Kiitos yleisönosastolle kirjoittaneille Aune Juntuselle ja Ahti Pakariselle. Olette rohkeita niin omaisena kuin luottamushenkilöinä,kun puututte kuntamme vanhustenhuoltoon ja siihen tapaan, miten asioita hoidetaan (vai pitäisikö sanoa jätetään hoitamatta). Tällaista vanhustenhoito"politiikkaa" on kainuun maakuntahallinnon aikana harrastettu jo 7 vuotta ja nyt se pohjasakka alkaa paistaa räikeästi läpi.
Ihmetellä on pitänyt ettei omaiset ole aiemmin puuttuneet hoitokäytäntöihin, työntekijämäärään yms.
Luottamushenkilöt, jos mitkä ovat ensisijaisessa asemassa valvoa,että kuntalaisiamme hoidetaan hyvin ja arvokkaasti. Kiitos Aune ja Ahti,että uskalsitte avata tämän keskustelun.
Olisi varmaan aihetta myös muissa hoitokodeissa vierailla,kysellä henkilökuntamitoituksia, ylipitkien työvuorojen määrää olisi varmaan aiheellista tarkkailla, työntekijöiden koulutusta, vähältäpiti tapahtumista kysellä. Potilas- ja työturvallisuus ovat uhan alla.
Todellakin kuten Aune Juntunen kirjoitti YK-lehdessä: lehmillä on EU-direktiivi,että ne pitää päästää ulkoilmaan! Mitenhän on ihmispoloisen laita ?
Onko Valvira ja AVI seuraavat instanssit, jos parannusta ei ala tapahtua?
YläKainuu-lehti 17.4.2012/Kuulumisia Kurimosta
55
1521
Vastaukset
- mie vain
Samaa mieltä kirjoittajan kanssa tästä asiasta,Mutta toivon että nämä kirjoitukset saisivat tulta alleen ja todella puututtais näihin ongelmiin .Nähtäväksi jää ottako kukaan päättäjistä minkaanlaista kantaa näihin tärkeisiin asioihin mitkä on tuotu esille. Siis Haloo päättäjät,kuka haluaa olla eka.
- lähihoitaja minäkin
Säästöt ovat maakunnalla ankarat ja niitä yritetään nyt todella kerätä sekä vanhus- että vammaispalveluista. Miten ihmeessä nämä alijäämät yritetään ruohonjuuritasolta raapia? Mahtaa tulla loppupeleissä maksamaan ja moninkertaisesti.
Aune ja Ahti, kiitos teidän kannanotoistanne mielipideosastolla. Omaisilla kannattaisi nyt perätä omaistensa hoidon tasoa ja mitä on kirjoitettu palvelusuunnitelmiin. Pystytäänkö enää hoitamaan vanhusta, niinkuin on sovittu palvelusuunnitelmissa. Niitä on aivan turha tehdä, jos käytännössä hoitajan resussit ei riitä sovittua hoitotasoa ylläpitämään.
Kuka näistä säästötoimista ottaa vastuun ja mitä ne tuo vielä tullessaan? On kyse ihmisistä, jotka ovat tämän hyvinvoinnin meille luoneet ja meidän kuuluu hoitaa ja huolehtia heidän hyvinvoinnista, eikä karsia niitä. HÄVETTÄÄ! - Äänioikeutettu
Ei ne päättäjät alennu lukemaan näitä palstoja ja yleisönosastokirjoituksia, vaan niihin pitää ottaa suoraan yhteyttä ja kertoa missä mättää.
Päättäjät ovat tehtäväänsä valittu meitä kansalaisia palvelemaan ja kuuntelemaan, eikä päinvastoin. Kyllä heihin saa yhteyden kasvokkain. - Osumafi
Eipä tuntunut kunnallista päättäjää paljon kiinnostavan, kun otin hänen kanssaan puheeksi tässä taannoin. Kiire kuulemma tuntui olevan ja sanoi, että jooo, joooo.....ja hei !
- avattu keskustelu
Missä "piiloilevat" todelliset päättäjät, siis maakunnan sotelautakunnan jäsenet Suomussalmelta siellä lienee ainakin P Moilanen ja Y Puurunen, maakuntahallituksellakin on mahdollisuus vaikuttaa asiaan, siellä on L Huttu ja Juhani Seppänen valtuuston varapuheenjohtajan ominaisuudessa. Kuntapäättäjät eivät ole "toimivaltaisia" vaikuttamaan kun maakunta toimiin toimijana soteasioissa.
- asiallista tietoa
Näyttää siltä että kunnallisvaalit ovat tulossa vaikka haukutaankin maakunnan käsissäolevan soten toimintaa, oikeus varmasti kun osoite on oikea, toivon että lehdissä avattaisiin asiallisilla kirjoituksilla vastauspuoli näihin esitettyihin avauksiin.
- TeHy:n näkönen
SoTe-lautakunnan suomussalmelaiset jäsenet maakuntavaltuuston- ja hallituksen suomussalmelaiset jäsenet: JALKAUTUKAA kuntamme hoitolaitoksiin ilman ennakkovaroituksia ja ennakkoilmoituksia. Menkää tutustumaan, mutta älkää yllättykö näkemästänne ja kokemastanne. Haastatelkaa ja kyselkää työntekijöiltä missä mennään ja mikä on se todellinen tilanne.Näin saatte arvokasta,aitoa,totuudenmukaista ja live-tietoa. Hoitolaitokset ovat avoimia kaikille.
- Eila-Inkeri
Ylä-Kainuu-lehti saavutti minut tänään iltapäivällä täällä Satakunnassa ja surullisena sekä kauhistuneena luin valtuutettu Aune Juntusen ja omainen Ahti Pakarisen kirjoituksen oman entisen koti- ja synnyinkuntani vanhustenhoidon tilasta. Oma omaiseni on toisessa hoitokodissa siellä Suomussalmella hoidettavana ja syvä huoli sekä hätä tuli heti. Olen jotenkin ymmärtänyt puheista, että Suomussalmella kaikki on hyvin vanhustenhoitoasioissa. Näin on annettu ymmärtää. Mutta näin ei taida ollakkaan. Mikä on totuus ?
- entinen päättäjä
Vaikka SOTE-lautakunta kävisikin hoitolaitoksissa toteamassa kestämättömän tilanteen, niin heidän kätensä on sidottu RAHAPULAAN. Ei ole varaa palkata lisää henkilökuntaa, vaan pitää päinvastoin vähentää ja näin säästää.
Lähes ainoaksi keinoksi jää huutaa valtiota apuun, mutta kuten on nähty, niin kunnille maksettavat osuudet vaan pienenevät säästöjen nimissä.
Usein käy niin, että hyvätkin päätösesitykset kaatuvat POLIITTISIIN ristiriitoihin.
Kenttätyontekijät: Tehkää muistioita, joissa esitätte lautakunnalle perusteltuja parannusehdotuksia. Tulisi edes kokouspöytäkirjaan maininta, että lautakuńta on saanut tiedoksi.- Ent.päättäjä minäkin
Kyllä SOTE-lautakunnan jäsenillä tulee olla sen verran vastuuntuntoa ja velvollisuutta, että edes olisivat kiinnostuneita, mitä kentällä touhutaan ja huseerataan. Ja kyllä kuntien luottamushenkilöt ovat myös vastuussa kuntalaisista, joita hoitolaitoksissa hoidetaan ja ketä hoitolaitoksissa työskentelee ja miten he siellä jaksavat sekä millaiset työskentylyolosuhteet heillä on.Ts. mikä on potilas- ja työturvallisuus. Jos paikallislehden palstalla kirjoitellaan näinkin avoimesti, niin sehän on h ä t ä h u u t o !
Mitä se hyvejää kenttätyöntekijöiden kirjelmiä laittaa SOTE-lautakuntaan parannusehdotuksista. Sille kirjelmälle viitataan kintaalla ja todetaan,että hyvvää päevää kirvesvartta.
Hienoa Aune Juntunen ja Ahti Pakarinen ! - mitäpä se hyvejää
Ent.päättäjä minäkin kirjoitti:
Kyllä SOTE-lautakunnan jäsenillä tulee olla sen verran vastuuntuntoa ja velvollisuutta, että edes olisivat kiinnostuneita, mitä kentällä touhutaan ja huseerataan. Ja kyllä kuntien luottamushenkilöt ovat myös vastuussa kuntalaisista, joita hoitolaitoksissa hoidetaan ja ketä hoitolaitoksissa työskentelee ja miten he siellä jaksavat sekä millaiset työskentylyolosuhteet heillä on.Ts. mikä on potilas- ja työturvallisuus. Jos paikallislehden palstalla kirjoitellaan näinkin avoimesti, niin sehän on h ä t ä h u u t o !
Mitä se hyvejää kenttätyöntekijöiden kirjelmiä laittaa SOTE-lautakuntaan parannusehdotuksista. Sille kirjelmälle viitataan kintaalla ja todetaan,että hyvvää päevää kirvesvartta.
Hienoa Aune Juntunen ja Ahti Pakarinen !Ihan totta. Sinne se asia jää tiedoksi, mutta mitään ei asian eteen tehdä. Mitäpä se hyvejää....
- Kuuskutonen
Valviraan ja AVI:n ilmoituksia, jos epäkohdat ovat tiedossa ja todettavissa. He kyllä sieltä herkästi pyytävät lisäselvityksiä ja tulevat tekemään tarkastuksia.
- Potilas x
Lukekaa torstain 19.4 ylä-kainuu.
- Heikinpoika..
Seuraan eri luottamusmiesten omia sivuja ja facebookia. Ainoastaan yksi kirjoittaa säännöllisesti, valitettavasti. Tässä hänen viimeisensä.
http://yrjopoeka.com/blogi/2012/04/15/487 - Tarkkailija minäkin
Ks. SOTE-lautakunnan kokous 29.02.2012 §71/Pohjois-Suomen aluehallintovirasto/valvonta-asia Kainuun maakuntakuntayhtymä,Hoitokoti Kurimo. Liittyneekö Ylä-Kainuun kirjoitukset ja tämä SOTE-lautakunnan §71:n asiat yhteen ? Pitkät oli ainakin selittelyt lautakunnan pöytäkirjassa.
- vesa koivisto
"Miksi on säästettävä? Rahoitus palveluihin saadaan valtionosuuksista ja verotuloista. Veronmaksajien osuus on kokoajan laskeva ja tulot eivät enää riitä kattamaan menoja."
Tällaiset kuntayhtymän perustelut on torjuttava tykkänään. Lakisääteiset tehtävät on suoritettava ensin.
On luottamusmiesten häpeä, että ovat antaneet virkamiehille oikeuden vanhusten, vammaisten ja sairaiden hoidon laiminlyöntiin.
Lisäksi hiostuksella vaarannetaan hoitotyöntekijöiden terveyttä. Sitäkö me tahdomme! Tätä eivät ainakaan rakennustyöläiset hyväksy. Sen voin taata heidän puolestaan.
Asia kuuluu kaikille. Veronmaksajille, kuntalaisille, eläkeläisille, kuntien ja kuntayhtymän päättäjille.
Puolustuskyvyttömien pompottelu tulee saada loppumaan. Päättäjiltä odotetaan tekoja. - tätä päivää
Juuri niin. Päättäjiltä tekoja, eikä siinä näy kyllä auttavan erään blogikirjoitukset, vaikka hän näkyy tuolla edellä hehkuttavan. Tosi asioita kylläkin, mutta jos on päättävissä elimessä, kuten sotessa, niin niitä tekoja kaivataan myös.
- Evp-terveyssisar
Tässä samaisessa Ylä-Kainuu lehden kirjoituksessa mainittiin,että hoitokoti Kurimossa annetaan ns. kevythoitoa. Mitä se on ? En ole elämän kuuna kullan valkeana tällaisesta kuullut. Voisiko joku kertoa ?
- Huolestunut
Ei sitä kyllä anneta kevythoitoa ole, se on varmaan väärä ilmaisu arvelen. Asukkaita joudutaan hoitamaan vajaamitoituksella ja se vasta on fyysisesti raskasta.
- Google löysi esim.
Olisko esim. seuraavanlaista?
"Kevyt hoito tarkoittaa sitä, että vuokraan sisältyvät ateriat, viriketoiminta ja henkilökunta päiväsaikaan. Yöllä asukkaiden turvana ovat hälytysrannekkeet."
Lainaus jutusta tässä linkissä: Tilkan entiseen sotilassairaalaan pääsee 2 000 euron kuukausivuokralla
http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/tilkan_entiseen_sotilassairaalaan_paasee_2_000_euron/
- syksynvaalit
Kunnanhallituksen jäsenet Aune Juntunen ja Ahti Pakarinen lehtikirjoitteluko on
ainut mahdollisuutenne vaikuttaa asiaan. - vesa koivisto
Aune ja Ahti toivat asian hyvin esille. Heille kuuluu kiitos.
Meidän kuntalaisten on vain painettava. Päättäjiäkin. Keskusteltava kaikissa mahdollisissa tilanteissa ja tehtävä tunnetuksi kuntayhtymän vaarallista päätöstä.
Emme voi hyväksyä hoitajien ja hoidettavien terveyden vaarantamista. Emme voi odottaa vaaleja. Hoitotyön supistaminen tulee saada katkaistua heti alkuunsa.
On etsittävä todelliset syylliset kuntayhtymän talouden romahduttamiseen. - 2 vuoroa putkeen
Lopputuloshan tässä on se, että hoitajat palavat loppuun ja jäävät sairauslomille. Sijaisia kun ei saa ottaa, niin vanhukset hoitavat lopulta itse itseään...
- huolestunut hoitaja
Pitäisi varmaan ajatella päättäjilläkin miten heitä tulevaisuudessa hoidetaan.
- entinen päättäjä
Aune ja Ahti ovat näköjään nostaneet kädet pystyyn SOTE-lautakuntaan päin, kun kirjottavat, tällä foorumilla että "mitä se hyvejää..."
Nyt kun Maakuntayhtymä lakkaa, niin kuntien lautakunnille palaa taas päätäntävälta, joten Aune ja Ahti perukaapa kirjoituksenne.- entinen päättäjä
Anteeksi Aune ja Ahti .Luin väärin tuon yhden viestin. Ei se ollut teidän kirjoittamanne
- elakekko
Ennen tätä nykyistä maakunta-kuntayhtymää Kurimossa oli kaikki asiat hyvin, oli riittävästi henkilökuntaa ja määrärahat riittivät. Maakunta-kuntayhtymän herraportaan elättäminen tulee liian kalliiksi, siksi tavalliset hoitotyöpaikat menevät minimiin ja palvelut kärsivät.
- Kommentti tämäkin
Tuntematta tuota Yrjö Puurusta sen enempää uskoisin hänen tämänpäiväisessä (19.4) Ylä-Kainuu lehden mielipidekirjoituksessaan tuoneen tätä asiaa esille hyvinkin sattuvalla tavalla. Tokihan kaunis ja hyvin hoidettu ympäristö on mieluisaa katseltavaa ja kutittaahan se tietenkin paikallisten asukkaiden mieltä kun ohi ajavat matkailijat ylistävät hoidon tasoa. Olisiko kuitenkin jo mahdollisimman pikaisesti aihetta keskittyä ihan oikeisiin kuntalaisten hyvinvointia koskettaviin aiheisiin? Kyllä varmasti ympäristönhoidolla olisi varaa luovuttaa tällaisena aikana omastaan, samoin kuin vaikkapa liikunta- ja kulttuuritoimellakin. Jouduttiinhan aivan yleisesti jo aikaisemmankin taantuman aikana keskittymään kaikkein oleellisimpiin toimintoihin ja eiköhän ihminen liene yhä yksi tärkeimmistä. Vanhuksetko, jotka omalla työllään ovat olleet rakentamassa tämän meidänkin kuntamme hyvinvointia, ollaan nyt toissijaisina äänioikeuden käyttäjinä jättämässä täysin heitteille. Mahdottomalle tuntuu uskoa, että te hyvät päättäjät ihan tosissanne olisitte riistämässä ihmisoikeudet niiltä, jotka itse eivät enää kykene jokapäiväisestä elämästään huolehtimaan. Keskitytään nyt oleelliseen ja palataan sitten, parempien aikojen koittaessa taas kunnan ulkoisten rakenteiden kehittämiseen. Kyllä ne paremmat ajat sieltä taas tulevat – ovat ne aina ennenkin tulleet.
- vesa koivisto
Hoitajat nostivat jutun pöydälle ensin.
Sitten Aune ja Ahti esittivät ongelmia asiallisesti.
Nyt kuntayhtymä tuli esille. Pari päättäjää silittää kissaa vastakarvaan (Kai.San. tänään). On muka kovasti todettu sotelautakunnassa määrärahojen riittämättömyys mutta että ollaan voimattomia.
Syksyllä v. 2012 talousarvioesitys sote-osalta oli lautakunnassa esillä. Lautakunta pisti esityksen ensin pöydälle. Sitten sotejohtaja toi kosmeettisia korotuksia määrärahoihin sekä niitä ja näitä leikkauksia.
Jäsen Tauno Ronkainen esitti, että kuntien tulisi lisätä osuuttaan menoihin. Esitys oli perusteltu. Kukaan ei kannattanut esitystä.
Nyt hoitajien hätähuuto sai kissansilittäjät selittelemään ilman konkreettisia toimia. He siis antavat homman olla. Hoitajien terveys ja hoitoturvallisuus saa vaarantua.
"Vastakarvasilittäjät" hakevat luultavasti sotepuolen tuntuvaa alasajoa. Sanoissa ollaan olevinaan huolissaan. Käytännössä ei tehdä mitään.
Kuntayhtymän ja kuntien kahdella pallilla istumisella kuntayhtymää käytetään pienois-kreikkana sosiaaliturvan heikentämisessä. Tarkoituksellisena toimintana.
Toimenpideehdotuksia.
- Kuntien tulee lisätä maksuosuuttaan. Jos näin ei tehdä, kuntayhtymä (siitä huolimattakin) tulee purkaa.Valtionavuissa on sotetuet korvamerkitsemättöminä. Silti ne kuuluu käyttää tarkoitukseensa. Olisi tutkittava kuinka paljon ja minne soterahoja siirretään.
- Täydellinen taloudentarkastus. Syksyn talousarvion käsittely STLTK:ssa osoittaa, että luottamusmiehiä yritettiin johtaa harhaan ja onnistuttiinkin.
- Talouden tasapaino tulee etsiä muualta kuin lakisääteisistä tehtävistä.
Onko tarpeen tukea lentoliikennettä ym?
- Sotepuolelta voi lakkauttaa 3 SAS-ryhmää tarpeettomina (15 henkilöä vapautuisi hoivatyöhön). Kolme vanhuspäällikön virkaa ovat tarpeettomia.
- Maakuntajohtajaksi tulisi valita taloutta tunteva ekonomi, jonka luonteenpiirteenä olisi kuntayhtymän organisaation rakentaminen tarpeiden pohjalta eikä suinkaan poliittisten virkojen sekamelskaksi.
Johtajan alaisjohtajien vakanssit tarkistettava samalla kriteerillä. Alaisjohtajia on luultavasti puolet liikaa. Alaisjohtajat ovat osoittautuneet epäluotettaviksi.
Tauno Ronkainen on toistaiseksi Aunen ja Ahdin lisäksi ainoa päättäjä, joka on yrittänyt jotain.
Maakuntavaltuusto voi ottaa kannan hoivatyön parantamisen puolesta huononnuksia vastaan virkaesittelyä vastaankin. Mikä tahansa ryhmä olisi velvollinen esiintymään. - mikäon
Ollaan surkeassa tilassa kun hyväksytään hoitotyön alennus.
- 33:nen
Kainuulaisen sivistyksen mitta on se miten me hoidamme vanhuksemme ?
- Toipilas.
Näin on marjat!
- 999
Toipilas. kirjoitti:
Näin on marjat!
Luoja suo minulle ettei tarvitseisi elää noin vanhaksi että joutuisin hoitokotiin.Tahdon lähteä saappaat jalassa ja järki päässä !!
- Kommentti tämäkin II
http://www.kainuunsanomat.fi/Paakirjoitukset/1194739099536/artikkeli/alibudjetointi jatkunut.html
Tämän mukaan tuo Puurunen on ollut oikeassa. Nyt on kyllä ihmeet sitten nähty, maakuntalehti tukee persun ajatuksia?? - Ex-S:salmelainen
Aune Juntunen ja Ahti Pakarinen pitäkää Suomussalmen kunnanhallitus ja valtuusto ajantasalla oman kuntamme vanhustenhoidon tilasta. Vain näin voidaan saada aikaa oikeaa ja ajantasalla olevaa t o d e l l i s t a tietoa, mitä hoitolaitoksissa tapahtuu. Ja on korjausliikkeen aika ainakin työntekijämäärän suhteen !
Kainuulaisen sivistyksen mittari on se, kuinka me hoidamme vanhuksemme,sairaamme, kuten kirjoittaja toteaa 20.4.2012 klo 19.48. Ei ole päättäjien sivistyksentaso kovin korkea,
kun sitä vertaa tähän vanhuksiin ja sairaisiin kohdistuvaan säästöpolitiikkaan, jossa käytetään puskurina hoitohenkilökuntaan kohdistuvia ihan järjettömiä säästövaatimuksia/sijaiskieltoja/palkattomia virkavapauksia/tuplatyövuorojen tekemisiä,vapaapäiviltä töihin komennuksia yms.yms....
On suorasatan hävettänyt lukea lehdestä hoitokoti Kurimon tilanteesta. - lisäys 33
Hoitotyön vaikeuttaminen ei koske pelkästään Kurimoa. Sitä toteutetaan maakunnan mitassa.
- JHL-läinen hoitaja
Hoitotyön vaikeuttamista ihan varmaan harjoitetaan kaikissa mahdollisissa maakuntakuntayhtymän hoitopaikoissa alkaen KAS:sta aina terv.keskusten vuodeosastoille ja hoitokoteihin, missä vain naisvaltainen hoitotyöntekijöiden porukka y r i t t ä ä tehdä töitä. Mutta hoitokoti Kurimon tilanne antoi "kasvot" tälle kaikelle hulluudelle ja älyttömyydelle ja ennenkaikkea ne henkilöt,jotka "uskalsivat" kirjoittaa avoimesta paikallislehti Ylä-Kainuun yleisönosastolle.
- Kommentti tämäkin II
Sain tänään lukea tuon lehden tuttavaltani Jyväskylässä. Tämä kehuttu Aune ja Ahti tekivät rehellisen ilmoituksen siitä, etteivät he ole ymmärtäneet koko aikana omaa asemaansa. Nyt he ihmettelevät kurjuutta jonka ovat omilla päätöksillään saaneet aikaan! Valtuutettuina ja kunnanhallituksen jäseninä.
Osa kirjoittajista jopa ihannoi näitä rohkeita "kaapista tulleita". Näitä samoja tietämättömiä riittää täälläkin. Ensiksi leikataan vanhuksilat, vammaisilta ja lapsilta. Sitten kysellään huulet tötteröllä kuka on näin päättänyt..
Voi äiti, mikset antanut älyä ...
Onneksi vanhempieni ei tarvitse pelätä näitten tämän kaltaisten tietämättömyydestä. Sytytän kynttilän heidän muistolleen ja pysyn sieltä kaukana - kanssakulkija
Vaalit lähestyvät joten on aivan ymmärrettävää valtuutettujen huoli Kurimosta. Missä viipyvät hoitohenkilökunnan kirjoitukset lehdistä ym. tiedotusvälineistä? Ovatko he luovuttaneet ja tekevät arvokasta työtään hiljaa voimavarojen äärirajoilla puurtaen kunnes loppuunpalaminen johtaa sairaslomille. Aune Juntusen kirjoituksesta voisi luulla että hoitohenkilökunta hoitaa tällä hetkellä todella huonosti asiakkaita, sehän ei pidä lainkaan paikkaansa. He tekevät jokainen parhaansa ja sen minkä näillä resusseilla on mahdollista. Asikkaat saanevat ruuan, puhtauden ja levon, muutahan he eivät tarvitsekkaan nykyisten suosotusten mukaan.
- rolofi
...sen lauluja laulat, kenen leipää syöt !
- 7+15=22
Seuraava tuli netissä vastaan:
"Allekirjoita adressi!
Arvokas elämä kuuluu kaikille
Riittävä henkilöstömitoitus on keskeisintä vanhustenhoidossa.
Valmisteilla olevaan vanhuspalvelulakiin on sisällytettävä henkilöstömitoitus. Vanhusten hyvä, laadukas ja turvallinen hoiva ja hoito toteutuu vain, jos koulutettua hoitohenkilökuntaa on riittävästi.
Allekirjoita verkkoadressi vanhuspalvelulain henkilöstömitoituksen puolesta täyttämällä alla olevan lomakkeen tiedot.
Adressin on voinut allekirjoittaa myös Vanhuus rokkaa -hyväntekeväisyyskonserttien konserttipaikoilla maaliskuussa 2012. SuPer oli mukana yhteistyökumppanina kampanjassa, sillä arvokas vanhuus ja sen turvaaminen on yksi keskeisistä tavoitteistamme.
Adressi sulkeutuu syksyllä. Verkkoadressi ja muut eri tapahtumien adressit luovutetaan ministeri Maria Guzenina-Richardsonille tämän jälkeen."
http://www.superliitto.fi/fi/Viestintä/Allekirjoita adressi!/ - hiiren korvalla
Radio Finlandia:
http://www.radiofinlandia.net/
"Madridilaisen Priégolan tilan lehmillä on loisto-olot, jotta maidosta tulisi oikein hyvää.
Mustavalkoiset lehmät kuuntelevat klassista musiikkia lypsyaikoina - joita on kolme vuorokaudessa - ja niillä on joko vesipatjat tai villalla pehmustetut patjat lepäämisen ajaksi. Myös hieronta kuuluu hemmotteluohjelmaan.
Ruokinnassa ei käytetä lainkaan tehdasvalmisteisia rehuja, vaan mahdollisimman tuoretta ja luomua ravintoa.
Jotta Priégolan tilan 700 holsteinilaista - eli friisiläistä - lehmää eivät kärsisisi kuumasta ja arvostetun maidon laatu ei heikkenisi kesähelteillä, niillä on ilmastointi kellon ympäri. Lypsyjen jälkeen niitä virkistetään viileällä suihkulla, ja muina aikoina ne voivat käydä vilvoittelemassa sumusuihkussa.
Madridin maakunnan alueella on 11.000 holsteinilaista lypsylehmää. Vuodesta 2007 maitotalouteen on alueella investoitu 1,1 miljoonaa euroa hyvin tuloksin.
Alueen maatalousasioista vastaavan valtuutetun Ana Isabel Mariñon mukaan Madridin maakunnan maidontuotanto on neljänneksi suurin koko Espanjassa."
Suomessa IHMINEN saa yhä enenevässä määrin KEVYT HOITOA!
Ja KUULLA päättajien KEVYTPUHEITA! - Pirkko
Kiitos kirjoittajille Suomussalmen hoivan tilanteen kuvaamisesta!
Omaisena ja myös aiemmin Suomussalmella toimineena hoitajana olen ottanut yhteyttä ko. asiasta Suomussalmen päättäjiin niin suullisesti kuin kirjallisestikin - tuloksetta! Vastuunkantajia ei löydy, selittelyt siirretään Kainuun maakunta kuntayhtymän aikaisempien päättäjien kontolle ja virkamiehiä riittää sanomaan, 'ettei tämä asia minulle kuuluu, ota yhteys siihen ja siihen...' Ennen olin ylpeä siitä, että asiat hoituvat - ainakin Kainuussa - nyt häpeän kertoa siellä olevaa todellisuutta!
Rahat ovat loppu ja miinuksella - elettävä on silti, mutta keiden kustannuksella!!!??? Mihin ihmeeseen tarvitaan sellainen määrä päättäjiä eri vakansseilla kun ei ole mitään muuta sanottavaa ja tehtävää kuin byrokratian pyöritys ja oman edun tavoittelu??!!
Vaalit lähestyvät, katsotaan kuka rummuttaa ja mitä - luvataanko kahdeksan kaunista ja kymmenen hyvää!!! - kanssakulkija
Tulihan se sieltä, nimittäin Hoitokoti Kurimon hoitohenkilökunnan juttu. Näin on ja tulee aina olemaan, kun toiselle kumartaa niin toiselle pyllistää. Asiat näyttävät olevan oikein hyvin jotenka jonnin joutava valittaminen joutaa loppua ja keskittyisitte nyt vaan hoitamaan vanhuksia.
- oppia ikä kaikki
Taisivat hoitajat säikähtää, että jos kaikki hakevat omaisensa pois sieltä hoitokodista niin työt loppuvat....Ei vainenkaan, kunhan pilailin. Tosiasiassahan tuossa näyttää käyneen niin, että työyhteisössä ja samalla hoitoyhteisössä lähdettiin tekemään muutoksia kovalla kiireellä ja huonolla tiedottamisella. Muutosvastarinta puolin jos toisinkin on täysin ymmärrettävää. Julkinen keskustelu asioista oli varmaan tarpeellinen.
- Koti on paras
No,jo vaen Kurimossa näöttää kaikki olevan hyvin - ilosien ja hymmyilevie hoitajanaesie....!!
- olen saivartelija!
Jos kerran Firman nimessä on sana Hoito(koti), kai siellä olisi myös syytä hoitaa ihmisiä - eikä vain säilöä heitä sinne. Onko omaisia harhautettu virheellisellä mainonnalla?
- väsynyt hoitaja...
Eipä taida jaksaa kohta enää hymyillä...
- Kodinhoitaja 3
Omaiset! Olkaapa tarkkoina,valveilla ja aktiivisia niiden ympärivuorokautisten hoitoKOTIEN suhteen,joissa omaisenne on hoidettavana. Kyselkää työntekijävahvuuksia, varsinkin ilta-aikoina ja viikonloppuina ja viikonloppuiltoina.
- juke22
Oliko aune ja ahti sankareita, vai .......?
- vesa koivisto
Kainuun kunnissa on samanlainen keinotekoinen lama kuin 1990-luvun alussa kasinokeinottelun synnyttämä katastrofi.
Jotkut päättäjät ja kuntayhtymän virkamiehet kiertävät totuutta kuin kissa kuumaa puuroa.
Väliin on vika kunnissa tai sotelautakunnassa tai verotuloissa ja milloin missäkin
Totuus on, että hoivaan, terveydenhuoltoon ja muihin lakisääteisiin tehtäviin löytyy aina varat. Vanhuksia ei voi jättää heitteille eikä terveydenhoitoa saa laiminlyödä. Ne hoidetaan ensin muiden lakisääteisten tehtävien ohella. Jos todella varat eivät riitä, silloin karsitaan muualta.
Huomautan, että keskimäärin bruttokansantuote ei ole kohdannut maassa katastrofia, joten peruspalvelut voidaan tuottaa.
Kunnat ja kuntayhtymä ovat samaa taloutta. Kunnat eivät voi "rikastua" ja kuntayhtymä köyhtyä ja josta seuraisi hoivatyön supistaminen.
Valvira on tutkimassa, toteuttaako kuntayhtymä vevollisuuksia. Kajaanista ollaan poistamassa kouluterveydenhoitajia! Kajaanilaisten tulisi nostaa meteliä.
Sotelautakunnassa Tauno Ronkainen esitti syksyllä kunnilta otettavaksi lisää rahaa. Kukaan ei kannattanut esitystä. Se niistä puheista.
Hoivatyö ei saa olla säästöjen kohde. Hoitajien hiostaminen ei voi olla kuntalaisten etujen mukaista. Kunnissa (-yhtymässä) on paljon turhia tukia mitä minnekin ja jotka eivät ole lakisääteisiä. Ne voi poistaa ilman säästötarpeitakin.
