"Lapset" raiskasivat 15-v tytön metsässä

LAPSIRAISKAAJAT

Kaksi kouluikäistä poikaa raiskasi tytön metsikössä. Tieto tapauksesta levisi poikien rehentelyn vuoksi useiden muiden koululaisten tietoon.

15-vuotias tyttö oli ollut kirkossa konfirmaatioharjoituksessa, josta hän lähti kävellen kotiinsa. Ystävä oli mukana. Matkan varrella tytöt kohtasivat sattumalta kaksi ikäistään poikaa. Pojat totesivat 15-vuotiaalle, että heidän yhteinen tuttunsa oli haukkunut häntä "huoraksi". 15-vuotiaan kaveri lähti tapaamaan omaa poikaystäväänsä, jolloin tyttö jäi yksin poikien kanssa.

Toinen pojista kävi virtsaamassa. Sitten pojat yhtäkkiä ehdottivat, että tyttö harjoittaisi suuseksiä heidän kanssaan. Tyttö kieltäytyi järkyttyneenä ja yritti päästä pois. Pojat eivät kuitenkaan päästäneet. Hennolla tytöllä ei ollut mahdollisuuksia rimpuilla isokokoisten poikien otteesta.

Nuorukaiset (pojat) painoivat tytön maahan ja raiskasivat hänet toisen pitäessä kiinni uhrista. Raiskaus toistettiin. Tilanne kesti parikymmentä minuuttia. Tämän jälkeen pojat päästivät hänet menemään.

Sana tapauksesta lähti liikkeelle paikallisten nuorten keskuudessa. Raiskaajat olivat rehennelleet teollaan kaverilleen, joka viestitti siitä netissä. Myös tytön ystävä sai tapauksen tietoonsa ja tyttö vahvisti hänelle asian.

Rikostutkinta asiasta aloitettiin vasta alkutalvesta, kun myös uhrin koulun rehtori oli saanut tietää, mitä oli tapahtunut.


Syyttäjä vaati nuorukaisille (tai siis "pojille") rangaistusta törkeästä raiskauksesta.

Nuori ikä säästi syytetyt vankilalta. Kumpikin tuomittiin vuoden ja 11 kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Sen ohella heidät määrättiin valvontaan ja suorittamaan yhdyskuntapalvelusta 90 tuntia.

Uhrilleen tuomittujen tulee maksaa 9250 euron kärsimyskorvaus.
Korvausta korotti tapauksen leviäminen kaveripiirin tietoon.

Kummallakaan nykyään ammattikoulua käyvällä nuorukaisella ei ole rikostaustaa.


Entä kun tälläiset "lapset" raiskaa aikuisen naisen, niin saako nainen tuomion lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä? Tai jopa törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, koska toinen tekijöistä oli alle suojaikärajan?

18

2338

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fme

      Kyseessä ei olleet lapsiraiskaajat vaan kaksi salskea somalinuorukaista.

    • pykälänviilaaja
      • pykälänviilaaja

        Vai pitäisköhän sanoa islam-taustaisia?


      • Sairasta.
        pykälänviilaaja kirjoitti:

        Vai pitäisköhän sanoa islam-taustaisia?

        Eikun sanotaan ihan suoraan niinkuin asia oli, eli somaleja. Ei kai totuuden pitäisi ketään loukata, eihän? Nämä "nuorukaisethan" sentään raiskasivat tytön.

        Näiden vanhemmat olisivat saaneet tulla aikoinaan jätetyksi Somaliaan.

        Sairas yhteiskuntamme on.


      • kylmä fakta
        pykälänviilaaja kirjoitti:

        Vai pitäisköhän sanoa islam-taustaisia?

        Ei vaan sian pas-kalle haisevia m.u.t.a.k.u.o.n.o.j.a.


        Allah. Tuo lapsennussijoista suurin.


    • 17,99v lapsi

      "Kyseessä ei olleet lapsiraiskaajat"

      Kyllä kyseessä oli "lapsiraiskaajat" koska Eu on suuressa viisaudessaan määrännyt että lähes 190 cm ja 80 kiloinen tyyppi on "viaton pikku lapsukainen".

      Ennen Eu:ta niitä kutsuttiin nuoriksi.

      "Lapsella tarkoitetaan lastensuojelulain (3 §) mukaan alle 18-vuotista henkilöä.

      Nuorella tarkoitetaan lastensuojelulain (3 §) mukaan 18 - 20-vuotiasta henkilöä."

    • Voi per---se
    • En ymmärrä

      Miten tuo oli törkeä raiskaus, eihän siinä käytetty törkeää väkivaltaa tai uhattu esim veitsellä?

    • Gantsu

      Somppuloiset osasivat taas kerran!

    • Kiellettytieto
    • seppo

      Pitää olla ihan hiljaa koko asiasta tai tulee iso paha rasismisyytös, joka edeltää syytettä.

      Wikistä:
      SOMALIAN KANSALAISET OVAT VÄKIMÄÄRÄÄNSÄ NÄHDEN RIKOSTILASTOISSA YLIEDUSTETTUINA. Hannu Niemen tutkimuksesta voidaan laskea, että Suomessa asuviin Somalian kansalaisiin kohdistuvia rikosepäilyjä on väkilukuun suhteutettuna lähes kolminkertainen määrä suomalaisiin verrattuna. On kuitenkin huomioitava, että rikosasteen kunnollinen vertailu vaatisi tarkasteltavien väestöryhmien ikä- ja sukupuolijakauman sekä asuinpaikan huomioimisen. Toisaalta eri kansalaisuusryhmien rikosten määrää osoittava suhdeluku ja eri kansallisuuksien keskinäinen järjestys näyttävät pysyvän vuodesta toiseen melko samanlaisina.[27] Alle puolella Suomen somaleista on Somalian kansalaisuus (Somalian kansalaisia on 4852 ja somalin kieltä puhuvia 9810).[2] Suomen vankiloissa vuonna 2005 olleista 7 % oli ulkomaan kansalaisia, joista puolestaan 8 % oli Somalian kansalaisia[27]
      Suomessa asuvat somalialaiset ovat näkyneet uutisissa myös rasismin uhreina. Jokainen rasismia koskevaa tutkimusta varten haastatelluista somalialisista lapsista tai nuorista oli Anna Rastaan tutkimuksen mukaan kokenut rasismia: nimittelyä, syrjintää, väkivaltaa tai seksuaalista häirintää [28].
      Suojelupoliisin terrorismintorjunnan yksikön päällikkö Lasse Anttilan mukaan yksittäisillä henkilöillä Suomessa on yhteyksiä Somalian islamistijärjestö al-Shabaabiin.[29] Toimittaja Wali Hashin mukaan radikaalit värväävät myös suomalaisissa moskeijoissa nuoria jihadiin ulkomaille, aivan kuten muissakin Pohjoismaissa.[30]

      Tuosta yllä olevasta pätkästä kun kurkkii vikkelästi on suomessa siis ~9800 somalin kieltä puhuvaa -> vankiloissa olevista 7% ulkomaalaisia, joista 8% somaleita... 3170 vankia suomessa -> noin 18 somalia vankilassa. Eli siis laskemalla voi havaita, että suomalaisista joka 1900. ihminen on vankilassa, somaleista noin joka 544... Lähtemättä sitten käymään läpi rikoksia, joista on saanut ehdollista/sakkoja, tässä muutenkin kusevassa Suomen oikeusjärjestelmässä, missä Ilkka Kanervat saavat useiden vuosien ehdottomia, kun taas somaliraiskaajat taputuksen päähän ja 90h yhdyskuntapalvelua (ehdollinen ei ole mikään rangaistus). Kun ei voida rangaista koska se olisi RASISTISTA! Paskat.

    • anti islam

      Joo kyllä näitä nokipoikia hyysätään täällä

    • köriläs

      Toivonpa hartaasti,että nää "nokipojat" pitää ulosteen väriset näppinsä irti minun läheisistä,sillä kaikki ei paina villaisella...

    • somalia

      Voimia uhrille

    • sunnish

      Takasi somaliaan vaan

    • jkpoiika

      vai niin

    • jdäfljd'fhmdätj,

      Tossa tapauksessa noi klopit vois lähettää takaisin sinne afrikkaan. Kyllähän sen tietää jo etukäteen että ongelmia noista tulee jatkossakin, JA PALJON!

      • Miinka

        Ei vitsi että tahtoisinkin lyödä niitä turpiin


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1079
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      902
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      703
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      670
    5. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      595
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      572
    7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      173
      568
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      556
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      548
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      545
    Aihe