Oli hieno leffa!
Tarina toimi ja oli aukoton. Erikoistehosteet hienoja (mitä nyt kuussa oli ensin pieni painovoima ja sitten myöhemmin ei enää).
Lopussa allekirjoitettiin vähän liikaa sitä sodan vastustusta mutta ei sekään häirinny, se kuului leffan teemaan!
Mikä muuten oli sen Natsien suuren sota-aluksen nimi siellä kuussa??
Iron Sky
7
389
Vastaukset 7
Se on "Götterdämmerung" Eli Jumalten hämärä tai Twilight of the Gods
- hyvä oli
hyvä elokuva mustakin :)
- ari zwag
Älkääs ny poijjaat! Pakko se on ääneen sanoa, kyllä se huono oli.
HP ja liekehtivä pikari- huono. Liikaa kokkeja sössimässä ja juonenkuljetus kärsi kaikista niistä "kivoista" ideoista joille jätkät oli räkättäny suunnitteluvaiheessa.
Tämän kokoluokan tuotannossa jonkun pitäisi uskaltaa sanoa, että nyt tulee muuten paskaa ja pistää perusasiat kuntoon.
Ei riittäny ranteet vaikka rahat tällä kertaa riittikin. - vanha pieru
Kulttikamaa.
- Näin se on
Olihan se komea elokuva mutta siihen se sitten jääkin.
Oheisen linkin takaa hieman erillaista arvostelua:
http://ruthlessmovieblog.blogspot.fi/2012/09/iron-sky-we-demand-better-script.html - GLYNDE
"Suomalainen scifi-elokuva valloittaa maailmaa" huudettiin joka tuutissa Suomessa. No tärkeimmillä markkinoilla kuten USA.ssa ja Japanissa siitä ei ole mitään mainintaa ja onko se Euroopassakaan vetänyt teattereita täyteen. Maan ulkopuolelta tuleva hyökkäys on jo sinänsä miljoona kertaa loppuun kulutettu juoni ja kun kyseessä ovat natsit, ei siinäkään ole varsinaisesti mitään omaperäistä. Iron sky ei ole ihan toivoton tekele mutta kyllä se korostaa vain sitä tosiasiaa, että elokuvan tekeminen kannattaa jättää Amerikan ammattilaisille. Rapakon takana tehdään skeida-leffatkin hyvin puhumattakaan mihin he pystyvät kun todella paneutuvat. Iron skyta pitäisi tietenkin suomalaisena ylistää maasta taivaaseen ja arvostaa Manselaisessa nyrkkipajassa värkkäiltyjä tehosteita ja hehkuttaa että kyllä vaan suomalaisella sisulla saadaan puolen pennin budjetilla aikaan vähintään yhtä kovaa kamaa kun jenkit sadan millin budjetilla, Mutta sehän aivan paskapuhetta. Minä en aio teeskennellä. Sehän olisi alentuvaa ja väärin Vuorensolan porukkaa kohtaan.
- Olisiolluthän
Tää elokuva olis ollut varmaan aika suuri hitti jos ei olisi ollut sekoboltsi komedia, nythän on nousussa kaikki doomsday elokuvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1011246Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️86746Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35681- 47657
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja116537Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32506Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö181489Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23477- 59463
