Mitäs mieltä Savonlinnan työ- ja elinkeinotoimistosta?

öö

Itsellä ei mitään hyvää sanottaa koko himputin toimistosta....

12

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kortisto-Isto

      Eikös se järjestä nykyisin vaan mamuille ja pakolaisille kotoutumiskursseja sekä pitkään kortistossa olleille aktivoitumiskursseja.
      Kaikkein nohevimmat pääsevät toimintakeskukseen tekemään linnunpönttöjä tai kirppiksen myymälään viikkaamaan vanhoja villasukkia.
      Kun työkkärin nimi muutettiin ELY-keskukseksi, loppui siltä samalla kertaa työnvälitysvastuu

    • Turha laitos

      Sama meininki koko valtakunnassa. Onneksi pääsin ilman työkkäriä työllistymään ja nyt vakivirassa muualla.

    • säästövinkki

      Hyvä paikka, käyn siellä usein lukemassa Itä-Savon ja Hesarin. Myös vessaa tulee usein käytettyä, sillä jokainen "istunto" säästää omaa vessapaperia ja sehän on selvää säästöä ns. pitkässä juoksussa.

    • öö

      Onkohan joku ihan oikeesti työllistynyt tätä kautta muuta kuin toimarille puuhastelemaan... Niin turha toimisto. Saisivat lopettaa sen kokonaan.

    • työtön 2

      Eipä ole todellakkaan töitä saanut tuosta virastosta.

    • töitä on

      Toimintakeskukselle ne vaan yrittää laittaa "oikein luseerien paikkaan" Mut onneksi oon aktiivinen niin saa noita muita töitä itse kyselelemällä,vaikka onkin osaaikaisia.

      En menis toimarille mistän hinnasta......olen kuullut siitä vain huonoa!!!!!!

      • kömpyrä

        hatun nosto aktiiviselle työnetsijälle. ei saa jäädä työttömyyteen makaamaan vaan mentävä cv tanassa töitä etsimäänaan . toimarilta sai halvalla polttopuuta nyt vaan halapaa sapuskaa. luusereita ei ole olemassakaan vaan ihmisiä jotka eivät ole paikaansa löytäneet.


    • Laiskajaakko31e

      Miten sillä muuten elää jos työkkäristä saa 31e päivä.. Ruoka, vuokra, puhelin, sähkö, ym.

    • White Poverty

      Sossuun sitten vaan, niinkun mannetkin tekee.

      • työtön työläinen

        ...ja jos sekään ei riitä, niin sitten sellaiselle työnantajalle töihin, joka ei verokorttia kysele...


    • jkkjhn,dfjhg

      viisaat virkatätit määrää minne pitää hakea töihin, koska ovat virkatätejä ja viisaita siinä asiassa. yhteenkään paikkaan minne viisaat virkatätit ovat määränneet hakemaan,en ole tullut valituksi.. ei mitään hyötyä koko toimistosta, saisivat siirtää sen vaikka mikkeliin..

    • utopiaaaa...

      Ajattelppa jos ne viisaat virkatädit saisivatkin kaikille töitä. Silloin joku pienempikinälyinen päättäjä saattaisi älytä että tuo virastohan on täystyöllisyydessä turha ja ne virkatädit jäisivät itse työttömiksi. Heikäläisten cv: olisivat nuotionsytytyspaperia eikä kukaan pitäisi heistä huolta. No ehkä ne hyväsiskojärjestön sosiaalitätöset joskus jonkun almun antaisivat. Kyllä nämä työttömyyskonttorin tätylit kyllä joutuisivat syömään miestensä hankkimaa leipää ja makkaraa ja sekös ennen niin tärkeän tätösen luontoa koettelisi.

      Vanhasta pankkiautomaatista saisi helposti ohjelmoitua sellaisen konosen joka hoitelisi viiden työllistämiskonttorivit*uilijan työt pelkän sähkön hinnalla.
      Kelakortti vaan koneeseen ja printtinä tulisi lappu jossa lukisi ettei mitään teikäläisen ammattiosaamiseen soveltuvaa työtä ole tarjolla.
      Printti tai suora telegrammiyhteys päivärahanmaksajan tietokoneeseen antaisi taas oikeuden siihen sur, eiku suureen päivärahaan jolla työtön taas niitä rusinoita jatkossa ostaa.
      Tuossakin sais joku alan persoona työpaikan kun ropottelisi noita aparaatteja toimimaan.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3976
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1354
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1286
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1185
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      904
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      901
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      882
    Aihe