Moi
Voisitteko viisaammat vähän auttaa?
En käytä konetta pelaamiseen, vaan kuvien, videoiden ja musiikin muokkaamiseen ja surffailuun.
Ostan alla olevat komponentit (DVD-asema ja virtalähde tulevat vanhasta koneesta):
Ostoskorisi sisältö:
Kpl ID Tuoteseloste Hinta Vapaana
=======================================================================
1 Samsung Spinpoint F3 1TB 3.5" 8.9ms SATA
1 Antec TrueQuiet Pro 120 -kotelotuuletin,
1 MSI P67A-GD65 (B3) Intel P67 LGA1155 ATX
1 Intel Core i5 2500K 3.3 GHz LGA1155 -suo
1 SAPPHIRE Ultimate Radeon HD 6670 1 GB DD (passiivijäähdytys)
1 Samsung SSD 830 128GB, 2.5", SATA 6Gb/s Desktop
2 Kingston HyperX DIMM 4GB PC3-12800U CL9-9-9-27 (DDR3-1600)
Toimiiko Win 7 64 bittinen versio varmasti näillä komponenteillä tai oikeammin toimiiko nämä kompenentit 64 bittisen käyttöjärjestelmän kanssa?
Mulla on joitakin ohjelmia, jotka pitää päivittää 64 bittisiksi versioiksi. Kannattaisiko mun asentaa aluksi 32 bittinen versio ja päivittää se myöhemmin 64 bittiseksi, vai asentaa suoraan 64 bittinen ja hankkia uudet ohjelmat? Onko 64 bittisen ja 32 bittisen ero niin suuri, että sen huomaa käytännössä.
Windows olisi tarkoitus asentaa tuolle SSD:lle. SSD tulee laittaa vissiin Sata3 liittimillä ja kovo ja DVD-asema sata2 väyliin? Sitten mulla on vielä 15 v vanha korppuasema, kai senkin saa vielä toimimaan?
Windows 7 64 vai 32 bit. Ohjelmat ja komponentit. Asennus
7
414
Vastaukset
- vk.
Ilman muuta 64 bit. järjestelmä, jolloin tuo 8Gb muisti saadaan kokonaan käyttöön. Käyttöjärjestelmän asennus nykyaikaisiin tietokoneisiin käy nopeasti ja aina voi asennusksen uusia, asentaa 32bit, jos ongelmia ilmenee.
Jos emolevyllä on liitin korppuasemalle, niin varmaan senkin saa toimimaan. Se vain alkaa olemaan mennyttä aikaa. - Uuttarautaa
Mutta kun mä haluun käyttää vielä korppuja. Minulla korpulla parhaat amiga-pelit joita ajattelin Ubuntussa pelailla. Joten senkin korppuaseman saa vielä toimimaan?
- 10+12
Kyllä noissa emolevyissä on yleensä edelleen vielä korppuliitin ja tarvittava kaapeli, sekä kotelossa paikka korppuasemalle.
Vaikka on 64-bittinen käyttis (mikä on ilman muuta ainoa järkevä vaihtoehto tänä päivänä), ei ohjelmia tarvitse välttämättä päivittää 64-bittisiksi. Esim. Microsoft Officesta kannataa edelleen asentaa 32-bittinen versio myös 64-bittiseen käyttöjärjestelmään (ellei sitten ole tarve käsitellä yli 2 GB Excel-tiedostoja tms.). - ei-nörtti
10+12 kirjoitti:
Kyllä noissa emolevyissä on yleensä edelleen vielä korppuliitin ja tarvittava kaapeli, sekä kotelossa paikka korppuasemalle.
Vaikka on 64-bittinen käyttis (mikä on ilman muuta ainoa järkevä vaihtoehto tänä päivänä), ei ohjelmia tarvitse välttämättä päivittää 64-bittisiksi. Esim. Microsoft Officesta kannataa edelleen asentaa 32-bittinen versio myös 64-bittiseen käyttöjärjestelmään (ellei sitten ole tarve käsitellä yli 2 GB Excel-tiedostoja tms.).On olemassa ulkoisia korppuasemia, jotka passaavat USB-liittimeen. Esim. Verkkokauppa.com
Itse olen aina asentanut esimerkiksi Office 2010 ohjelmasta 64-bittisen version jos minulla on 64 bittinen käyttis.. 32 bittistä versiota ei kannata asentaa muutoin kun jos kone on 32.bittinen..
- tois tai seksi
MS itse suosittelee 32 bittistä Officea 64 bittisiin järjestelmiin, vain poikkeustapauksissa 64 bittistä.
- se vaan toimii
32bit ohjelmat käy 64bit windowsiin, mut 64bit ohjelmat ei käy 32bit windowsiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658