Heippa kaikki.
Päätäni on mietityttänyt tämä asia jo viikon verran. Edelliset kuukautiseni päättyivät tuossa pääsiäisviikonloppuun mennessä eli n. pe 13.4. mennessä. Olen lukenut noista ovulaatiohommeleista, mutta aloin oireilla heti viikonlopun jälkeen (viikonloppuna sisäänlaukeamaton yhdyntä). Eli päätä särkee, huono olo, uni ei tule, hirveä nälkä koko ajan ja pissittää ym. mukavaa. Kuukautiseni ovat todella epäsäännölliset. Olisiko mahdollista olla raskaana..? Ei haittaisi kyllä yhtään =)
Olenko raskaana?
10
182
Vastaukset
- 23+2
No ei tuosta viikonlopun yhd.mitään oireilua vielä tulisi. Sisäänlaukeamaton? Siis keskeytettykö?
JOS olet raskaana niin olet raskautunut aiemmin.... - uopö89p
Ensinäkään tuskin sinulla ovulaatio on ollut heti kuukautisten loputtua.... vaikka kiertosi olisi epasäännöllinen, tapahtuu ovulaatio noin kunkin kierron puolessavälissä...
Sanoisin että sinulla on ollut raskautumisen mahdollisuus tuosta yhdynnästä n. 2% luokkaa sadasta prosentista, eli en todellakaan usko että olet raskaana.
Ja olen samaa mieltä kuin edellinen kirjoittaja, eli jos olisit raskaana olisit raskautunut jo edellisessä kierrossa etkä nyt tuosta viikonlopun yhdynnästä.
Jos haluat, voit tehdä raskaustestin luotettavasti aikaisintaan 4.5.2012 - Hipsunen
Heippa taas! Olin jo ehtinyt luopua ajatuksesta, mutta etenkin pahat olot ovat jatkuneet ja viime yönä tissit pamahtivat kipeäksi! Lisäksi runsas valkovuoto on alkanut. Niin ja sitä ihmettelin kun meidän pikkukoira tökki nokallaan alavatsaa... ;D
Että tässä on nyt laitettu kasapäin testejä tilaukseen, varalta myös sellainen, missä näkyy raskausviikkojen määrä. Nyt rupes jännittään jo tosissaan! Hui!- tyju4545
Luulen että nuo oireesi jotka nyt alkaneet, eli tissien kipeytyminen, runsas valkovuoto ovat oireita siitä että sinulla on ovulaatio aika nyt päällä tai ainakin tulossa parin päivän sisällä eikä siitä että olisit raskaana ja tämän päättelin ihan viime menkoistasi...... Eli nyt sänkyhommiin jos raskaaksi haluat :) ja raskaustestiä kehiin 13.5.2012 :)
- jrtjert
Eikö olis helpompi hakea ne testit vaan kaupasta!!
- Hipsunen
Oon kuule hakenu ja negaa näytti mutta mistäpäs noista tietää!
- Mai frient
Kyllä niistä tietää. Onnittelut negasta ja muista ehkäisy!
- nega se on
Kuule, jos olet edellisten kuukautistesi jälkeen tehnyt testin, niin et ole raskautunut aiemmin. Ei kannata uskoa kaikkea, mitä netissä lukee, raskaus näkyisi jo testissä jos äskettäin kerran olet testannut. Tästä kierrosta toki on mahdollisuus tulla raskaaksi, mutta todennäköisesti sinulla tosiaan se ovulaatio olisi vasta nyt tulossa lähipäivinä. Eli raskaus näkyisi testissä vasta aikaisintaan parin viikon kuluttua.
- hei hipsunen...
Hyvä hipsunen, jos olisit raskautunut jo viimekierrossa kyllä testi nyt jo näyttäisi hyvin vahvaa plussaa. Ja aina nuo kalliimmat testit eivät ole sen parempia kuin esim. isosta ruokakaupoista (citymarket, prisma) ostettavat halpistestit. Jos haluat raskautua, suosittelisin laskemaan vaikka kolmen viime kuukautisten kierrot, näin saisit vähän hahmotettua kiertoasi...
(kierto lasketaan kuukautisten ekasta vuotopäivästä seuraavien kuukautisten ekaan vuotopäivään)
Raskaaksi voi tulla ainoastaan munasolun irtoamisen aikaan (ovulaatio) ja tuolloinkin munasolu on hedelmöityskelpoinen vain 12-24h ajan, joten raskaaksi tulemiseen tarvitaan todella tarkka ajoitus, tai vilkas sukupuolielämä.
Ovulaatio tapahtuu yleensä siinä kierron puolivälin paikkeilla, esim. 28 päivän kierrossa noin. 13-15 kiertopäivänä,
32 päivän kierrossa taas noin. 14-17 kiertopäivänä.
Pitää myös muistaa että yhdynnän ei välttämättä tarvitse tapahtua samana päivänä kuin ovulaation sillä siittiöt elävät sisälläsi 2-7 vuorokautta.
(tuo 7vrk on maximi) - 9.7r[o{[{
Luulen että nuo oireesi jotka nyt alkaneet, eli tissien kipeytyminen, runsas valkovuoto ovat oireita siitä että sinulla on ovulaatio aika nyt päällä tai ainakin tulossa parin päivän sisällä eikä siitä että olisit raskaana ja tämän päättelin ihan viime menkoistasi...... Eli nyt sänkyhommiin jos raskaaksi haluat :) ja raskaustestiä kehiin 13.5.2012 :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291343
- 100861
- 75703
- 50587
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40474Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384- 25381