"Lapset" raiskasivat 15-v tytön metsässä

LAPSIRAISKAAJAT

Kaksi kouluikäistä poikaa raiskasi tytön metsikössä. Tieto tapauksesta levisi poikien rehentelyn vuoksi useiden muiden koululaisten tietoon.

15-vuotias tyttö oli ollut kirkossa konfirmaatioharjoituksessa, josta hän lähti kävellen kotiinsa. Ystävä oli mukana. Matkan varrella tytöt kohtasivat sattumalta kaksi ikäistään poikaa. Pojat totesivat 15-vuotiaalle, että heidän yhteinen tuttunsa oli haukkunut häntä "huoraksi". 15-vuotiaan kaveri lähti tapaamaan omaa poikaystäväänsä, jolloin tyttö jäi yksin poikien kanssa.

Toinen pojista kävi virtsaamassa. Sitten pojat yhtäkkiä ehdottivat, että tyttö harjoittaisi suuseksiä heidän kanssaan. Tyttö kieltäytyi järkyttyneenä ja yritti päästä pois. Pojat eivät kuitenkaan päästäneet. Hennolla tytöllä ei ollut mahdollisuuksia rimpuilla isokokoisten poikien otteesta.

Nuorukaiset (pojat) painoivat tytön maahan ja raiskasivat hänet toisen pitäessä kiinni uhrista. Raiskaus toistettiin. Tilanne kesti parikymmentä minuuttia. Tämän jälkeen pojat päästivät hänet menemään.

Sana tapauksesta lähti liikkeelle paikallisten nuorten keskuudessa. Raiskaajat olivat rehennelleet teollaan kaverilleen, joka viestitti siitä netissä. Myös tytön ystävä sai tapauksen tietoonsa ja tyttö vahvisti hänelle asian.

Rikostutkinta asiasta aloitettiin vasta alkutalvesta, kun myös uhrin koulun rehtori oli saanut tietää, mitä oli tapahtunut.


Syyttäjä vaati nuorukaisille (tai siis "pojille") rangaistusta törkeästä raiskauksesta.

Nuori ikä säästi syytetyt vankilalta. Kumpikin tuomittiin vuoden ja 11 kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Sen ohella heidät määrättiin valvontaan ja suorittamaan yhdyskuntapalvelusta 90 tuntia.

Uhrilleen tuomittujen tulee maksaa 9250 euron kärsimyskorvaus.
Korvausta korotti tapauksen leviäminen kaveripiirin tietoon.

Kummallakaan nykyään ammattikoulua käyvällä nuorukaisella ei ole rikostaustaa.


Entä kun tälläiset "lapset" raiskaa aikuisen naisen, niin saako nainen tuomion lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä? Tai jopa törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, koska toinen tekijöistä oli alle suojaikärajan?

18

2313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fme

      Kyseessä ei olleet lapsiraiskaajat vaan kaksi salskea somalinuorukaista.

    • pykälänviilaaja
      • pykälänviilaaja

        Vai pitäisköhän sanoa islam-taustaisia?


      • Sairasta.
        pykälänviilaaja kirjoitti:

        Vai pitäisköhän sanoa islam-taustaisia?

        Eikun sanotaan ihan suoraan niinkuin asia oli, eli somaleja. Ei kai totuuden pitäisi ketään loukata, eihän? Nämä "nuorukaisethan" sentään raiskasivat tytön.

        Näiden vanhemmat olisivat saaneet tulla aikoinaan jätetyksi Somaliaan.

        Sairas yhteiskuntamme on.


      • kylmä fakta
        pykälänviilaaja kirjoitti:

        Vai pitäisköhän sanoa islam-taustaisia?

        Ei vaan sian pas-kalle haisevia m.u.t.a.k.u.o.n.o.j.a.


        Allah. Tuo lapsennussijoista suurin.


    • 17,99v lapsi

      "Kyseessä ei olleet lapsiraiskaajat"

      Kyllä kyseessä oli "lapsiraiskaajat" koska Eu on suuressa viisaudessaan määrännyt että lähes 190 cm ja 80 kiloinen tyyppi on "viaton pikku lapsukainen".

      Ennen Eu:ta niitä kutsuttiin nuoriksi.

      "Lapsella tarkoitetaan lastensuojelulain (3 §) mukaan alle 18-vuotista henkilöä.

      Nuorella tarkoitetaan lastensuojelulain (3 §) mukaan 18 - 20-vuotiasta henkilöä."

    • Voi per---se
    • En ymmärrä

      Miten tuo oli törkeä raiskaus, eihän siinä käytetty törkeää väkivaltaa tai uhattu esim veitsellä?

    • Gantsu

      Somppuloiset osasivat taas kerran!

    • Kiellettytieto
    • seppo

      Pitää olla ihan hiljaa koko asiasta tai tulee iso paha rasismisyytös, joka edeltää syytettä.

      Wikistä:
      SOMALIAN KANSALAISET OVAT VÄKIMÄÄRÄÄNSÄ NÄHDEN RIKOSTILASTOISSA YLIEDUSTETTUINA. Hannu Niemen tutkimuksesta voidaan laskea, että Suomessa asuviin Somalian kansalaisiin kohdistuvia rikosepäilyjä on väkilukuun suhteutettuna lähes kolminkertainen määrä suomalaisiin verrattuna. On kuitenkin huomioitava, että rikosasteen kunnollinen vertailu vaatisi tarkasteltavien väestöryhmien ikä- ja sukupuolijakauman sekä asuinpaikan huomioimisen. Toisaalta eri kansalaisuusryhmien rikosten määrää osoittava suhdeluku ja eri kansallisuuksien keskinäinen järjestys näyttävät pysyvän vuodesta toiseen melko samanlaisina.[27] Alle puolella Suomen somaleista on Somalian kansalaisuus (Somalian kansalaisia on 4852 ja somalin kieltä puhuvia 9810).[2] Suomen vankiloissa vuonna 2005 olleista 7 % oli ulkomaan kansalaisia, joista puolestaan 8 % oli Somalian kansalaisia[27]
      Suomessa asuvat somalialaiset ovat näkyneet uutisissa myös rasismin uhreina. Jokainen rasismia koskevaa tutkimusta varten haastatelluista somalialisista lapsista tai nuorista oli Anna Rastaan tutkimuksen mukaan kokenut rasismia: nimittelyä, syrjintää, väkivaltaa tai seksuaalista häirintää [28].
      Suojelupoliisin terrorismintorjunnan yksikön päällikkö Lasse Anttilan mukaan yksittäisillä henkilöillä Suomessa on yhteyksiä Somalian islamistijärjestö al-Shabaabiin.[29] Toimittaja Wali Hashin mukaan radikaalit värväävät myös suomalaisissa moskeijoissa nuoria jihadiin ulkomaille, aivan kuten muissakin Pohjoismaissa.[30]

      Tuosta yllä olevasta pätkästä kun kurkkii vikkelästi on suomessa siis ~9800 somalin kieltä puhuvaa -> vankiloissa olevista 7% ulkomaalaisia, joista 8% somaleita... 3170 vankia suomessa -> noin 18 somalia vankilassa. Eli siis laskemalla voi havaita, että suomalaisista joka 1900. ihminen on vankilassa, somaleista noin joka 544... Lähtemättä sitten käymään läpi rikoksia, joista on saanut ehdollista/sakkoja, tässä muutenkin kusevassa Suomen oikeusjärjestelmässä, missä Ilkka Kanervat saavat useiden vuosien ehdottomia, kun taas somaliraiskaajat taputuksen päähän ja 90h yhdyskuntapalvelua (ehdollinen ei ole mikään rangaistus). Kun ei voida rangaista koska se olisi RASISTISTA! Paskat.

    • anti islam

      Joo kyllä näitä nokipoikia hyysätään täällä

    • köriläs

      Toivonpa hartaasti,että nää "nokipojat" pitää ulosteen väriset näppinsä irti minun läheisistä,sillä kaikki ei paina villaisella...

    • somalia

      Voimia uhrille

    • sunnish

      Takasi somaliaan vaan

    • jkpoiika

      vai niin

    • jdäfljd'fhmdätj,

      Tossa tapauksessa noi klopit vois lähettää takaisin sinne afrikkaan. Kyllähän sen tietää jo etukäteen että ongelmia noista tulee jatkossakin, JA PALJON!

      • Miinka

        Ei vitsi että tahtoisinkin lyödä niitä turpiin


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      52
      2313
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      108
      1675
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe