Minulla alkaa kurkkua kutiseen kun hieron sormen päällä leukaluun lopusta leukaluun alta sormenpäällä. Toisella puolen ei ole mitään vastaavaa tuntemusta.
Tulee kauhee kutina kurkkuun ja tunne kuin kielen loppuosassa olis hius (vähän syvemmällä kurkussa. Mitähän tämä voisi olla? Toisella puolen ei ole mitään tuntemuksia.
Tulee kauhee kutina kurkkuun ja tunne kuin kielen loppuosassa olis hius (vähän syvemmällä kurkussa. Mitähän tämä voisi olla? Toisella puolen ei ole mitään tuntemuksia.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kurkkaas onko nielussasi vaaleita (turvonneita) nystyröitä? Itselläni on, ja kutisee kurkku kauheasti, kokoajan yskittää. Yskittää varmaan juuri siksi, kun kurkussa tuntuu olevan jotain mikä sinne ei kuulu (nystyrät, tai tämä sinun tuntemasi "hius")
Muutoin on melkein terve olo, mitä nyt pientä nuhaa, ei kuumetta, eikä mitään muuta kuin tämä nuhainen olo. Yllättävän pirteä olo, ottaen huomioon tämän jatkuvan yskän ja räkäisyyden, minunhan pitäisi maata kuumehoureissa peiton alla, vaan ei.
Astma. Kaverilla oli samanlaisia oireita, eli kutinaa kurkussa ja joutu yskimään että kutina loppuisi. Todettiin krooninen tulehdus keuhkoputkessa eli astma...Satunnainen tupakanpoltto edesauttoi asiaa. Lääkäriin vaan.