.. ja jännittää. Pelottaa kaikki mistä on varoiteltu; hiustenlähtö, unettomuus, ihottumat, huimaus, väsymys. Näistä ainakin viimeisimmän vielä jaksaisin, mutta pelkään että paniikkihäiriö iskee, mikä kävi myös Keppran ja Neurotol Slown kohdalla..
Kenelläkään tällaisesta kokemuksia?
On myös työ jossa ei ehtisi hirveästi nuokkua ja istua zombiena koneen ääressä, etenkään juuri nyt tällä hetkellä kun uusi pomokin aloitti. Välillä on jopa käynyt mielessä että pitäisikö kestää ne pari kohtausta kuussa ja jatkaa vain Neurotol slown kanssa..
Onko monilla Lamictal lisännyt kohtauksia?
Lamictal alkoi..
9
475
Vastaukset
- Hempu
Eipä oo lisänny kohtauksia, ainoastaan tulee kohtauksia jos jääny ottamatta.
Lamictalia oon syönny jo about... kymmenen vuotta?
Ei oo mitään sivuvaikutuksia, paitsi että hiuksia tippuu kauheasti.
D: - 150 +200mg vrkr
Lamictal saattaa tehdä nukahtamisen vaikeaksi ja valvottaa.
Aluksi voi huimata aikanaan tottuu ja löytyy oikea lääketasapaino. - 5+5
Toki kun aloitat lääkkeen tulee oireita varmasti. Kohta tulee 3vuotta täytee Lamictalia ja oon tyytyväinen!!! En osaa sanoa, onko minulla mitään oireita juuri Lamictalista... Meinaan et onhan väsymys, unettomuus, hiustenlähtö yms. ihan normaaleja tietyissä rajoissa! Eli en oo ainakaa häiritsevissä määrin näitä oireita kokenut.
Joten sanoisin että ei ole haittavaikutuksia ollut minkäälaisia :) Paniikkia on välillä mutta en usko että se lääkkeestä johtuu, on nääs ollut siitä asti ku epi diagnoosin sain(kohtauspelkoa). - ..
epi diagnosoitu v 2010, lamotrigine - laakkella yli vuosi, ei mtn sivuoireita ja taysin kohtauksettomana koko aika. Nyt annosta korotettu 200mg paivassa (100mg x 2 paivassa) raskauden takia, edelleen kaikki hyvin, vauvakin terve ultrien perusteella. sopii mulle ainakin tosi hyvin.
- Peeth.
Kiitos vastanneille! Väliaikatietona voin sanoa että ei ole vielä tullut sivuoireita, ei edes pahaa väsymystä. Mutta en vielä uskalla hurrata, kun en edes tiedä pitääkö Lamictal kohtaukset kokonaan poissa. Olisin niin valmis jo siirtymään eteenpäin tässä epi-maailmassa ja perhe-elämässä, että saisi kyllä Lamictal olla se pelastava lääke.
- Päivänsäde
Hyvin on lamictal auttanut. Ei sivuvaikutuksia. Nyt annos 2 * 200 mg päivässä. Aivovamma aiheuttanut kovan unen tarpeen ilmeisesti, nukun 13 tuntia yössä. Hyviä kesäpäiviä kaikille.
- Epityttö
Päivänsäde kirjoitti:
Hyvin on lamictal auttanut. Ei sivuvaikutuksia. Nyt annos 2 * 200 mg päivässä. Aivovamma aiheuttanut kovan unen tarpeen ilmeisesti, nukun 13 tuntia yössä. Hyviä kesäpäiviä kaikille.
Mulla on kans Lamictal ( Zonegran). En oo Lamictalista mitään huonoa huomannut, Zonegran taas on melko voimakas lääke. Lamictal on kuulemma hyvin siedetty lääke ja melko vähän sivuvaikutuksia. Raskaudenkin kannalta tutkittu :) Lamictalin pitäis enemmän "tehdä hyvää" mielelle kun huonoa, käytetään masennuksen hoitoon...
- Peeth.
Ei edelleenkään sivuoireita, mutta kohtaukset jatkuvat normaaliin tapaan (Lamictal annos 150/pv, tavoitteena 200). Ottaa päähän melko pahasti.. olin niin toiveikas tämän lääkkeen suhteen, enkä tiedä mitä vaihtoehtoja tässä enää on. Neurologini vaikuttaa olevan melko hyvin perillä epistä ja lääkkeistä, mutta silti tunnen että minulla kokeillaan lääkkeitä arpoen joku vaan listalta.. Tai no.. niin kai se pitääkin tehdä kun jokainen epi on erilainen.
- kokeiltu on
Olen käyttänyt Lamictalia jo n. 8vuotta ja olen aivan tyytyväinen, en tiedosta mitään sivuoireita. Kohtauksia on tullut mutta 95 prosenttisesti johtuneet alkoholista tai enemminkin krapulasta joka kohtaukset laukaisee :)
Minuun alkuaikoina kokeiltiin muitakin lääkkeitä, kuten Neurotolia ja joitain muita mutta niistä tuli vain pahaolo ja zombie olo, jalat painoivat tonnin..jne...tunsin itseni sairaammaksi kuin epileptikko on.
seuraavana aamuna Lamictalin aloittamisen jälkeen heräsin pirteänä ja suorastaan tunsin että "olen taas terve"
Ja olenkin kun vaan en juo alkoholia, joka kohtauksia provosoivaa krapulaa tekee :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi853407Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj983145SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1783086- 1582675
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä562438Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla82325Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2092246Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi602217Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "142083Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li411810