Kusettaa voi vaan kerran
T : asiakas(entinen)
Kankaanpää Autoluojus
17
1420
Vastaukset
- Pomarkun poika
Minulla oli 80-luvulla Toyota Corolla jossa oli takuu, kävin säännöllisesti liikkeessä huolloissa. sitten vasta kun takuuaika oli päättynyt minulle sanottiin että sun autossa on kansivika, nyt pitäis jättää pariksi päiväksi hintaa noin 1 500 markkaa.
Kysyin miksi ette kertoneet takuuaikana, asentaja vaikeen oloinen sössötti jotain että olisi se sittenkin sulle jotain maksanut.....ei korjattu silloin eikä ikinä sen jälkeen.
Kun puolison auto hajosi ja veimme pakon sanelemana Autoluojukselle, hinta oli silloinkin noin tuplat mitä sama työ olis maksanut verrokeilla esim. Rintajouppi Porissa ja mitä soitin maahantuojalta tietoa kyseisen osan vaihdosta.
EN SUOSITTELE KYSEISEISTÄ PAIKKAA MINÄKÄÄN- Laillinen varkaus
Koskas "vika" ilmeni ja kauanko ajoit vielä sen jälkeen "rikkinäisellä" autolla? Eikä tosiaan oireillut mitään?
Omat kokemukset on sitä laatua, että vaihdettiin sylinterin tiiviste ja suojakumi toisen puolen etujarruihin sekä jarrupalat molemmille puolille. Lisäksi vilkaisivat valoja koska katsastuksessa oli sanottu suuntauksesta, käänsivät polttimon oikein päin edellisen omistajan jäljiltä, vaihdettiin vaihdelaatikon öljyt ja jäähdytysnesteet niin lasku oli muistaakseni 600-700€ paikkeilla. Laskussa ei muistaakseni ollut minkään sortin erittelyä.
Nesteet ei montaa kymppiä maksa ja erittäin laadukkaita jarrupaloja saa kyseiseen malliin 50-70€. Materiaalikuluiksi arvelisin korkeintaan 100€ varsinkin kun alvit saa vähentää, sisältää pientarvikkeet.
Laiskakaan ammattimies ei nesteiden vaihdossa tuntia tuhlaa eikä jarruissa kahta tuntia pidempään. Jos me näistä lasketaan työn osuus niin se on 500-600€.
Sama operaatio rehellisen yrittäjän tekemänä maksaa jotakuinkin 50€ tunti = 150€ työn osuus, 100€ osat ja perspyöristys ylöspäin 300€ koko homma, mikä muuten on vielä ihan ok.
- toijotanisti
Työn laatu on hyvää, varaosat hyviä ja osat kalliita niinkuin merkkihuollossa pitää ollakin. Ei muutamaa vuotta vanhempaa kannata Luojuksella korjauttaa muuta kuin takuuseen. Täytyyhän niiden saada jotenkin ne myymättömät vaihtoautot katettua, jotka seisoo vuositolkulla pihalla, ei kaikkia kuluja voida laitaa vaihtoautojen hintoihin.
Autokorjaamoja on joka puolella ja uusia perustetaan koko ajan.- oödjrkgnk
"Ei muutamaa vuotta vanhempaa kannata Luojuksella korjauttaa"
Joskus ei ole vaihtoehtoja, jos se oma tuttu mekaanikko on puukannut oman kalenterinsa kolmeksi viikoksi täyteen ja täytyy vaikka viikon päästä lähteä kesälomareissulle pahasti ääntä pitävän pyöränlaakerin kera niin pakko se on sitten antaa Luojuksen rosvota itsensä. Tietysti voi korjautella jollakin tuntemattomalla jonka osaamistasosta ei ole perillä, mallikohtaista koulutusta työohjeita yms. oppimateriaalia monellakaan nyrkkipajalla tuskin on käytettävissä, voi kostautua jossain paikassa.
"Täytyyhän niiden saada jotenkin ne myymättömät vaihtoautot katettua"
Aika epäjohdonmukainen väittämä, kyllä kaikki liiketoiminta pitää perustua voittoon tai sitten kannattaa lopettaa kaupankäynnin kannattamaton osuus ja keskittyä niihin mistä päästään plussalle tai vähintään nollatulos. Voihan sitä joskus jotain kauppaa tehdä miinuksella jos sen avulla saa myytyä muutakin joka kääntää kokonaisuuden plussan puolelle, missään tapauksessa se ei kuitenkaan toimi että no myydään tuolle ilman voittoa ja seuraava asiakas maksaa senkin edestä.
"ei kaikkia kuluja voida laitaa vaihtoautojen hintoihin."
Oletkos ikinä katsonut kyseisen firman käytettyjen hintoja, nettiautosta saa melkein joka auton vastaavilla ominaisuuksilla ja kilometreillä 2000-3000€ halvemmalla. - ei mutterisorvia
oödjrkgnk kirjoitti:
"Ei muutamaa vuotta vanhempaa kannata Luojuksella korjauttaa"
Joskus ei ole vaihtoehtoja, jos se oma tuttu mekaanikko on puukannut oman kalenterinsa kolmeksi viikoksi täyteen ja täytyy vaikka viikon päästä lähteä kesälomareissulle pahasti ääntä pitävän pyöränlaakerin kera niin pakko se on sitten antaa Luojuksen rosvota itsensä. Tietysti voi korjautella jollakin tuntemattomalla jonka osaamistasosta ei ole perillä, mallikohtaista koulutusta työohjeita yms. oppimateriaalia monellakaan nyrkkipajalla tuskin on käytettävissä, voi kostautua jossain paikassa.
"Täytyyhän niiden saada jotenkin ne myymättömät vaihtoautot katettua"
Aika epäjohdonmukainen väittämä, kyllä kaikki liiketoiminta pitää perustua voittoon tai sitten kannattaa lopettaa kaupankäynnin kannattamaton osuus ja keskittyä niihin mistä päästään plussalle tai vähintään nollatulos. Voihan sitä joskus jotain kauppaa tehdä miinuksella jos sen avulla saa myytyä muutakin joka kääntää kokonaisuuden plussan puolelle, missään tapauksessa se ei kuitenkaan toimi että no myydään tuolle ilman voittoa ja seuraava asiakas maksaa senkin edestä.
"ei kaikkia kuluja voida laitaa vaihtoautojen hintoihin."
Oletkos ikinä katsonut kyseisen firman käytettyjen hintoja, nettiautosta saa melkein joka auton vastaavilla ominaisuuksilla ja kilometreillä 2000-3000€ halvemmalla."mallikohtaista koulutusta työohjeita yms. oppimateriaalia monellakaan nyrkkipajalla tuskin on käytettävissä"
Miohin tuokin väittämä perustuu, ei tietoon ainakaan. Pikkupajat voi päinvastoin olla hyvinkin osaavia, kaikki tieto on nykyään saatavilla. Isoissa aut(i)otaloissa ne hyväksikäyttävät nuorempaa asentajapolvea kun on kulurakenne raskaampi. Huippumiehet ei kauan merkkihuolloissa happane.
Pyöränlaakereiden vaihto on semmoinen universaalijuttu että jos sitä ei asentaja osaa tehdä missä tahansa korjaamoksi itseään kutsuvassa niin eipä oo tuleva asentajaura häävi, ennustan... Tietty kaikki pitää opetella, se ensi kertalainenkin harjoittelija oppii ja kun muutamna kerran tekee niin kyllä se menee. - oödjrkgnk
ei mutterisorvia kirjoitti:
"mallikohtaista koulutusta työohjeita yms. oppimateriaalia monellakaan nyrkkipajalla tuskin on käytettävissä"
Miohin tuokin väittämä perustuu, ei tietoon ainakaan. Pikkupajat voi päinvastoin olla hyvinkin osaavia, kaikki tieto on nykyään saatavilla. Isoissa aut(i)otaloissa ne hyväksikäyttävät nuorempaa asentajapolvea kun on kulurakenne raskaampi. Huippumiehet ei kauan merkkihuolloissa happane.
Pyöränlaakereiden vaihto on semmoinen universaalijuttu että jos sitä ei asentaja osaa tehdä missä tahansa korjaamoksi itseään kutsuvassa niin eipä oo tuleva asentajaura häävi, ennustan... Tietty kaikki pitää opetella, se ensi kertalainenkin harjoittelija oppii ja kun muutamna kerran tekee niin kyllä se menee.Pikkupajoissa voi olla joku autodata-ohjelmisto tai vastaava kolmannen osapuolen tietokantaohjelmisto. Olen sitä joskus itse tutkiskellut ja aikalailla tulee jälkijunassa, ohjeetkin on suuntaa antavia, momentit tuntuvat hieman elävän riippuen lähteestä. Tulee heti yksi tapaus mieleen, yhdessä kirjassa sanotaan erääksi momentiksi 18Nm toisessa 23Nm mikä on melkein 30% ylitys, voihan niitä tietty vääntää perstuntumalla ja jättää ongelma seuraavalle kun pitää seuraavan kerran ottaa pois on kierre entinen(olen nähnyt niitäkin tapauksia).