Kunnat eivät esim. nosta työllisyyttä tippaakaan kierrättämällä verovaroja kilpailua vääristävien palveluyritysten perustamiseen. Matkailu- ym. yritykset menestyvät pankkilainoilla, mikäli uusille yrittäjlle on tilaa. Usein monet verovaroin tuetut yritystuet suuntautuvat olemassaolevien yritysten toimintaedellytyksiä vastaan ja eivät siten vastaa tarkoitustaan.
Ehkäpä koko jupakalla pieni "viisasten kerho" pyrkii sosiaalitoimen yksityistämiseen ja samalla sosiaalisen vakuutuksen poistamiseen ja mikä linja on globaalin pääoman linja. - vesa koivisto
Kuntayhtymässä on neuvottelutauko "säästämisestä". Neuvotteluihin saavat osallistua myös hoivatyöntekijöiden edustajat.
Hoivaväen edustajien ei tulisi mennä minkäälaisen hoivatyön supistamisen taakse. Siihen ei ole tarvetta. Supistaminen suuntautuisi heitä itseään vastaan.
Kuntayhtymän talouden huonosti hoitaneet eli hallitseva puolue saisi valtakirjan hyökätä jatkossa mitä tahansa henkilöstöryhmää vastaan.
Oikea taloudenhoito:
- Ensin supistetaan ei-lakisääteisiä menoja kuntayhtymässä
- Toiseksi kunnat, jos kuntayhtymän menot kasvavat, kustantavat oman "yrityksensä" toimintaedellytykset. Jos kunnille tulee tiukkaa, se poistaa ei-lakisääteisiä menojaan.
- Jos osoittatutuu, että mikään ei auta, niin johtopäätös on, että valtionavut ovat riittämättömät.
- Jos valtio ei pysty kustantamaan lakisääteisiä menoja, valtio on joko konkurssissa tai sen on supistettava omia ei-lakisääteisiä menoja.
Jos valtio on konurssissa, jota se ei ole, keskimäärin bruttokansantuote nousee, hoidetaan silti perusterveyden ja vanhusten hoito. Emme kai ole raakalaisia ja heitä potilaita kadulle.
Eikö olisi jo aika ökyrikkaiden tulla omaisuudellaan kansan avuksi. Mitä he tekevät rahoilla, jotka menevät henkilökohtaisen ylellisyyden ylläpitoon.
Älkää hoivaväki asettuko takaamaan hallitsevan puolueen kansanvastaista pikkupolitikointia. Kainuun "kriisi" on keinotekoinen. - lehdistä luettua
Keskustan nimissä kans.ed. Timo Korhonen ei halua sotebudjettia menoja vastaavaksi. Asiaan pitäisi palata syksyllä.
Kokoomuksen piirissä on suunnilleen sama kanta.
Maakuntahallitus päättää. Seurataan päätöksiä.
Molemmat ryhmät haluavat pitää kunnat erillään kuntahtymästä. He kannattavat sotebudjetin leikkauksia.
Valtio leikkaa yhteiskunnallisia määrärahoja. Opposition Keskusta, Perussuomalaiset (!) leikkaavat sen päälle.
Kuntalaiset hyväksyisivät kunnissa (-yhtymässä) järjellistä organisaatioiden toimivuuden tarkistelua ja epäoleellisten kulujen karsimista. - ajatteleva'
Olen myös miettinyt sitä kulujen karsimisessa hoidokkiakin kohtaan,miten se on väärin.En ole kyttäämässä omaiseni rahoja mutta hänen hoitonsa on todella kallista,koko eläke menee ja kun ajattelee esim.ruokailun hinta,mitä se mahtaa maksaa per/pvä?
Omaiseni syö pelkästään liemiruokia,jos niitäkään päivittäin.Ja sama maksu?
Sillä summalla itse eläisin pari kolme päivää.Ja kk:ssa kertyvällä summalla 2 kk,jos ajatellaan 14e/pvä maksua,niinkuin se oli ainakin jossain vaiheessa.
Ei ole oikein.- kulkijainen
Päättäjämme ja rahanvalta kaikkea pyörittää lopulta.
Osalle päättäjäjistä saattaa käydä huonomminkin vanhuudessa kuin missä mennään nyt.
Hyvien veljien ja siskojen kaarti tulee pakostakin olemaan saman edessä kuin miten he päättävät ihmisten asioista.
Elämänkoulun tekemiset saattaa tuottaa päättäjien omalla matkalla yllätyksiä.
Muistakaame tarina pikku pojan tehdessä purtiloa vanhemmilleen kun ukki ja mummu söivät purtilosta ruokansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1164895Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1153978Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2153896Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1721369En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155