Kaverin masennus..

Kaveri

Moi.

Minulla on upeat kuusi parasta kaveria, joiden kanssa pidän hauskaa.

Mutta sitten yksi heistä sanoo aina itseään joko läskiksi tai sitten kyselee että miten me voimme tykätä hänestä, että hän on ihan kamala, ja puhelee että on niin kateellinen meille kun me olemme niin kauniita.

Onko kyse itsesäälistä? Alkaa ärsyttää kun joka päivä kuuluu: "Mä oon nii läski"... Vaikka kaveri on sopivan painoinen.
Ollaan yritetty sanoa ettei hän ole, mutta hän ei usko. Alkaa ärsyttää jatkuva valitus kehosta ja muutenkin suren että hän tuntee sillein, mitä tehdä?

2

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrittäkää kannustaa

      Älää jättäkö tätä ystävää. Kyllä tuollainen rasittaa. Ystävällä on jostakin syystä huono itsetunto ja vähän kavereita. Jospa yrittäistte kannustaa häntä jotenkin, esim. jossakin missä hän lahjakas ja hyvä. Saattaa olla masenutunut tai hänellä on henkilökohtaisia ongelmia. Kysykää joskus että onko hänellä jotain?

    • ek3890

      "Onko kyse itsesäälistä? Alkaa ärsyttää kun joka päivä kuuluu: "Mä oon nii läski"... Vaikka kaveri on sopivan painoinen."


      Varmasti jatkuva "itsesääli" voi kavereista olla rasittavaa, mutta minulla tuli mieleen, josko kaverillasi olisi jokin syömishäiriö. Minulla on kaveri, joka sairastaa anoreksiaa ja hokee juurikin tuota "mä oon niin läski" melkeinpä aina. Ei se ole itsesääliä, vaan ennemminkin itsevihaa, ainakin kaverini kohdalla. Hänellä on todella vääristynyt kuva kehostaan.

      Yrittäkää olla kärsivällisiä tämän valittavan ystävänne kanssa. Yrittäkää saada hänet avautumaan huolistaan, sillä niitä hänellä varmaankin on. Hänen voi olla vaikea myöntää itselleenkään syömishäiriötä, joten siksi hän ei osaa kertoa siitä teillekään.

      Mutta tämä oli vain minun arvailujani. Parempi, että kysytte kaverilta mikä on hätänä ja yritätte ymmärtää parhaanne mukaan ja olla tukena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      53
      5650
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      72
      2741
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1990
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      37
      1826
    5. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      159
      1811
    6. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1753
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1518
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1151
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      80
      1139
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      64
      956
    Aihe