pitäisi avatan sivu, joka ei näy selaimella mutta ajetaan kuitenkin serverillä.
On kait tämä mahdollista??.
On kait tämä mahdollista??.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllähän se hyvin onnistuu mutta kerros nyt tarkemmin millaista systeemiä ajat takaa että tietäis mitä kertoa.
ajan takaa,että näin voisi vaikka poistaa sessiot, selaimen ei tarvi avata mitään uutta ikkunaa tämän takia. Tietenkin session voi lopettaa vaikka heti tietokantaan kirjoittamisen jälkeen, mutta entäs siinä tilanteessa jos käyttäjän selain ei olekkaan avannut sivua kunnolla, ja tämä painaa refresh buttonia, sivut tulevat ruudulle uudelleen mutta tiedot puuttuu koska session on tuhottu.
Voisko ongelman ratkaisua etsiä vaikka jonkinnäköisestä if ja include -systeemien yhdistelmästä:
IF asia on näin niin INCLUDE tuo tiedosto.php tuolta
ELSEIF asia onkin noin niin tee jotain muuta
ELSE niin sitten oo tekemättä
En selityksestä mitään ymmärtänyt, mut tee painike josta kirjaudutaan ulos joka poistaa sessionit ja kanta merkinnät, ja jos ei ole mitään tehnyt vaikka 30min niin session on vanhentunut, jolloin scripti sen myös poistaa.
Voit laittaa cronilla pyörimään palvelimelle scriptin joka poistaa tiedot automaattisesti. T
Jos käyttäjä painaa refresh buttonia, niin yleensä selain kysyy lähetetäänkä formin data uudelleen.
Mutta jouduthan joka tapauksessa tarkistamaan että käyttäjä syöttää tietokantaasi validia dataa, niin samalla menee tuo tarkistus ettei käyttäjä ole syöttämässä tyhjää sivua.
Lomakkeessasi on varmanakin kenttiä joilla pitää olla sisältö jotta tietokanta toimii oikein.
En tiedä mitä haet? Mutta..
Muistaakseni kun SessionUserAccess kohtan on laitettu vaikka -3600 niin se tuhoaa evästeen heti kun selain suljataan.
-------------------- Alla olevaa voi kättää vaikka if lauseissa eli jos joku juttu on tosi niin surita käsky kuole ----
systeemiä joka tuhoaa evästeen heti kun tiedot on menneet tietokantaan.. hmm..
Kokeile vaikka niin..
että,
Tämä systeemi on usean sivun sessio, missä tietoja kerätään eri sivuilla ja lopuksi tehdään yhteenveto, joka näytetään käyttäjän ruudulla, kirjoitetaaan tietokantaan ja lähetetään mailina. Pelaa hienosti, silti kun olen testannut tätä about >200 kertaa, kyllä niitä ongelmiakin on ollut, esmes. jos osaa oikealla tavalla muotoilla URL, niin pääseee kirjoittamaan tietokantaan ja täyttämään sitä kaikella roskalla jne jne.
Eikös nämä sessiot ole palvelimella olevaa muistia, mun tietääkseni ne pitää myös poistaa..koska vie palvelimen muistia ja ne saattaa sisältää tärkeetäkin tietoa.
Painonappi toimii jos vaan käyttäjä tajuaa sitä painaa, eikä läjäytä koko selainta kiinni.
Tässä on se ongelma jos sessio luodaan muutama sivu aikaisemmin, että se jää jossain tapauksessa poistamatta... mutta kait palvelimella on jokin systeemi millä ne lopulta sieltä tuhotaan.
Se alkuperäinen kysymys lähti siintä ajatuksesta.. koska tässä mun tapauksessa selain avataan "oma.exe" ohjelma kautta, ts selain aukeaa sen ohjelman yhteen formiin, jolloin selaimen sulkeminen on sama kun formin sulkeminen, kun selain suljetaan, kutsutaan "SessionExit.php" sivua... mutta mutta kun tämä palauttaa sen valkoisen ruudun, ja selain on jo suljettu...eli koko systeemi ei suostu toimimaan.... No olen kuitenkin sen saanut pelaamaan purkka virityksellä, eli antaa sen sivun tulla selaimeen, samalla nostan messageboxin, joka odottaa käyttäjän painallusta, ts. tällä vaan odotetaan sivun lautumista.
Kiitos vaan kaikille vastanneille.