"Pyöränlaakereiden vaihto on semmoinen universaalijuttu että jos sitä ei asentaja osaa tehdä missä tahansa korjaamoksi itseään kutsuvassa niin eipä oo tuleva asentajaura häävi"
Olen kuullut tapauksesta jossa joku on onnistunut sössimään senkin, jäänyt ilmeisesti joku erittäin olennainen prikka holkki yms. pois ja parisadan kilometrin reissulla seuraavastakin laakerista tuli valmis. Onhan tuo tietty universaali juttu, ehkä olisi voinut paremmankin esimerkin valita.
- jos ajat toytalla
yleensäkkin kaikki jotka ostava auton kyseisestä liikkeestä ovat näitä "perseenuolijoita" . muualta saa auton eikä tarvitse "juosta".
- oödjrkgnk
Sinulla on kyllä tuo ulosanti niin heikkoa että mahdoitko itsekkään ymmärtää mikä oli juttusi pointti kaikessa kokonaisuudessaan, parempi kun jätät sivistyneet keskustelut muille ja siirryt johonkin harjaantumiskoululaisten palstalle.
- rave-röhnö
viestin kirjoittaja nimimerkillä :oödjrkgnk.
ilmeiseti sinulle ei jutun pointti selvinnyt. syy ei tietysti ole yksin sinun. kaikilla meillä on erilainen lapsuus. olisit opiskellut ei tarvitse olla juoksupoikana.,- oödjrkgnk
Joo ne on perseennuolijoita jotka ostaa auton ja juosta täytyy.. ..täysin selvä hommahan tuo, anteeksi että otin puheeksi
- zigoo
Tuo on totta että Luojuksella on älyttömän kovat hinnat vaihtoautoissa, varsinkin Tojotoissa mutta aina voi tinkiä...
- nktb
Noissa nyrkkipajoissa on yllättävän hyvää osaamista väliinsä, ainakin jos vika on sellainen, ettei merkkikorjaamo osaa korjata, niin nyrkkikorjaamosta osaavat laittaa auton kuntoon pilkkahinnalla aina joskus, kokemusta on.
- Henkikulkeepi
Kävin ovella, käännyin pois, tarkkailin ihmisiä, oksentelin kolmepäivää, käytän tästälähin Rinta-Jouppia.
- kalevankiertäjä kale
maratoonareiden ymmärrys keskus.
- sdfghjklcxv
Onneks tuli Karla kankaanpäähän, takuu ei mene uusissakaan autoissa ja en usko että hinta voi mitenkään olla ainakaan kalliimpi kuin autoluojus.
Alkaa muuten paikallisten ryöstöfirmojen korttitalo kaatua, tällä hetkellä suunta ainakin näyttää siltä, ei taida kymmentä vuotta olla siitä ku esim. Tarvikepiste ja Pentti Korpela Oy oli jumalia kankaanpäässä. Nykyään ei tartte kauaa haeskella ku paremmat kaupat syntyy, itseasiassa niihin mennään vasta viimeisenä ja ennen ostopäätöstä kahlataan vielä internet läpi.
Jonon jatkoksi veikkaan Autoluojusta ja LVI-Halli Peltomäkeä, ellei sitten tyyli muutu.- sdfghjklcxv
Lisättäköön listaan vielä Vatajankosken Sähkö
Itse ainakin olen vaihtanut sähköyhtiötä
http://www.sahkonhinta.fi/
Kilpailuttakaa, se on helppoa. Kaikki tarvittavat tiedot löytyy sähkölaskusta, vuosikulutusarviota myöten.
- Ave
Todella hienoa ammattitaidon osaamista !
Nyt kerrankin ajattelin että antaapas ammattimiesten hoitaa edes yksi korjaus.
Liikkessä sanotaan että ostas tuollainen osa ja se vaihdetaan, vika tulee kyllä sillä kuntoon. Mikä oli lopputulos.. osa maksoi ja työstä otettiin tuplahinta. Ei silti tullut vika korjattua. Ei vika asentajissa mutta työnjohdolle terveisiä.
ps . tarttee sitten vissiin maallikon itse korjata vika kun ei ammattiliike siihen pysty !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1076904- 954431
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista483806Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483502- 513498
- 1883445
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242949- 672654
- 462491
- 131854