"Perussuomalaisten kannatus jatkaa laskuaan, kertoo uunituore HS-gallup.
Gallupin viimeiset haastattelut on tehty viime sunnuntaina. Perussuomalaisia äänestäisi 15,6 prosenttia suomalaisista, jos eduskuntavaalit järjestettäisiin nyt. Eduskuntavaaleissa tasan vuosi sitten perussuomalaiset saivat äänistä 19,1 prosenttia.
Perussuomalaisten kannatus oli korkeimmillaan, 22,7 prosentissa, viime kesä–heinäkuussa. Vielä joulukuussa puoluetta olisi äänestänyt 20,5 prosenttia kansalaisista. Kesän lukemista puolueen kannatus on romahtanut 7,1 prosenttiyksikköä".
http://www.hs.fi/politiikka/HS-gallup Perussuomalaisten kannatus sulaa yhä/a1305560113008
Nämä 2 436 henkilöä kuka mistäkin pisti, pisti puolueet järjestykseen Kokkari, Kepu, SDP, persut ja kukkahattu homot.
Gallupin viimeiset haastattelut on tehty viime sunnuntaina. Perussuomalaisia äänestäisi 15,6 prosenttia suomalaisista, jos eduskuntavaalit järjestettäisiin nyt. Eduskuntavaaleissa tasan vuosi sitten perussuomalaiset saivat äänistä 19,1 prosenttia.
Perussuomalaisten kannatus oli korkeimmillaan, 22,7 prosentissa, viime kesä–heinäkuussa. Vielä joulukuussa puoluetta olisi äänestänyt 20,5 prosenttia kansalaisista. Kesän lukemista puolueen kannatus on romahtanut 7,1 prosenttiyksikköä".
http://www.hs.fi/politiikka/HS-gallup Perussuomalaisten kannatus sulaa yhä/a1305560113008
Nämä 2 436 henkilöä kuka mistäkin pisti, pisti puolueet järjestykseen Kokkari, Kepu, SDP, persut ja kukkahattu homot.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Se oikea GALLUP nähdään lokakuun lopussa.
Oikeesti vasta seuraavissa eduskuntavaaleissa kolmen vuoden päästä.
Mutta väli GALLUP nähdään syksyn kuntavaaleissa.
Nämä hesarin propagandakallupit ovat yhtä luotettavia kuin akkojenlehtien horoskoopit,no mitämuutakaan voi enää odottaa lehdeltä jonka päivät ovat luetut ja käy henkiinjäämiskamppailua ????
HS: Tilaa omanmieleisensä kyselyt ja niitä ei julkaista jossa 2400 ilmoittaa kannattavan perussuomalaisia. Sitten vielä kysymysten asetelu ?
http://farm4.staticflickr.com/3049/2971211056_8487e8e859_z.jpg?zz=1
Soini manasi maailmanloppua vuosi sitten eikä sitä sitten tullutkaan. Eurovakuuksien kasvattaminen ei ainakaan vielä ole kaatunut suomalaisten niskaan. Media pitää huolen siitä ettei hallituksen talouspolitiikkaa kyseenalaisteta ennenkuin epäonnistuminen on jo kaikkien tiedossa. Persut säilyy protestikanavana jos heidän ennustuksensa käyvät toteen - varsinainen kurssimuutoksen aika meni jo.
vielä ole kaatunut mutta Kreikassa on vaalit ja toinen ehdokas on sanonut että velkajärjestelyihin tulee muutoksia. Paljonko muuten ollaan tienattu jo Kataisen sinne antamilla rahoilla korkotuloina?
Espansan sinjoritat kyselee kohta rahaa.
Näillä näkymin persut eivät saa enää yhtään paikkaa eduskunnassa.
No en nyt sanoisi, hyvin kansa tuntuu kuitenkin tietävän.
http://www.kansangallup.fi
Kokoomuspersutin gallu on täyttä tuubaa.
Persujen kannatus sulaa.. No ei oikeastaan sula, mutta jos sen vaikka saisi sulamaan julkaisemalla gällyppejä joiden mukaan se sulaa.
Ei sula todellakaan, sen näki sunnuntainakin kun eräässä iltapäivälehden artikkelissa oli listattu puolueiden twitterviestit väkivallattoman vaalikampanjoinnin puolesta, artikkeli (ehkä tahattomastikin) paljasti samalla että persujen eli Halla-Ahon twiitti oli saanut ylivoimaiseti entiten tykkäyksiä ja keskusteluita.
Persut pettivät äänestäjänsä viime vaaleissa joten ei niitä enää kukaan järkevä ihminen äänestä ja hyvä niin.
Persusten loppu häämöttää, hyvä niin!
Ei ksi kukaan ole niin hölmö, että tallaisi kolmatta kertaa samaan paskaan! Vai onko?
Ei ole.
Kuka petti ja kenet? Mielestäni vuoden 2015 -2016 sisäministeri P. Orpo ei ollut tehtäviensä tasolla. Sama ongelma on myös nykyhallituksen sisäministerillä.
Miten ihmeessä lähes kaikilla tulee vaalikoneella tulos Pressut ekana???
Ei tule eli valehtelet.
Persut potkitaan ulos eduskunnasta koska ovat kovia porvareita.
Totta.
näinpä
Miten sujui eilinen Tom of Finland-iltasi kamusi kanssa? gjdy?
se on se histuuriaa-heppu. xD
Persut kärsivät katkeran vaalitappion koska ovat äänestäjiensä pettureita porvareita eli mars kokoomukseen reilusti.
Alaspäin menee persujen kannatus, tadaa.
Persut on persemäessä.
Ok.
Vaalivideolla jo yli 275000 katsojaa!!!
Hyvä aloitus.
Onneksi.
Jaahas. Niinkin ”tuore” kannatusmittaus kun vuodelta 2012?!
Kiitos tästä
Erinomaista.
Hienoa.
Olen gay.
Minäkin.
Kyllä.
Yhdessä me.
Olemmehan SDP-veljiä.
Tuskissaan kaivelevat jo ruumiitkin haudoista, nämä matujen hyysäyksen ja emäpetoksen mestarit .
Eikö löytynyt mistään varhaisempaa galluppia, esim. Veikko Vennamo vainaan ajoilta? Siellähän ne juuret SMP:ssa, loppuiko "nerot" kesken?
Gallupit ei äänestä, muistakkee hyvät immeiset se ;)
Taidat itse olla gay persutti...
Kokoomuspersutrolli.
Trollonlollon.
Persut ja sinipersut ovat molemmat kovia porvareita.
Persut ovat melko sekava seurakunta. Huomaa että koko puolueen olemassa olo perustuu alati vaihtuviin kuvitelmiin, koska kannatus pumppaa ylös alas. Vakiintuneilla puolueilla on selkeä arvomaailma ja tavoite, ja siksi heidän kannatuksensa on vakaampaa.
Käsittääkseni persujen "kuvitelmat" on oleet samat jo viimeiset 10 vuotta. Ei oo muuttunu yhtään mihinkään. Sen sijaan suomessa ihmisten kuvitelmat vallitsevasta tilanteesta näyttävät pumppaavan median haluamaan suuntaan ylös ja alas. Tuo vaikuttaa taas ihmisten käsitykseen persuista. Tällä hetkellä jotkut kuvittelevat ilmastonmuutoksen olevan suomen hallituksen ykkösprioriteetti vaikka talous on kääntymässä laskuun ja kohta on edessä lama. Voi olla, että hallituksella on vähän jotain muuta mietittävää, kuin iänikuinen viherhörhötys ja maailmansyleily!
Mainitsemasi "viherhörhöys" ei ole mikään suomalaisen median keksintö. Esimerkiksi Pariisin ilmastonsopimuksen allekirjoitti Suomen lisäksi muutama muukin maa.
Persut sen sijaan keksivät milloin mitäkin pelättävää. Tällä hetkellä he pelkäävät eniten ulkomaalaisen näköisiä ihmisiä.
Monen henki olisi säilynyt, jos olisivat uskoneet persuja.
Kenenkään henki ei säily uskoi persuihin tai vaikkapa joulupukkiin. Persujen harrastama vastakkainasettelu sen sijaan lisää todennäköisyyttä nopeaan hengenmenoon. Kuten heidän "mestarinsa" on todennut, niin väkivalta aliarvostettu ongelmanratkaisukeino. Että sellaisia hengensäilyttäjiä ne persut.
Vakiintuneilla puolueilla kuten demareilla on kyllä selkeä arvopohja joka perustuu avoimeen antisemitismiin ja rasismiin.Vihreitten ja kommareiden arvopohja taas perustuu utopiaan ja taruolentoihin.