Wolkswagen Bora, onko sopiva nuorelle kuskille?

hMMMMMh

Olen juuri saanut autokortin ja harkinnut wolkkarin hankintaa. Saisin todella edullisesti tutultani Wolkswagen Boran (2004vm) mutten ole varma hankinko sitä... Onko bora jotenkin "vanhuksien" auto? :D tai ku yleensä eka auto tulee olemaan kunnon romu, eli oletteko boran kannalla vai kannattaisiko minun miettiä jotain "nuorekkaampaa" autoa`?:D

11

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimimerkki10

      Ei kannata provosoitua jos provosoidaan.

      Tutki ajomääriä ja suhteuta vikojen mahdollinen tiheys uudestaan. Vähän eri asia toyotalla kun Boralla kun noi myyntimiehet pistelee jollain dieselillä 80 tkm vuodessa ja sitten joku keksii että ne on huonoja kun niissä on katsastuksessa jarrulevyt kuluneet.

      Ei toi Bora mikään seksikkäin mahdollinen ole, mutta yksinkertainen tekniikka ja halvat kulutusosat puoltavat hankintaa. Lisäksi mallin yleisyys euroopassa auttaa foorumeita selatessa jos sitten jotain kummallista vikaa tulee. Ei myöskään mikään talousihme, mutta ei varsinaisesti janoinenkaan. Koko lailla sellaista turvallista keskikastia kaikin puolin.

      Jos sitten haluaa varustella niin löytyy siihenkin hyvin tarjontaa.

      Huollettuna hyvä peli. Anna mennä vaan jos edullisesti saat. Pitää käytettynä hyvin arvonsakin noihin vähemmän eurooppalaisiin verrattuna.

      • 2varoittaja

        Joo tosiaan kaikki volkkarikuskit on myyntimiehiä jotka ajaa 80tkm vuodessa.
        On muuten paskapuhetta tuo että volkkarilla ajettaisiin merkittävästi enemmän, olen jossain nähnyt tilastotkin mutten jaksa alkaa etsimään.

        PS. Meidän kylässä muuten suosituin taksi on Toyota Avensis, on kyllä muitakin merkkejä muttei tietääkseni ainoatakaan volkkaria, ilmeisesti eivät oikein kelpaa ammattikäyttöön, liikaa seisovat pajalla kun töitä tarttis tehdä.


    • Fau Vee

      Jos saat Boran todellakin edullisesti, niin osta ihmeessä pois! Turvallisen tanakka, ominaisuuksiltaan vähintäänkin hyvä perusauto, jonka ylläpitäminen ei käy liian kalliiksi. Ei ehkä tee vaikutusta kaikkiin, mutta hyvällä itsetunnolla varustettu nuorikin ihminen voi nauttia auton ominaisuuksista täysillä itse, ja se kai lienee tärkeintä.

      Merkki on muuten Volkswagen eikä Wolkswagen. Saksan kielen V (”Fau”) ääntyy kuten suomen F ja merkki ääntyy siis ikään kuin ”Folksvaagen”. En siis puhuisi myöskään ”Wolkkarista” vaan ”Folkkarista”.

      Saksan Volk = kansa ja Wagen = vaunu, auto. Merkki tarkoittaa siis kansanvaunua tai -autoa.

      • kleine teufel

        Onko puheena oleva auto ruotsissa "buura" va miten se siellä taipuu.


      • Fau Vee
        kleine teufel kirjoitti:

        Onko puheena oleva auto ruotsissa "buura" va miten se siellä taipuu.

        Mitäpä me ruotsalaisten ääntämisistä täällä, suomenkielisellä palstalla?

        Bora on saanut nimensä samannimisistä kylmistä, vuoristosta laskeutuvista pohjoistuulista, joita esiintyy itäisen Välimeren ja Mustanmeren vuoristoisilla rannikkoseuduilla.

        Scirocco viittaa Pohjois-Afrikan ja Välimeren alueilla tavattaviin sirocco-tuuliin.

        Vento on italiaa ja tarkoittaa tuulta ylipäänsä.

        Passat viittaa päiväntasaajan kahden puolen puhaltaviin tasaisen leppeisiin pasaatituuliin.

        Golfin nimen osannevat useimmat yhdistää lämpimään Golf-merivirtaan, joka alkaa Meksikonlahdelta ja pitää mm. Suomen ilmaston siedettävän lauhkeana suurimman osan vuotta.

        Myös Rolls-Royce on mieltynyt nimeämään automallejaan sääilmiöiden ja vastaavien mukaan (Silver Cloud = hopeapilvi, Silver Ghost = hopeahaamu, Silver Shadow = hopeavarjo ja sitä rataa). Kerran yhtiön markkinointiosasto oli jo valmistautunut antamaan tulevalle mallille nimen Silver Mist (= hopeasumu). R-R oli siihen aikaan vielä itsenäinen brittiyhtiö. Joku kielimies tiesi kuitenkin kertoa porukalle ajoissa, ettei nimi Mist ehkä olisi kovinkaan myyvä saksankielisessä maailmassa, jossa Mist tarkoittaakin sontaa, lantaa tjsp.


    • Tuleva Boranomistaja

      Kiitos kaikille vastauksista, todella kattavia ne olivatkin! :) Olen nyt tullut siihen tulokseen että hankin kyseisen auton.

      Nyt olisinkin lisää vinkkejä vailla. Olisiko ideoita miten "tuunata" boraa hieman? :D Olen ajatellut jonkinlaiset popit laittaa, mutta ulkonäköä vielä mietin...Mikä kaikki passaisi Boraan?lisävalot yms.? Jos on kokemusta/ehdotuksia niin heitelkää ihmeessä. Kiitos jo etukäteen! :D

      • Jätä väliin

        Sait kyllä yhden erittäin asiapitoisen vastauksen mutta ovat näköjään sensuroineet sen.


      • tune me

        Katsele vaikka tuolta, jos haluat suomalaisen toimijan:

        http://www.slamit.net/

        Toinen vaihtoehto on Googlettaa ja hakea pimppa osia euroopasta...


    • Teinivolskit haisee

      Typerämpää harrastusta ei voi olla kuin auton pimppaus, varsinkin jos sen tekee siten kuin teinivolkkareihin tyypillisesti tehdään, liian isot renkaat mitkä hipoo lokasuojia ja madallus joka estää ajamasta hiukankaan huonompaa soratietä sekä tekee paremman soratien ajon erittäin vastenmieliseksi puuhaksi.

      • Kassakaappi.

        Tuon ikäisessä Volkkarissa kannattaa ensimmäisenä pimpata ovenlukot sellaisiksi, että niistä pääsee sisään ensimmäisen pakkasyön jälkeen.


      • Väärä korimalli
        Kassakaappi. kirjoitti:

        Tuon ikäisessä Volkkarissa kannattaa ensimmäisenä pimpata ovenlukot sellaisiksi, että niistä pääsee sisään ensimmäisen pakkasyön jälkeen.

        Toi on eri korimallin ongelma. Likaantuvat lukot takkuavat kolmoskorisessa ja Ventossa. Nelosgolfissa ja Borassa on ihan erilaiset lukot kuin noissa vanhemmissa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      283
      3522
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      22
      1958
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      41
      1603
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1139
    6. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      75
      1115
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1044
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      91
      928
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      811
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      747
    Aihe