Näin näppärästi toimii mokkula E353 ubuntussa:

Huh huh, linux-parka

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10401739/#comment-53293386

Eli, voisiko olla hankalampaa!

" Tikulla on juuressa linux_install -tiedosto ja linux_mbb_install kansio, kansio on siirrettävä kovalevylle että sen sisällä olevan install-tiedoston saa tehtyä ajettavaksi ohjelmaksi.
install-tiedosto on sitten ajettava ./install -komennolla päättessä jolloin se asentaa tarvittavan yhteysohjelman koneelle ja yhteys näkyy sen jälkeen lankaverkon yhteytenä, ei mobiililaajakaistana. "

Kyllä se Windowsilla onnistuu helpoiten!

19

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20

      Tuo koskee sitä reititinpaskaa versiota, ja eiköhän tuon ole tikun valmistaja itse ryssinyt noin... NATin tunkeminen USB-tikkuun on kyllä varsin typerä ajatus muutenkin.

      Itseasiassa ko. versiossa on ryssitty myös se windows-ohjelmakin, se kun jää taustalle pollaamaan tikkua vaikka sen olisi heittänyt kuikkaan, ja käynnistyy aina windowsin mukana olipa tikkua tai ei. Kaiken lisäksi sen ohjelman poistaminen on myös tehty hankalaksi. Huaweilla ollut ruudinkeksijät asialla.

      • vai olisko muuten

        vaan urpolle vähä liian complexia teknologiaa nämä ?


      • 20
        vai olisko muuten kirjoitti:

        vaan urpolle vähä liian complexia teknologiaa nämä ?

        Kyllä tuossa on jo käytettävyys mennyt takapakkia...


    • 12+17

      Mikä tuossa on vaikeaa? Minusta oikein hyvin toimiva ja innovatiivinen systeemi.

      Tosin valmistajan ohje Linuxille on jonkun englannin kieltä osaamattoman kirjoittama ja vaikeaselkoinen. On se palvelu poistettava Linuxin puolellakin turhaan pollaamasta, jos lopettaa mokkulan käytön.

    • mokkulaongelma linux

      Eli - missä linux - siellä ongelma!

      • ongelma-linux...

        Missä linux - siellä mokkulaongelma!

        Missä linux - siellä tulostinongelma!

        Missä linux - siellä oikein ongelmien vyyhti!


    • 12+17

      "Eli - missä linux - siellä ongelma! "

      Teillä Windows-peeloilla ei taida olla elämässä mitään muuta sisältöä kuin yrittää löytää netistä Linuxin ongelmia. Miksi ette itse kokeile, vai eikö taito riitä edes siihen?

      • meillähän jo on

        tarpeeksi näitä vapaaehtoisia tuputuksien kokeilijoita, sivusta me winkun-käyttäjät näitä vaan katsellaan ja naureskellaan mitä yllätyksiä kokeilut mukanansa urpoille tuopi !


    • Ihana Windows!

      Windowsissa tikku vain tökätään koneeseen ja automaattinen asennus alkaa!

      Kaupan päälle saa vielä hienon ikkunan - varta vasten saunalahden palveluita käyttämistä helpottamaan. (tai jonkun muun operaattorin)

      Linuxilla pitää itse etsiä kaikki mahdollinen niiden omilta (ja vaikeilta) sivuilta. Todella typerää!

      • 20

        Tuolla typerällä reititinversiolla et saa hienoa ikkunaa windowsissakaan, yhteyttä voi hallita selaimella missä tahansa käyttöjärjestelmässä.


      • Ihana Windows!
        20 kirjoitti:

        Tuolla typerällä reititinversiolla et saa hienoa ikkunaa windowsissakaan, yhteyttä voi hallita selaimella missä tahansa käyttöjärjestelmässä.

        Missä linux - siellä ongelma!


      • 20
        Ihana Windows! kirjoitti:

        Missä linux - siellä ongelma!

        Toisin sanoen, et ymmärrä koko asiasta yhtään mitään...


      • Sen ymmärrän...
        20 kirjoitti:

        Toisin sanoen, et ymmärrä koko asiasta yhtään mitään...

        ...että, missä linux - siellä ongelma! Tai pikemminkin katastrofi!


    • Windows on hyvä...

      Windowsissa saa kätevästi viruksen koneelle.Yksi klikkaus ja rahat meni.

      • ei vaan muuten

        mene kun tälläkään koneella ei ole pankki-yhteys ohjelmaa ollenkaan, onkos urpolla varaa käyttää useampia koneita eri tarkoituksiin ?


    • 12+17

      Ihana Windows:

      "Windowsissa tikku vain tökätään koneeseen ja automaattinen asennus alkaa!"

      Eikös tuo ollut yksi helpoimmista ja yleisimmin käytetyistä tavoista asentaa haittaohjelmia Windowsiin vielä viime vuonna?

      Microsoft jopa antoi ohjeita, kuinka tuo tietoturvariski poistetaan:
      http://support.microsoft.com/kb/967715

      ja käsittääkseni esim. Panda Cloud antivirus on pitkään estänyt automaattisen käynnistyksen usb-tikuilta.

      Ei minun Windows 7 ainakaan mitään enää automaattisesti asenna.

      • Et vaan osaa!

        Vaihda siis sinäkin Windows käyttöjärjestelmään, niin kyllä osaat sen jälkeen!


    • dälli

      On tullut joskus tarvetta käyttää niin Huawei kuin jotakin muutakin mokkulaa Linuxissa. En ole havainnut ongelmia. Käyntiin ovat lähteneet.

      Kukiin tyylillään. Jos ei muuta niin sitä, että luulotellaan toisilla olevan vaikeuksia ja sitten riemuitaan siinä omassa ajatuksessa kieriskellen.

      Minulle on täysin yhdentekevää, saako joku win- käyttäjä mokkulansa ja rakennelmansa toimimaan vai ei. Senku elävät onnessaan. Aikani tienasin leipäni win-tukijana. Nyt ei enää tarvitse. Olen luvannut itselleni palata kokeilemaan MS-ratkaisuja, JOS linuxini eivät palvele minua. Katsotaan.

    • tuokin homma tarvitsee jatkuvaa suhistelua pääkäyttäjällä, mutta eihän se olekaan ongelma upuntussa koska siinä suhistellaan oletuksena kuitenkin pääkäyttäjällä ilman mitään vastuuta edes perustietoturvasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe