Saabin mollajille surunauha hihaan.
http://ttela.se/ekonomi/saab/1.1595501-parts-produktion-i-trollhattan
Ja pullo Alkosta murheeseen.
http://ttela.se/ekonomi/saab/1.1595501-parts-produktion-i-trollhattan
Ja pullo Alkosta murheeseen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ja kohtapuoleen alkaa myös kokonaisten autojen tuotanto.
Voi sitä Saabin mollaajien itkupotkuraivarien määrää...
Jungmanni on tarjonnu vaivaset 3200 miljoonaa, ei taida riittää. No eipä mene sitten Kiinaan.
http://www.lifewithsaab.com/2012/04/youngman-bidding-sek-32-billion.html
Siis tietenkin...mollaajille...ihan kahdella aalla.
Markkinatalouden periaatteet vallitsevat Ruotsissakin. Varaosia tehdään jos kysyntä kunkin osan kohdalla on niin suuri, että kannattaa tehdä. Sama koskee ulkopuolisten osahankkijoiden toimintaa. Varaosahintoja hieman korottamalla kannattavuutta voisi parantaa.
Seuraus lienee jo nähtävissä: tiettyjen varaosien saanti on hankaloitunut.
Uusien autojen teon voi jo unohtaa. Sellaista taikuria tuskin löytyy, joka saa romahtaneen tuotantosysteemin käyntiin ja muuttaa vuosikymmeniä tappiota tehneet toiminnan voitolliseksi.
Autoalan toimialarationalisoinnista tässä on kymysys.
Uudet tiukat saastemääräykset vaikeuttavat jatkossa painavien autojen valmistajia kuten Saab:
http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/eu-kulutukset-pienenevat-mita-tapahtuu-tosielamassa
Jos auton CO2 päästön ylittäessä 200 g/km joutuu maksamaan autokohtaisen 19000 euron sanktion EU:lle, niin kyseessä on melkoinen hinnan lisäys. Tuo on jo sellainen lisähinta että kauppa ei käy.
Jotta automerkki pääsee noihin EU-määräyksiin, valtaosa merkin myydyistä autoista pitää olla kevyitä ja vähäpäästöisiä malleja, joita Saabilla ei ole.
Vaikea on polku, jos Saabeja halutaan tehdä jatkossakin.
No kun kyse on siitä, että keskimäärin tuotannossa olevista malleista 65% alittaa tuon kaavaillun normin niin eihän Saabilla ole sen vaikeampi polku kuin muillakaan. Muillakin merkeillä on Toyota-tasoiset potkulaudat tuotannossa ja vastapainoksi voimaa haluaville parempia versioita.
Oletetaanpa Saabin tulevaksi omistajaksi kuvitteellinen Youngman joka tuottaa 4.000.000 Saab-potkulautaa maailman maanteille surraamaan. Saa tehdä aika paljon Turbo-Saabeja meille, ennenkuin 35% rosvoraja ylittyy.
Eikös?
Voishan siinä noinkin käydä
Ei pidä paikkaansa, varaosatoiminta on ollut koko ajan käynnissä. Sabeihin saa paljon paremmin varaosia kuin Toyotaan.