Voisiko joku kertoa, että millaset on syömishäiriön yleisimmät tuntomerkit? Miten erottaa, ilman lääkärin diagnoosia, että onko kyseessä oikeasti syömishäiriö?
Asiallisia vastauksia, kiitos.
Asiallisia vastauksia, kiitos.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Anoreksian oireita:
1) Anorektikko haluaa laihtua tai pysyä laihana, vaikka hän on ikäänsä ja pituuteensa nähden alipainoinen.
2) Hän pelkää voimakkaasti lihomista tai painon lisääntymistä
3) Häiriöt ruumiinkuvassa; anorektikko kokee väärin kehonsa painon, koon ja muodon (”Mulla on hirvee takapuoli ja paksut reidet…”).
4) Kuukautisten loppuminen.
Ainut helposti havaittava oire on laihtuminen. Vaikeaksi havaitsemisen tekee usein myös se, että anorektikot ovat yleensä taitavia piilottelemaan ongelmaansa. Anorektikko kokee yleensä olonsa erinomaiseksi ja terveeksi, eikä halua hakeutua terveydenhuollon palvelujen piiriin.
Bulimian oireita:
1) Buliimikolla on toistuvia ylensyömis- ja ahmimisjaksoja.
2) Ahmimisjaksojen aikana hänellä on tunne, ettei hän hallitse käyttäytymistään.
3) Buliimikko oksentaa, käyttää ulostuslääkkeitä, noudattaa ankaraa ruokavaliota tai harrastaa rasittavaa liikuntaa estääkseen painonsa nousemisen.
4) Ahmimisjaksoja on vähintään kaksi viikossa ainakin kolmen kuukauden ajan.
5) Buliimikko on koko ajan liioitellun huolissaan kehonsa muodosta ja painosta.
Anoreksiaan sairastuneet ovat yleensä aluksi normaalipainoisia, tunnollisia nuoria, useimmiten tyttöjä. Lievä laihduttaminen riistäytyy käsistä, jonka seurauksena anorektikko laihtuu voimakkaasti. Tiettyjen urheilulajien harrastajilla, kuten balettitanssijoilla ja voimistelijoilla, anoreksia on tavallista yleisempää. Tämä johtuu siitä, että näissä urheilulajeissa painoon ja ruokavalioon kiinnitetään paljon huomiota.
Anorektikon tavoin buliimikko yleensä salaa sairautensa. Bulimia saattaa kehittyä anoreksiaan sairastumisen jälkeen.
Anoreksia ilmenee voimakkaana lihomisen pelkona ja sairaalloisena laihduttamisena.
Bulimian havaitseminen on vaikeampaa, koska bulimikko ei yleensä ole kovin laiha.
miten tunnistaa että onko vaikka samalla luokalla anorektista tai bulimikkoa ihmistä?