Voisiko Titanicin hylyltä löytyä vielä ihmisruumiita tai niiden jäänteitä? Miten hyvin vainaja säilyy 3,8 km syvyydessä?
Ruumiita vielä Titanicissa?
niccilutut
101487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mikä v!ttu sua niin kiehtoo ruumiiden kunnosta? Ota nyt ne
lääkkeesi HETI!!!
Hienoa kun maailmassa on vielä tyhmyyttä kuten sinä :::D
Kyllä siellä jäänteitä on.Lähes neljän metrin syvyydessä ruumiit säilyvät oikein hyvin.Tämä johtuu siitä,että erittäin voimakas merisuola ikään kuin marinoi ruumiit ja todella kylmä vesi pitää huolen,jotta olot ovat kuin jääkaapissa.Toki pitää muistaa,että jääkaapissakin liha mustenee,kun se siellä liian kauan makaa.Meren virtaus hajoittaa kylläkin pikkuhiljaa ruumiita,koska aluksessa ei ole enää suojaavia ilmatyhjiöitä.
Jääkaappi on harhaanjohtava sana, kylmäkaappi olisi parempi. pakastin on sitten eri asia. Siellä "jääkaapissa" liha ei kauaa syömäkelpoisena säily, siinä alkaa mätänemisreaktio viimeistään viikon jälkeen.
Kylmä vesi ei liioin säilö mitään erityisen pitkään joten syvissä vesissä mätänemistä hidastaa enintään hapen vähäisyys mutta siis vain hidastaa.
Siis neljän kilometrin.
Hapettomissa oloissa hajoaminen on hidasta. Veikkaan, että luita on jäljellä koska niitä löytyy lähempänä pintaakin olevista hylyistä.
kengistä, napeista ja koruista on jäänteitä.
Kangasta tuskin on jälhellä eikä myöskäön lihaa eikä jänteitä.
Nyt siellä on viisi tuoretta kroppaa, eli vastaus on kyllä
Suoraan sanoen en usko että niistä on paljoakaan jäljellä äkillisen painevaikutuksen ja imploosion jäljiltä. Eiköhän siellä ole jo äyriäiset siivoamassa jälkiä.
Aloittaja taitaa olla negrofili, kun tuommoinen kiinnostaa
Eli tykkää mustista ihmisistä?