Olenko raskaana?

Heippa kaikki.

Päätäni on mietityttänyt tämä asia jo viikon verran. Edelliset kuukautiseni päättyivät tuossa pääsiäisviikonloppuun mennessä eli n. pe 13.4. mennessä. Olen lukenut noista ovulaatiohommeleista, mutta aloin oireilla heti viikonlopun jälkeen (viikonloppuna sisäänlaukeamaton yhdyntä). Eli päätä särkee, huono olo, uni ei tule, hirveä nälkä koko ajan ja pissittää ym. mukavaa. Kuukautiseni ovat todella epäsäännölliset. Olisiko mahdollista olla raskaana..? Ei haittaisi kyllä yhtään =)
10184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

No ei tuosta viikonlopun yhd.mitään oireilua vielä tulisi. Sisäänlaukeamaton? Siis keskeytettykö?

JOS olet raskaana niin olet raskautunut aiemmin....

Äänestä

Ensinäkään tuskin sinulla ovulaatio on ollut heti kuukautisten loputtua.... vaikka kiertosi olisi epasäännöllinen, tapahtuu ovulaatio noin kunkin kierron puolessavälissä...
Sanoisin että sinulla on ollut raskautumisen mahdollisuus tuosta yhdynnästä n. 2% luokkaa sadasta prosentista, eli en todellakaan usko että olet raskaana.
Ja olen samaa mieltä kuin edellinen kirjoittaja, eli jos olisit raskaana olisit raskautunut jo edellisessä kierrossa etkä nyt tuosta viikonlopun yhdynnästä.
Jos haluat, voit tehdä raskaustestin luotettavasti aikaisintaan 4.5.2012

Äänestä

Heippa taas! Olin jo ehtinyt luopua ajatuksesta, mutta etenkin pahat olot ovat jatkuneet ja viime yönä tissit pamahtivat kipeäksi! Lisäksi runsas valkovuoto on alkanut. Niin ja sitä ihmettelin kun meidän pikkukoira tökki nokallaan alavatsaa... ;D
Että tässä on nyt laitettu kasapäin testejä tilaukseen, varalta myös sellainen, missä näkyy raskausviikkojen määrä. Nyt rupes jännittään jo tosissaan! Hui!

Äänestä
  • Luulen että nuo oireesi jotka nyt alkaneet, eli tissien kipeytyminen, runsas valkovuoto ovat oireita siitä että sinulla on ovulaatio aika nyt päällä tai ainakin tulossa parin päivän sisällä eikä siitä että olisit raskaana ja tämän päättelin ihan viime menkoistasi...... Eli nyt sänkyhommiin jos raskaaksi haluat :) ja raskaustestiä kehiin 13.5.2012 :)

    Äänestä

Eikö olis helpompi hakea ne testit vaan kaupasta!!

Äänestä

Oon kuule hakenu ja negaa näytti mutta mistäpäs noista tietää!

Äänestä
  • Kyllä niistä tietää. Onnittelut negasta ja muista ehkäisy!

    Äänestä

  • Kuule, jos olet edellisten kuukautistesi jälkeen tehnyt testin, niin et ole raskautunut aiemmin. Ei kannata uskoa kaikkea, mitä netissä lukee, raskaus näkyisi jo testissä jos äskettäin kerran olet testannut. Tästä kierrosta toki on mahdollisuus tulla raskaaksi, mutta todennäköisesti sinulla tosiaan se ovulaatio olisi vasta nyt tulossa lähipäivinä. Eli raskaus näkyisi testissä vasta aikaisintaan parin viikon kuluttua.

    Äänestä

Hyvä hipsunen, jos olisit raskautunut jo viimekierrossa kyllä testi nyt jo näyttäisi hyvin vahvaa plussaa. Ja aina nuo kalliimmat testit eivät ole sen parempia kuin esim. isosta ruokakaupoista (citymarket, prisma) ostettavat halpistestit. Jos haluat raskautua, suosittelisin laskemaan vaikka kolmen viime kuukautisten kierrot, näin saisit vähän hahmotettua kiertoasi...
(kierto lasketaan kuukautisten ekasta vuotopäivästä seuraavien kuukautisten ekaan vuotopäivään)

Raskaaksi voi tulla ainoastaan munasolun irtoamisen aikaan (ovulaatio) ja tuolloinkin munasolu on hedelmöityskelpoinen vain 12-24h ajan, joten raskaaksi tulemiseen tarvitaan todella tarkka ajoitus, tai vilkas sukupuolielämä.

Ovulaatio tapahtuu yleensä siinä kierron puolivälin paikkeilla, esim. 28 päivän kierrossa noin. 13-15 kiertopäivänä,
32 päivän kierrossa taas noin. 14-17 kiertopäivänä.

Pitää myös muistaa että yhdynnän ei välttämättä tarvitse tapahtua samana päivänä kuin ovulaation sillä siittiöt elävät sisälläsi 2-7 vuorokautta.
(tuo 7vrk on maximi)

Äänestä

Luulen että nuo oireesi jotka nyt alkaneet, eli tissien kipeytyminen, runsas valkovuoto ovat oireita siitä että sinulla on ovulaatio aika nyt päällä tai ainakin tulossa parin päivän sisällä eikä siitä että olisit raskaana ja tämän päättelin ihan viime menkoistasi...... Eli nyt sänkyhommiin jos raskaaksi haluat :) ja raskaustestiä kehiin 13.5.2012 :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hipsunen kirjoitti:

Heippa kaikki.

Päätäni on mietityttänyt tämä asia jo viikon verran. Edelliset kuukautiseni päättyivät tuossa pääsiäisviikonloppuun mennessä eli n. pe 13.4. mennessä. Olen lukenut noista ovulaatiohommeleista, mutta aloin oireilla heti viikonlopun jälkeen (viikonloppuna sisäänlaukeamaton yhdyntä). Eli päätä särkee, huono olo, uni ei tule, hirveä nälkä koko ajan ja pissittää ym. mukavaa. Kuukautiseni ovat todella epäsäännölliset. Olisiko mahdollista olla raskaana..? Ei haittaisi kyllä yhtään =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu