Avoimesti vai pimitellen lasten

raiskaamiset

uskonlahkossamme pitäisi käsitellä ? Moni miettii ja ihmettelee.

16

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanttori Kärkölän

      lausunnot lehdessä muistetaan pari vuoden takaa.
      Suviseurojen aikaan.
      Muiden tiliin hän ne vieritti .
      Olikohan se viisasta ja rehellistä ?

      • Kok-politiikolle

        tyypillistä on ikävät teot sivullisten teoiksi väittää.


      • lestaadiolainen

        onkohan kärkölällä oikeutta olla seurakunnan palveluksessa jos toimii eettisesti epärehellisesti ja mitä vääryyttä hän kylvääkin työnsä kautta.


      • kirkonherra soronen
        lestaadiolainen kirjoitti:

        onkohan kärkölällä oikeutta olla seurakunnan palveluksessa jos toimii eettisesti epärehellisesti ja mitä vääryyttä hän kylvääkin työnsä kautta.

        lie kärkölän esimies. Ja samaa uskonlahkoakin.
        Mitä siitä vois päätellä ?


      • tiedetään..
        Kok-politiikolle kirjoitti:

        tyypillistä on ikävät teot sivullisten teoiksi väittää.

        voiko kok.poliitikko osoittaa muita rikolliseta toiminnasta kun omat jauhot ei ole puhtaita.


      • pitäisköhän erota
        kirkonherra soronen kirjoitti:

        lie kärkölän esimies. Ja samaa uskonlahkoakin.
        Mitä siitä vois päätellä ?

        Se henkilö joka ei kykene vastaamaan virkansa puolesta siiheen asetettuja vaatimuksia on raukkis.Mikäli näin on että kirkkoherrastamme näin kirjoitat on totta niinusko kirkkoon kyllä horjuu mutta ei Jumalaa.


    • Eilisessä Kalevassa

      Johanna Hurtig vaatii avointa ja rehellistä käsittelyä.
      Ja häntä ovat hyvin tuhmasti lahkomme päättäjät käsitelleet.

      • jotain tietävä

        ne lestaadiolaiset jotka vastustavat Hurting Johannan tutkittuja tosiasioita lasten hyväksikäytöstä ovat ehkä itse syyllistyneet siiheen tai niin alistettuja ja peloteltuja etteivät uskalla tuoda esille sitä karmeaa totuutta.


    • Miten Haapaveden

      kaupungin johto
      on tällaisiin rötöksiin suhtautunut ?
      Kumpi tärkeämpää lasten suojleu vai raiskaajien , moni pohtii ?

      • menetetty lapsuus ku

        Olisikohan tässäkin kyse siitä,että raha ratkaisee.Kun lapsi oireilee ja tarvitsee apua niin laitetaan sijaiskotiin (omalla paikkakunnalle) ja valtio maksaa rahaa siitä kunnalle.


    • Pitkään pimittäin

      saadaan
      ansiotonta armonaikaa
      ja jopa rikosvastuu vanhatettua.

      • ainaliin...

        Onhan tuo totta Haapavellä että ns.sanotaan ettei ole resursseja tutkia.Kuinkas ollakaan kun puhut toisen virkaveljen kanssa niin häneltä tuleekin totuus.Se Haapaveden virkavallan toiminnasta.Suosittelen,että kyseinen henkilö tajuaisi mennä
        marjanpoimintaan ettei kasaa ongelmia muille.


    • hoopolan totuus

      virassa/toimessa olevat henkilöt tulee saada vastuuseen asioista joista tietävät (hyväksikäytöt,raiskaukset) jos eivät tee asian eteen mitään jotta tekijät saataisiin vastuuseen.herää kysymys siitä että kuuluvatko hekin siiheen poruykkaan.tämähän on todella mitä suurin häpäisy ihmisoikeutta kohtaan.menkää puhumaan asioista ja ottakaa mukaan toinen toinen tai useampi henkilö jotta oikeusturva toteutuu Haapavedellä.Nimittäin Haapavedellä on tapahtunut sitäkin,että uskonut virkavallan olevan rehellistä.Paskan marjat he suojelee omia rötöskiä ja kaikenlisäksi yllyttävät rikokseen henkilöitä jotka eivät kykene vastaamaan teoistaan.lisäksi heidän esimiehet sanoo,että ovat "pahraasta päästä työntekijöinä".valehteleeko he jopa omille esimiehilleen.totuus on,että siellä joku on rehellinen ja tiukan keskustelun jälkeen myöntää totuuden.

    • 20

      tämän takia ei resusseja ole,l-positiiviset on miehittäneet pienet ja suuret,pomojen paikat,eli suomeksi ne jotka asioista tekis tutkimuksen ovat lessuja,katsokaa ympärillenne,

    • hyväksytkö rasismin

      Kyllä tälläinen asia on sitä luokkaa,että eduskunnan oiukeusasiamiehen puoleen kannattaa kääntyä jotta oikeus toteutuu. Koska piirit on pienet niin kukaan ei syö lojaalisuuteen vedoten.Todella raskasta kun ei voi luottaa oikeuteen!

    • jussikin taitaa

      nuo tuorreemmat tpappaukset tiettää ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      108
      4876
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3972
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1364
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      171
      1361
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe