Miksi Veikkaus salaa etc etc

Nimerkki E.R

Päivän painetussa Hesarissa ( ai niin, kuka enää tilaa paperi-sanomalehteä), nimimerkki E.R. kysyy miksi Veikkaus salaa Kenon voitonjaon. Kyllä nyt varmaan alkaa taphtua. Oikeusasiamies, oikeuskansleri ja valtakunnan syyttäjä vaativat Veikkausta paljastamaan salaiset voitonjaot ja salaliittonsa.

12

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfgfgf

      Hieno homma. KAntelu on tuottanut tulosta siis. Vyyhti alkaa purkaantumaan,

      Vapise epärehellinen rahvaan ryöstäjä..

    • nisrsk narsks köh hö

      Siihen tarkkaan tutkintaan kun vielä saatais RAYn pelit niin jopas olisi jotain millä maiskutella.

    • Hienoa kerrassaan!

      Hieno homma, luin sen kirjoituksen. Tuleehan Hesari melkein kaikille työpaikoille, joissa työntekijöiden on se mahdollista lukea. Lisää vastaavia kirjoituksia myös keno- ja lottoarvonnan rehellisyydestä. Päiväarvonta ja tietokone, joopa joo! Jokaiseen lehteen (paikalliset mukaan lukien) kirjoituksia ja esimerkkejä. Joku järki se pitää sentään saada Veikkaukseen ja virallisiin valvojiinkiin. Otettiinhan sitä Finnairin käsittelyyn. Kauan sitä on ketänytkin sitä hyväuskoisuutta mutta ei enää - on liian paljon epäselvyyttä. Jos Veikkaus ei arvo niitä rivejä niin sen tekevät sitten viralliset valvojat- helppo homma näyttää toteen, minkälaisia rivejä tulee kun joku muu arpoo ihan oikeasti. Ja sitten - jos ei mitään erityistä ole ja ilmene puolueettoman tutkimuksen mukaa (pelaajat mukana) niin asiahan on ok ja pulinat pois. Voitonjaot julkisiksi jokaisesta arvonnasta - ja niitähän pitäisi olla humattavasti enemmän kuin lotossa. n. 730 arvontaa päivässä - kyllä siihen jo mahtuu täysosumia vaikka millä mitalla jos yhtä ahkerasti suurin piirtein pelataan kuin lottoa.

      • Foliopipot tiukalle

        " jos ei mitään erityistä ole ja ilmene "
        Jos tutkimuksissa ei mitään ilmene, ja kaikki todetaan rehelliseksi, niin ei sitä kaikki kuitenkaan usko. Joku alkaa taas jupisemaan, että tutkijat oli lahjottu, ja Veikkaus huijaa kansaa.


      • nuija disposal
        Foliopipot tiukalle kirjoitti:

        " jos ei mitään erityistä ole ja ilmene "
        Jos tutkimuksissa ei mitään ilmene, ja kaikki todetaan rehelliseksi, niin ei sitä kaikki kuitenkaan usko. Joku alkaa taas jupisemaan, että tutkijat oli lahjottu, ja Veikkaus huijaa kansaa.

        Sinä folipipopäinen ! Etkö sinä ala tottua länsimaiseen elämäntyyliin johon kuuluu avoimuus ja terveen vapaan keskustelun ilmapiiri? Jos sinulla on vaikea hyväksyä Veikkauksen ja RAYn toimintojen kohtaan osoitettu uteliaisuus, avoin keskustelu ja kysely niin muuta kuule Siperian takametsiin. Kaikkien peleihin osallistuvien on syytäkin olla epäluuloinen ja kyselevä kun nuo puljut johtajineen ovat olleet eri syistä jo useasti poliisitutkinnan alla. Hämärä touhuihinkin ovat syyllistyneet joten miksi pelaajien tulisi automaattisesti luottaa pelien olevan yhtään sen rehellisempiä kuin mitä pelien tarjoajat? Vastaapa siihen nuija.


    • on suuret luulot

      Luuletko, että oikeusasiamies, oikeuskansleri ja valtakunnan syyttäjä reagoivat mitenkään nimimerkin kirjoitukseen.

    • Tuo oli hyvä alku

      Enemmän kirjoituksia yleisönosastoille. Onhan noita paikallislehtiä ja ilmaisjakeluita pilvin pimein. Kaikkiin vaan juttua jutun perään. Niitähän lukevat vanhuksetkin.

      • Virallinen valvoja-x

        Keno on rehellinen peli. Veikkaus ei huijaa.


    • kljujj

      Peruspelien voitonjaon näyttämiseen menisi noin 30 alasivua (kaikilla panos vaihto ehdoilla) ja lisäksi on järjestelmä pelien voitot.

      • guu guu tilu lilu

        sopiihan nuo tiedot kupongin taaksekin, eli 200,000e voitot 0 kpl,
        jne 50c 20,534 kpl jne. ei nuo vie kauheasti tilaa jos on halua olla läpinäkyvä.


    • miten niin tilaa?

      Nettisivuille mahtuu ihan samalla tavalla voitonjako kuin lotoissakin.

      Voitonjako:

      10 oikein ........kpl
      9 oikein ........kpl
      8 okein ........kpl jne

      Oli se siellä alkuvuosinakin. Silloin vielä jotain sai, mutta nyt ei mitään.
      Kaikki vaatimaan, se on vähintä, mitä Veikkaus voi tehdä.

    • asdeees

      Veikkaus salaa jaon siksi (toki Veikkaus voisi vetää hatusta voitonjaon muutoinkin, vaikuttaahan virallinen valvonta hatusta vedetyltä myös), että olisi noloa viikkotolkulla esittää 10 oikein jne. 0 tulosta

      Kun jokainen 8 oikein tuloskin hehkutetaan lehdessä erikseen, voitonjako on mitä on. 1-50-centtisten jakoa viikosta toiseen.

      Siksi voitonjakoa ei julkisteta.

      Mielikuvilla mennään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      91
      1487
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1033
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      384
      877
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      156
      859
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      727
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      668
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe