Kurkkua kutisee, kun...

Jos joku osaa neuvoa

Minulla alkaa kurkkua kutiseen kun hieron sormen päällä leukaluun lopusta leukaluun alta sormenpäällä. Toisella puolen ei ole mitään vastaavaa tuntemusta.
Tulee kauhee kutina kurkkuun ja tunne kuin kielen loppuosassa olis hius (vähän syvemmällä kurkussa. Mitähän tämä voisi olla? Toisella puolen ei ole mitään tuntemuksia.

2

787

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muakin kutittaa..

      Kurkkaas onko nielussasi vaaleita (turvonneita) nystyröitä? Itselläni on, ja kutisee kurkku kauheasti, kokoajan yskittää. Yskittää varmaan juuri siksi, kun kurkussa tuntuu olevan jotain mikä sinne ei kuulu (nystyrät, tai tämä sinun tuntemasi "hius")
      Muutoin on melkein terve olo, mitä nyt pientä nuhaa, ei kuumetta, eikä mitään muuta kuin tämä nuhainen olo. Yllättävän pirteä olo, ottaen huomioon tämän jatkuvan yskän ja räkäisyyden, minunhan pitäisi maata kuumehoureissa peiton alla, vaan ei.

    • mikäjuttu

      Astma. Kaverilla oli samanlaisia oireita, eli kutinaa kurkussa ja joutu yskimään että kutina loppuisi. Todettiin krooninen tulehdus keuhkoputkessa eli astma...Satunnainen tupakanpoltto edesauttoi asiaa. Lääkäriin vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      437
      2786
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2164
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      64
      1909
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      326
      1464
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      161
      1278
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      74
      1156
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      93
      1087
    8. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      34
      1077
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1047
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1017
    Aihe