Kaloja seura akvaarioon

????

Eli minulla on 120 litrainen akvaario ja siellä asuu.
4 taistelukalaa(1 uros loput naaraita)
5 leopardimonnista
10 kardinaalitetraa
toistaiseksi pieni partamonni
helmirihmakala
Olisiko vielä jotain mahd. yksin tai parettain pidettäviä kaloja joita voisin akvaariooni hankkia? Ei mitään vaikeita tai sotkevia kaloja.
Kiitos

9

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stork--

      En ehkä lähtisi tuon kokoiseen ottamaan ainakaan mitään uutta lajia tuolla kokoonpanolla. Pinnalla on jo aika paljon asukkaita, koska taistot ja rihmakalat elää pääosin pinnalla. Myöskin taistelukalat ja helmirihma eivät oikein sovellu samoihin lämpötiloihin, koska helmirihmoilla 28°C on jo aivan ääriraja, kun taas taistoille tuo lämpötila on melko sopiva. Jos lasket lämpötilaa helmirihmoille, on se jo liian kylmää taistoille. Kardinaalitetrat menevät myös samoissa lämpötiloissa kuin helmirihmat.

      Leopardimonniset taas viihtyvät parhaiten n. 24°C lämpötiloissa, joka on sitten jo alaraja rihmoille sekä tetroille, taistoille jo aivan liian kylmää. Muutenkin monniset viihtyvät paremmin suuremissa parvissa.

      Kannattaa siis päättää, että haluatko vähän lämpimämmän veden kaloja vai hieman viileämmän ja sen pohjalta rakentaa kalastoa? Jos joistain kaloista haluat luopua, niin ne menevät yleensä aika helposti kaupaksi, joko akvaarioliikkeisiin tai sitten suoraan harrastajille. Sivusto, jossa on hyvä myyntipaltasta on http://www.aqua-web.fi/forum/index.php, jossa on myös paljon erilaisia keskusteluja, joista saa helposti apuja ongelmiin.

      • ????

        OHHOH :O!!! Ookkos joku tietosanakirja tai kalojen hoitoopas?? Nyt taas naurattaaa... Ahahaaa!!!


    • ????

      No ostin sinne vielä 2 pusukalaa, kiekkokaloja. Nyt on ihan sopivan täynnä.
      Kiitos neuvoista!

    • safdh

      ^^Toivottavasti tuo ylempi oli vitsi..

    • ????

      Ei se mikään vitsi ollut... :O

      • ????

        Tosi ku vesi!!! Ahahaaaa nyt naurattaa, kalat asustaa vedessä ja nii-inh


    • ????

      Ostin sinne vielä 10 kardinaalitetraa lisää, nyt niitä on 20 kpl, toisen rihmakalan ja 2 kpl lehtikaloja... Nyt siel vasta tarpeeks on kaloja =))

      • varma provo

        Selvä provo. Eihän kukaan ihminen ole noin tyhmä. Ei huolta, tuollaiselle tyypille ei edes myytäisi sinttiäkään.


    • Nelli100

      Suorastaan melkein eläinrääkkäystä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      46
      4984
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      62
      2807
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      240
      1162
    4. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1104
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1074
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1055
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1038
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      994
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      905
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      884
    Aihe