Soinilla oma masu on tärkeämpi kuin asioiden hoitaminen. Siitä hyvänä esimerkkinä on hänen vetelyydensä puolueensa ääriaineksen kanssa toimiessa. Soinilla oli ollut tilaisuus osoittaa johtajuutta, mutta hän laski, että turvaa oman tulevaisuudensa seuraavissa vaaleissa hyysäämällä rasistisiipeä.
Mitä siinä väliä uskottavuudella, kun puoluetukea riittää.
Mitä siinä väliä uskottavuudella, kun puoluetukea riittää.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Soinihan on jo aikoja sitten lausunut tavoitteekseen Norjan mallin mukaisen "edistyspuolueen" perustamisen, joten itse asiassa puolueen peruSSisu-osasto toimii juuri Soinin tavoitteiden toteuttamiseksi. Yleispuoluekulisseja kannetaan vain sen takia, että puhtaan äärioikeiston kannatus jäisi Suomessa äänikynnyksen alle.
Tosiasiallinen päätösvalta on kuitenkin puolueen hihhuliosastolla, jonka tausajärjestöinä on Suomen Sisun, Suomi-Isänmaan, IKL:n, Valkoisen Rintaman ja vastaavien kaltaisia yhteisöjä. Jos Soini ei ole tästä tietoinen, on eduskunnan työterveyshuolto kyllä pahasti laiminlyönyt tehtävänsä, ja Soinin paikka olisi jossain ihan muualla kuin eduskuntapuolueen johdossa.