Työmies Putkonen(pers) toteaa

Pölhölän Populistit

Putkonen puolestaan ei halua kommentoida viestinsä sisältöä mitenkään. Hän myöntää että viestinvaihto on käyty, mutta hänen mielestään viestien vuotaminen medialle on erittäin törkeää.

- Pidän törkeänä ja tarkoitushakuisena ja puoluetta vahingoittavana, että tämmöinen kahdenkeskeinen kirjeenvaihto, jota olen eduskuntaryhmän puheenjohtajan kanssa tästä asiasta käynyt, on saatettu julkiselle sanalle, Putkonen lausuu.

Samanlaiseen kahdenkeskisen kirjeenvaihdon julkituomiseen syyllistyy muuan kotkalaispersu harvase päivä.Samoin heidän valtuustopuheiden kirjoittajansa
Paras Fiilari, joka ei tunne termiä kirjesalaisuus.
Vai onko tämä sitä avoimmuutta?

7

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Salailu=kähmintä

      Minkä kirjeen fiilari sitten sai? Oliko se jonkun arkaluontoinen kirje? Avoimmuuttahan se on jos tiedottaa, ettei jää vain omaksi tiedoksi.

      • Pös(sit)

        Viilari julkistaa tällä foorumilla kaiken käymänsä sähköpostiliikenteen ympäri Suomenmaan.Toisten osapuolten siitä tietämättä.


    • Metallin Mies

      Puoluetoimiston työntekijä Matti Putkonen paheksuu Yle Uutisten haltuunsa saamassa sähköpostiviestissä eduskuntaryhmän puheenjohtajan Pirkko Ruohonen-Lernerin menettelyä asiassa.

      Perussuomalaiset ilmiriidassa avustajan potkuista
      YLE ma 16.4.

      Perussuomalaisten kiistely kansanedustaja James Hirvisaaren avustajan työsuhteesta kiihtyy. Puoluetoimiston työntekijä Matti Putkonen paheksuu Yle Uutisten haltuunsa saamassa sähköpostiviestissä eduskuntaryhmän puheenjohtajan Pirkko Ruohonen-Lernerin menettelyä asiassa. Ruohonen-Lerner totesi viikonloppuna selvittävänsä avustaja Helena Erosen aseman vielä eduskunnan kanslian kanssa.

      Työmiehen nimikkeellä Perussuomalaisten puoluetoimistossa työskentelevälle pitkän linjan viestintäammattilaiselle Pirkko Ruohonen-Lernerin viikonlopun lausunto oli liikaa.

      Matti Putkonen kehottaa eduskuntaryhmän puheenjohtajalle lähettämässään sähköpostiviestissä lopettamaan avustaja-asian puimisen julkisuudessa. Putkosen mielestä kansliakeskusteluista ei ainakaan saisi kertoa julkisuuteen, vaikka sellaisia käytäisiinkin. Putkonen nostaa esille vaihtoehdon, jossa oikeus ja Julkisen sanan neuvosto lopulta toteavat, että hihamerkkikohun syntipukki onkin Turun Sanomat eikä Eronen.
      Ruohonen-Lerner ei kommentoi

      Pirkko Ruohonen-Lerner ei halua kommentoida puolueen sisäistä kirjeenvaihtoa millään tavoin. Hän kuitenkin toteaa, ettei eduskuntaryhmän puheenjohtajana ota vastaan ohjeistusta puoluetoimistossa työmies-nimikkeellä työskentelevältä Putkoselta.

      Putkonen puolestaan ei halua kommentoida viestinsä sisältöä mitenkään. Hän myöntää että viestinvaihto on käyty, mutta hänen mielestään viestien vuotaminen medialle on erittäin törkeää.

      - Pidän törkeänä ja tarkoitushakuisena ja puoluetta vahingoittavana, että tämmöinen kahdenkeskeinen kirjeenvaihto, jota olen eduskuntaryhmän puheenjohtajan kanssa tästä asiasta käynyt, on saatettu julkiselle sanalle, Putkonen lausuu.

      Perussuomalaisten eduskuntaryhmän enemmistö suositti torstaina avustaja Erosen työsuhteen päättämistä. Kansanedustaja Hirvisaari ei kuitenkaan katsonut voivansa eduskuntaryhmän toivetta noudattaa.

      Jupakan taustalla on Erosen blogikirjoitus, jossa tämä satiirista tyylilajia tavoitellen esitti, että hihamerkit auttaisivat poliisia tunnistamaan ulkomaalaiset.

    • pers&sossut

      Näyttää siltä että perussuomalaiset valuu historian roskatynnyriin kuten demaritkin

    • mie vaan!

      Mistä puhutte? Salaisuus se suuri kai on, kun ei siitä selvää saa?
      Mitä se "takinkääntäjä" Putkonen siellä sensuroi?

    • PuttiMatkonen

      Suomen poliittinen eliitti Hirvisaari, Putkonen,Soini,Eerola

    • PSuutisointi

      YLE
      Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Pirkko Ruohonen-Lerner pahoittelee puolueen monitoimimiehen Matti Putkosen sähköpostin päätymistä medialle. Putkonen vaati viestissään Ruohonen-Lerneriä lopettamaan kansanedustaja James Hirvisaaren avustaja-asian puimisen julkisuudessa.

      - Se oli tarkoitettu eduskuntaryhmälle. Halusin tehdä kaikki työt pois ennen valiokuntamatkaa ja olin vahingossa lähettänyt sen kaikille edustajille. Tietysti välittömästi muut edustajat lähettivät sen Yleisradiolle ja iltapäivälehtiin. Pahoittelen, Ruohonen-Lerner totesi Yle A-studiossa keskiviikkona.
      Hänen mukaansa välit Matti Putkoseen ovat asialliset. Ruohonen-Lerner katsoo edelleen, että Hirvisaaren erottaminen määräajaksi ryhmästä oli oikea.

      Perussuomalaisten James Hirvisaari erotettiin puolueesta

      Päätös tehtiin yksimielisesti puoluehallituksen kokouksessa perjantaina
      4.10.201YLE

      Perussuomalaisten puoluehallitus on päättänyt erottaa kansanedustaja James Hirvisaaren puolueen jäsenyydestä. Päätös oli puoluehallituksen työvaliokunnan torstaisen esityksen mukainen.

      Yksimielinen päätös tehtiin tänään perjantaina puoluehallituksen kokouksessa. Päätöksentekoon osallistuivat kaikki puoluehallituksen jäsenet.

      Yle Uutisten tietojen mukaan kokous pidettiin sähköpostin välityksellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3067
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe