Miekkapyrstöt ui suu kiinni pinnassa?

Beginner

Eli sain joulun aikoihin akvaarion (150l) tutulta, ja siinä mukana 8 miekkapyrstöä. Suodatin oli tosi vanha ja ostin uuden Eheim suodattimen vähän aikaa sitten, ja nyt kalat ui pinnassa näyttäen siltä että yrittää saada happea, vaikka nykyisessä suodattimessa tehokkaampi ilmastus? Miksi ne tekee niin, ku eihän ne hapen puutteesta voi kärsiä?! Tullu muutamia poikasia, ei kai se vaikuta? En myöskään ole mittaillu ollenkaan vesiarvoja, muuta kun että veden lämpötila 25°C. Vaihdan n. 1/3 vedestä viikoittain. Tietäiskö kukaan kokeneempi akvaarioharrastaja mistä moinen vois johtua?

2

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karosha

      Hei.
      Vedessä loppuu happipitoisuus. Miekkapystöt ovat vilkkaita akvaariokaloja ja tarvitsevat täten koko ajan liikkuvan veden. Ensimmäiseksi voisin ehdottaa, että menet katsomaan akvaariosi pintaa, liikkuuko pinta ollenkaan?

      Ensimmäiseksi minulle tulee mielikuva siitä, että suodattimesi on kokonaan pinnan alla, mahdollisesti reilut 10 cm pinnan alapuolella, ja nyt suodatin liikuttaa vettä, mutta mikään ei hapeta sitä. Nosta suodatintasi pinnan tasolle niin, että pintavesi virtaa ja mahdollisesti "lorisee"/"pulputtelee". Jos et ole kuitenkaan nostamassa suodatinta pinnan tuntumaan (mikä on hankalaa syvässä akvaariossa) käännä suodatintasi hieman kallelleen nojaten akvaarion seinämään, että virtaus kohdistuu ylös ja saa veden pinnassa väreilyä (ei mitään pientä), ylipäänsä liikettä.

    • Tuli sama mieleen, koska munki akvaaariossa kalat joskus käyttäytyi noin ja oli happi lopussa ku suodatin oli tukossa... Jos et saa vett virtaamaan, on vielä näitä lisähapetusmahdollisuuksia, ilmastuskivi, joka on liitetty pieneen moottoriin. moottorin ja kiven välillä on letku, jossa on venttiili. Moottori toimii verkkovirralla. Sillä saa ilmaporeita akvaarioon ja lisäilmastusta, mutta on aika kallis hankinta, (50 e kaikki osat). Tarkista myös, oletko koonnut suodattimen oikein, kierrättääkö suodatin vettä? El Karoshan vastaus, liikkuuko veden pinta? Kerro miten kävi, olis kiva tietää..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1477
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      59
      1411
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1018
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      811
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      794
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      755
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      84
      593
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      587
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe