iPad ja AIS -kokemuksia?

iAIS

Onko kenelläkään vielä kokemuksia iPadiin liitettävästä langattomasta iAIS-laitteesta ja sen toimivuudesta merellä? Entä ulkomerellä - millainen viive IPadin karttaplotteissa on, kun tukiasemien sijaan signaali tulee ulkomerellä sateellitien kautta?

11

2244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BBok

      Ipad on hieno laite. Mutta navigointiin käytän siihen tarkoittettua kalustoa. ok.

    • eiköpäs

      sijainti tule gps:n kautta ja kartat mielellään jo valmiina ettei niitä latailla. iAIS oli jo aikaa testissä PBO:ssa, jossa todettiin sen GPS:n olevan jotain muuta kuin padin puny (heikko) sisäinen ja AIS toimii kuin pitääkin..

    • iSpede

      Itsellä käytössä iPad 2 iAIS Raymarine C80 ja hyvin toimii.

      iPad käyttää aina myös GPS:ää ja minulla sisäinen toiminut ihan luotettavasti.
      3G-verkko auttaa vain käynnistyksessä, jolloin sijainti löytyy nopeasti (A-GPS).

      Lisäksi iPadista saa kätevästi lisänäytön tällä softalla:
      www.veerasolutions.com/midwifi

      • ipadii

        ... näytti ihan pätevältä softalta. Mahtaako toimia vanhemmalla (raycart 435)plotterilla? Ja tämä siis tuolla iAIS toosalla?


      • iSpede
        ipadii kirjoitti:

        ... näytti ihan pätevältä softalta. Mahtaako toimia vanhemmalla (raycart 435)plotterilla? Ja tämä siis tuolla iAIS toosalla?

        iAIS (ja vastaavat NMEA0183-WiFi tai RS232-WiFi-laitteet) ottavat sisään NMEA-standardin dataa. Liitäntä löytyy lähes jokaisesta plotterista, myös vanhemmista.

        Minulla siis Raymarinen loki, kaiku ja tuuli liitetty plotteriin ja sieltä NMEA-piuhalla data kulkee iAIS:lle, joka lähettää tiedot edelleen WLANilla iPadiin.

        iAIS lähettää AIS-datan NMEA:lla plotterille ja WLANilla iPadille.

        WLAN-laitteita oli viime kesänä vielä varsin niukasti tarjolla, mutta nyt saa jo monelta valmistajalta.


    • kenttää

      IPadin AIS toimii ainoastaan ollessaan puhelinverkossa?

      • iSpede

        Mikä on iPadin AIS?

        GPS toimii ilman puhelinverkkoa. Sijainnin löytyminen vain kestää hieman kauemmin, jos ei mitään verkkoja (puhelin tai WLAN) lähistöllä.


      • iVHF
        iSpede kirjoitti:

        Mikä on iPadin AIS?

        GPS toimii ilman puhelinverkkoa. Sijainnin löytyminen vain kestää hieman kauemmin, jos ei mitään verkkoja (puhelin tai WLAN) lähistöllä.

        Jooo...mutta AIS-tieto ei tuu sitä kautta. Se tulee joko suoraan alukselta vhf:llä tai taivaalta puhelinverkossa.


      • puhelinverkko?
        iVHF kirjoitti:

        Jooo...mutta AIS-tieto ei tuu sitä kautta. Se tulee joko suoraan alukselta vhf:llä tai taivaalta puhelinverkossa.

        Satelliittipuhelut ainakin ymmärtääkseni ovat hyvin kalliita. Pitääkö IPad liittää VHF-puhelimeen jos haluaa AIS:n toimivan ulkomerelläkin kännykkäverkkojen ulotttumattomissa?


      • iVHF
        puhelinverkko? kirjoitti:

        Satelliittipuhelut ainakin ymmärtääkseni ovat hyvin kalliita. Pitääkö IPad liittää VHF-puhelimeen jos haluaa AIS:n toimivan ulkomerelläkin kännykkäverkkojen ulotttumattomissa?

        Ei pidä. Edes sellaisessa VHF-puhelimessa, jossa AIS on sisäänrakennettuna, ei ole iPadin ymmärtämää lähtöä datalle. iAIS näyttää alla olevaan linkkiin tutustuttuani aika viksulta laitteelta. Se tarvitsee joko oman VHF-antennin tai olemassa olevalta jakajalla erotetun tulon muiden alusten AIS-tiedon vastaanottamiseen. Ulos lähtee sitten joko langattomana tai NMEA0183 tavallisena sarjaväylänä tai USB:nä. Osaa lisäksi ottaa vastaan muista lähteistä NMEA-dataa ja multipleksoida ne samaan lähtöön.


    • Oracle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      236
      1825
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1591
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      45
      1202
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      932
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      741
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      730
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      38
      727
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      702
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe