Espanjan kuningas norsuja lahtaamassa

Sofialetizialeonora

Espanjan kyseenalainen kuningas Juan Carlos on lukkaantunut vakavasti norsujenlahtaus reissulla Afrikassa.
Toivottavasti joutilas ukko joutui norsun tallomaksi -tosn selvisi liian vähällä, niittäin engissä.

12

304

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arvostettu Espanjan

      Tuskinpa kuningas Juan Carlos oli norsuja metsästämässä, tarkistakaa asia, jos teillä on tarpeeksi kielitaitoa. Eikä hän mikään joutilas ukkokaan ole, vaan arvostettu Espanjan valtionpäämies, joka on luonut maastaan nykyaikaisen valtion vuosikymmeniä jatkuneen fasistisen diktatuurin jälkeen. Juan Carlos kuuluu ennen Francon diktatuuria Espanjaa hallinneeseen sukuun. Ennen Francoa Espanjaa hallitsi Juan Carlosin isoisä kuningas Alfonso XIII. Kuningas Juan Carlosin valtakausi alkoi Francon kuoleman jälkeen marraskuussa 1975

      • Turhake siniveriset

        Seli,seli!


      • Korjauksena edellise

        Korjauksena edelliseen, että uutisten mukaan näyttää todella siltä, kuin kuningas Juan Carlos olisi ollut oikeasti metsästämässä norsuja. Kaatoluvatakin oli maksettu 40 000 euroa.
        Tapaus herättää paljon paheksuntaa myös Espanjassa, sillä kuningas on myös Espanjan luonnonsäätiön WWF:n kunniapuheenjohtaja.

        Täytyy siis olla täydellinen virhearvio kuninkaalta, jonka toimet ovat muuten olleet Espanjaa yhdistäviä.


    • Letiziasofiaelleonor

      Turhake kunkku Espanjasta, juan Carlos, lonkkavikaisena lähdettyään sairaalasta vannoo tämän norsujen lahtisreissun olleen viimeisen. Tainnut gubbe käydä vuosittain norsuja lahtaamassa. Entä muita uhanlaisia Afrikan eläimiä, tuskin norsun metästykseen on rajoittunut?!
      HS, 18.4.12, kertoo kuvin Espanjan kuninkaan kuvottavista norsujen lahtireissuista.

    • 3+3

      Mitäs pitäisi tehdä sille valtiolle, jossa kunigas oli metsästämässä? Nehän nettoavat aika mukavasti myymällä kaatolupia ja järjestämällä metsästysretkiä. Ette kai kuvittele, että kuningas soputeltassa olisi majaillut ja spriikeittimellä retkimuonaa kokannut?

      • aika iso maali

        Varmaan olivat jotain vanha ja sairas norsu, joka tuotu lopetettavaksi ja kuninkaalle annettu vain paukkupyssy ja joku muu takaa ampunut sen.

        Vähän niin kuin Kekkoselle pistettiin kalaa koukkuun, jotta ei tulisi paha mieli.
        Ja Putinille annettiin ammuttavaksi kesy tiikeri.

        Tässä ollaan vähän kun puun ja kuoren välissä kun ei voida sanoa mitä tehtiin, ettei taas loukata kuningasta.


    • Juan tappoi veljensä

      TÄMÄ ESPANJAN KUNINGAS MUUTEN TAPPOI VELJENSÄ. Ja tämä on totta. Kuningas oli lomalla armeijasta nuorena, ja hänellä oli pikkuveli, vaaleahiuksinen Alfonso tai joku. Tästä pienemmästä oli kuulemma tulossa kuningas Juanin sijaan, koska heidän isänsä ei pitänyt Juanin tavasta leikkiä aseilla yms. Sattui sitten pikku tapaturma. Juan oli antanut aseensa pikkuveljelleen, ja ase laukesi, ja pikkuveli, kruununperijä kuoli. Asia vaiettiin kuoliaaksi, on melko vaikeaa edes löytää tietoa tästä. Kuningas isä oli raivoissaan Juanile, eikä enää halunnut nähdä poikaa hautajaisten jälkeen, vaan passitti hänet muualle. Asiasta tuli skandaali, mutta se selitettiin vahingoksi, ei rangaistusta tullut. Moni tosin epäili ettei ollut vahinko, vaan vallanperimystaistelu.Silminnäkijöitä ei ollut taaukselle, saattoi olla murha. Surullista mutta täyttä totta.

      • chupenelrey

        Espanjan kielellä tästä löytyy tietoa yllin kyllin. Kumma miten Suomi-Espanja tietous on niin kähmäistä. Ei me täällä (espanjassa) saada suomesta tietoa kuin ruotsin lehdisitön kautta. Kuninkaallisilla on omat pelit ja tiedotusvälineissä keinonsa?


    • MetteMeööri

      Totta turiset!
      Lisäksi Espanjan vanha kuningas seukkaa nuoren blondin kanssa melkein julkisesti. Siksi kuningatar Sofia on niin surkean näköisenäsaman kohtalon omaavan kollega-kuningatar Silvian kanssa valokuvissa. Kuningattarilla mahtaa olla paljon yhteisiä juttuja petollisista kunkuistaan.

    • JJ

      NIINKÖ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      111
      737
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      529
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      485
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      482
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      445
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      98
      413
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      411
    8. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      363
    9. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      362
    10. Haluat siis irl

      Ettemme ole missään väleissä?
      Ikävä
      43
      355
    Aihe