Nyt näyttäisi siltä että aloittelevana yrittäjänä lainaa en saa.Kysytty omasta pankista (osuuspankki), Finnveralta sekä Säästöpankista. Säästöpankista olisin saanutkin ja melkeinpä kaikki sovittiinkin, mutta vakuuden kanssa tuli ongelmia yllättäen. En siis tiennyt että omistamani kiinteistö oli jo asuntolainan panttina varsinaisen asunnon lisäksi (vain 30 000 e arvoinen mutta kuitenkin). Asuntolaina-hässäkän yhteydessä nimeni olen paperiin laittanut ja nyt ei ole mitään antaa enää vakuudeksi yrityslainaan.
Mies ei käy takaajaksi (joku laki..).
Mites tästä eteenpäin? starttirahan saan ja pystyn aloittamaan ilman lainaa niin että kuukausitulot ovat vain n.400 -600e. lainalla pitäisi ostaa sellainen laite jolla saa isoimman tuotteen tehtyä ja näin tulos kasvaa heti.
Starttirahaan tämän toiminnan katsottiin riittävän mutta starttirahakauden päätyttyä pitäisi yltää korkeammalle tietenkin.
Pitäisikö nyt luovuttaa ja aloittaa yritystoiminta ja toiminnan vakiinnuttua kysellä lainaa? Finnvera olisi paras vaihtoehto mutta ei myöntänyt katsottuaan että 90 000 e liikevaihtoon ei ole mahdollisuutta päästä (en tiedä mistä moinen luku tullut...)
Olisi riittänyt vaikka kulutusluotto ja säästöpankista vielä kysyn onko mahdollista saada luotollinen yritystili. materiaaleja joudun ilman lainaa ostamaan huomattavasti vähemmän ja tuotteita saan siis myytyä myös vain vähän..
Ongelma onkin nyt se että kokopäivätyöhön en pysty lähtemään monesta eri syystä. Joko yrittäjyys,osa-aikatyö tai työttömyys.....
Mistä yrittäjälle lainaa?
5
530
Vastaukset
- Velkavelho
Milloin asunto on ostettu? Paljonko lainaa on lyhennetty ja paljonko on asunnon tämänhetkinen arvo? Onko käytössä valtiontakausta tai OP:n maksullista täytetakausta?
30 000 € ei ole iso summa. Jos saisit noilla keinoin kiinteistösi irrotettua asunnon vakuuksista, saisit siis tarvitsemasi lainan Säästöpankista. - aapee
Valtiontakausta ei ole eikä maksullista täytetakausta. Luultavasti lainojen uudelleenjärjestelyllä voisi saada tuon tontin irroitettua. Tätä täytyy selvitellä.
Asunnon arvo kun on varmasti kasvanut, tehty varastotiloja,uusittu ilmanvaihdot ym.
tarvitsemani lainakin on ´vain´ 10 000 e, en haluaisi luovuttaakaan tämän yrityksen suhteen. - Velkavelho
Ilmeisesti asuntoa ostettaessa olette yleispantanneet omaisuutenne? OPKK:n kiinteistövälittäjät arvioivat OP:n laina-asioissa vakuusarvoja. Välittäjän käynti maksaa ehkä joitakin satasia, mutta voi poikia juuri sen tarvitsemasi määrän lisävakuutta asuntolainaasi. Ja kuten sanottu, nämä summat eivät ole suuren suuria eikä lainatarpeesi aloittavana yrittäjänä tolkuton. Jos koko homma menee penkin alle, ei tule kuin kymppitonnin kupru, toisaalta sinulla voi olla vuosiksi eteenpäin leipäpuu turvattu. Soittelepa sinne pankkiin ja välittäjälle.
- aapee
Ok kiitoksia!
Välittäjä meillä on ollut muualta aikaisemmin, ja täytyy myöntää että en ole varma onko kyseessä joku yleispanttaus. Asuntokauppa oli hirveää säätöä, koko ajan tuli mutkia matkaan.
Tosin mahdollistahan olisi laittaa asuntolaina koroille vaikka puoleksi vuodeksi ja se raha laittaa kiinni firmaan...Kymppitonni on maksimi, vähemmälläkin voidaan aloittaa.- Taasnäitä
"Tosin mahdollistahan olisi laittaa asuntolaina koroille vaikka puoleksi vuodeksi ja se raha laittaa kiinni firmaan"
Itse tekisin näin. Asuntolainan korot ovat halvimmat eikä energiaa tarvitse tuhlata lainaneuvotteluihin eikä varsinkaan kaiken maailman businessplanien sepustelemiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671222- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 99622
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56574