Eli kannattaako 12v alottaa taekwondon? Ehtiikö siinä enää oppia kaikkia juttuja jne? :s
Kannattaako 12-vuotiaana alottaa Taekwondon?
11
451
Vastaukset
- :)
12-vuotiaana on oikein hyvä ikä aloittaa taekwondo. Olympialaisista on ehkä turha haaveilla, mutta voit vielä hyvin saavuttaa suomalaisittain korkeita dan-arvoja ja kilpailumenestystä Suomessa. Junnutreenit on yleensä aika leikinomaisia ja niissä edetään selvästi hitaammin kuin aikuisten treeneissä, joten et ole lopulta menettänyt kovin paljoa, vaikka aluksi saattaakin tuntua siltä että 6-vuotiaina aloittaneilla on hurja etumatka.
- taekw
ookei :)
- treed
ei kannata, liian vanha oot
- Soferal
Itse alotin 13-vuotiaana, elikkä ei siinä mitään ikärajaa ole, eikä paksuus/pituus/laihuus rajaa, sehän soveltuu kaikille kunhan tietää mitä tekee ja tietää myös miten ne vaikuttaa ihmisen kehoon.Nuorena kun aloittaa ja tekee parhaansa treeneissä (venyttelee kunnolla yms) niin voit olla varma että siitä on hyötyä sinulle jatkossakin, koska ne muutokset ja venytykset jää näkyviin.
T. 14-v keltsukainen natsoolla :)
Ps. Kunhan koreaa opettelet ja liikkeet koreaksi, niin voit olla aika varma että pitkälle pääset. - VeijoR
taitaapa olla Suomen kaikkien aikojen neljästä olympiaedustajasta yksi aloittanut taekwondon alle 12-vuotiaana, joten ei se olympialaisistakaan haaveilu ole myöhäistä. Missä päin taekwondoharrastusta suunnittelette?
- jjjkkuuuui
Totta munassa, ite alotin 13 vuotiaana ja nyt olen 18 ja punainen vyö ;)
- jepulisjee
Kannatta todellakin opettajamma joka on toisen dn mustavyö aloitti noin 15-vuotiaana ja reeneissämme käy myös aikuisia
- hokuto 3dan aikido 5
Itse aloitin 74-vuotaana.
- sensei2
EI KANNATA ALOITTAA TULEE MUSTELMIA. JA PAIKAT KIPEEKSI.
- ppptt
Ei huonompaa lajia voi olla. En missään ole nähnyt niin huonoa henkeä salilla ja muutamaa lajia treenannut. Mistä ne kaikki riitapukarit osaavat tulla tähän lajiin?
- taekwondo1
Kannattaa alottaa! Jos panostat paljon niin voit vielä ton ikäsenä päästä ihan mihin vaan. Vaikka olympialaisiin -> tietty täytyy löytää hyvä seura missä on ammattimaista valmennusta. Ainakin Turussa ja Helsingissä on hyviä seuroja. Turussa Budokwai Taekwondo ja Hesassa ainakin TU11 ja HIPKO.
Huonot kokemukset liitttyy tosi harvoin lajiin, se liittyy seuraan. On huonoja futisseuroja, on huonoja taekwondoseuroja, mutta on myös hyviä ja tosi hyviä! Jos omassa seurassa touhu näyttää hullulta, niin kokeile naapuriseuraa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2246459- 1711735
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)661527- 701084
- 1051010
Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?6947Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte125882Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy203873- 100826
En olisi uskonut et
Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.66799