Ostanko MacBook Pron nyt vai päivitettynä?

nohobo

MacBook Pro:n 13-tuumaisen version saisi nyt reilulla tonnilla Hulluilta päiviltä tai CDON:ilta. Arveluttaa kuitenkin, pitäisikö odottaa Ivy Bridge -päivitystä ja ostaa vasta sitten.
Veikkausten mukaan 15-tuumainen päivittyisi huhti-toukokuussa ja 13-tuumainen vasta kesäkuussa. Tarttisin koneen kuitenkin matkalle ennen kesäkuuta...

Mitä sanoisitte, onko uudessa mallissa niin paljon paremmat ominaisuudet, että kannattaa odottaa ja maksaa siitä vastaavasti enemmän? (Ainakin nettispekulaatioissa suorituskyvyn, näytön ja akunkeston ennakoidaan paranevan. Optinen asema jäänee pois.)

Ja jos malli julkaistaisiin vaikkapa toukokuun alussa, miten nopeasti uusia koneita on yleensä saanut Suomeen asti?

4

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pqowieur

      Mulla on 2009 MBP 13" ja oon päivittänyt siihen uudemman käyttiksen ja isommat välimuistit.

      Specs:
      • 2,53 Ghz Intel Core Duo
      • 8 Gt 1067 MHz ddr3
      • NVIDIA GeForce 9400M 256 MB
      • 250 Gt kovo

      Mikään homma ei oo jääny tekemättä ja 100Mt filut pyörii hyvin fotarissa.
      Jatkeena ulkoinen iso näyttö, applen bt-näppis ja logitechin bt-laserhiiri.

      Uutta ja mahtavaa rompettia tulee jatkuvasti markkinoille, mutta mikä on tarkoituksenmukaista on toinen juttu.
      (ja se filosofia vähentää myös kasvihuonepäästöjä:)

    • ei vaan toimii

      Periaatteesahan kone on ostettava silloin kun sitä tarvitsee. Jos et nyt tarvitse, harkitse ostoa myöhemmin. Jos et myöhemminkään tarvitse, ei ehkä tarvitse ostaa ollenkaan.

      Jos joka tapauksessa päätät, että uudet ominaisuudet ovat valinnan kannalta tärkeitä, niin osta sitten uusi, kun se tulee jalkeuun. SItten vaan pitää miettiä, miten hoidat välttämättömät hommat siihen asti.

      Uusia malleja tulee säännöllisin välein, ja ainahan se uusi tuntuu houkuttelevammalta. Mutta tiukasti tätä logikkaaa noudattamalla ei koskaan olisi sopiva hetki hankkia konetta. Tässä kohtaa on sitten kaksi vaihtoehtoa. Rahat säästyy, kun aina vaan haikailee sitä tulevaa mallia. Tai sitten tutkii, onko uudessa jotain sellaista välttämätöntä rajaksi muodostuvaa yksittäistä ominaisuutta, jota kannattaa odottaa.

      Minun mielikuva on, että uudet mallit tulevat hyvinkin nopeasti jakeluun. Jotkut laitteethan tulevat USA:ssa heti julkistamisen jälkeen asiakkaille, ja Suomessakin jo viimeistään muutaman viikon päästä siitä.

    • Hyrkkinen

      Itse ostin MBP:ni viimevuoden elokuussa. Silloin oli mediassa paljon juttua, kuinka Apple uudistaa koko tietokonemallistonsa.
      Jostain syystä en enää muista edes miten sen piti uudistua. Taisi olla niin, että tulee pelkästään jotain ultrabookkeja (siis ohuita koneita). Oli siinä kohussa varmaan väitetty muutakin.
      Ja nyt kun nopeasti googlasin, niin http://macmaa.com/2012/02/13/huhu-macbook-pro-mallisto-menee-taysin-uusiksi/ sama juoru näyttää olevan vieläkin hengissä.

      No nyt olen sen puolivuotta omistanut uusimman MBP:n, eikä yhtään harmita. Nämä juorut näyttävän olevan samaa tasoa kuin Canon 5D mk3 odottelua. Siitäkin kun googlaa, niin oli jo 2009 arvioita, että kuukauden päästä ilmestyy yms. No nyt se on sentään ilmestynyt =)

      Joten niin kuin joku muukin tässä totesi, elektroniikkaa kannattaa ostaa silloin kun sitä tarvitsee. Vuoden päästä on aina jotain uutta ja mielenkiintoista, vähintään juuri tuloillaan. Mutta jos sinulla on nyt aivan toimiva tietokone, ja haluat nähdä miltä seuraava malli näyttää, niin kannattaa odotella. Jos tarvitset asiallisen, toimivan tietokoneen, voi sen mielestäni ostaa heti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4572
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      12
      2677
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      177
      1789
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      261
      1610
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1490
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1357
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1297
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      73
      1291
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1262
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1006
    Aihe