Voiko jossain tehtaassa touhu olla niin holtitonta, kuin Pelloksen 2:lla? Jokainen vuorollaan saikuttaa vailla pienintäkään syytä. Sitten vielä kehdataan ihmetellä, kun työnantajapuoli antaa hieman takaisin. Onhan nuo suuremmat firmat tietysti omine sääntöineen toisinaan vaikeasti ymmärrettäviä, mutta luulisi jokaisen duunissa olevan tajuavan, että PALKAN ETEEN ON TEHTÄVÄ MYÖS TÖITÄ.
Jos itse olisin esimiehenä siellä, antaisin potkut 70:lle prosentille koko tehtaan duunareista. Törkeintä koko touhussa lienee se, että jengi kehuu vuorollaan sairauslomillaan ja nimenomaan aiheettomilla sellaisilla.
Herääkin kysymys, onko nykypäivänä tuollaiseen touhuun varaa? Itse en usko, että olisi, mutta toiset näkyvät olevan eri mieltä.
Uskon tosin, että jokainen maksaa ennemmin tai myöhemmin teoistaan ja rehellisyyden nimissä nautin, kun lomautukset yms. iskevät näille työnvieroksujille. Toivottavasti tehtaan esimiehet ottaisivat hieman tiukemman linjan näille "tapasairaille".
Pellos 2 narisijat
13
961
Vastaukset
- stora
nyt puhut asiaa kiinni koko pellosniemi jussi hoitaa homman jussin jälkeen
- jörö hk
sama se on muillain tehtail saikkua saikun perään
- ei moraalia
Kohta varmaan saat jonkun saikuttelijan vastauksen, jossa syyttää sinua kateelliseksi ja katkeraksi. Niin ne epärehelliset ja moraalittomat aina kääntää asian...
- fin air
kaikenlaisia aloituksia.piti sitten tuosta ruveta kitisemään jokainen hoitaa oman tonttinsa ja pitää omat asiat kunnossa.omista asioista kun pitää huolta niin ei tarvi toisten huoliin puuttua.hyvää kesää silti
- juoruakat ry
Ai että kun pitäisivätkin, mutta kun pitää naapurin ja työkaverinkin ja tuntemattomankin tontille eksyä.
Tosin lienee ihan oikeutettu älähtää runsaasti saikuttelevista työkamuista, silloin kun tietää että ne ovat aiheettomia ja niillä kehuskellaan. Oikeudenmukaisuus ei ole kateutta eikä katkeruutta. Sen sijaan nämä toisten yksityisasioihin nokkansa tunkevat kotkat ja muut haaskalinnut peittelevät vain omia taustojaan ja komerojaan.
Ja sitten taas nämä parikymppiset poskisolistit, räkänokat joita tällä palstallakin tapaa soittavat vain suutaan testosteronikiihkoissaan, vailla oikeaa tietämystä toisen asioihin, mutta kun vain pitää ottaa kantaa niin että nenästä räkä lentää. (viitaten tuonne toiseen keskusteluun, jossa pikkupojat mustamaalaavat taas erästä naisihmistä).
- Lauri P-a
Valitan jos valituttaa, mulla on siihen oikeus. Jos joku on välillä saikulla ei se tehdasta sulje. Suu kiinni jotka ette asiasta tiijä.
- sdsdfasdfe
Aika yksinkertainen yhtälö: teillä on liikaa porukkaa töissä, kun saikkukynnys on matala. Jos ylimääräistä porukkaa ei ole, niin silloin kynnys saikuttaa on korkeampi. Turha perustella tätä faktaa sillä, että koneiden käynnissäpidon varmistamiseksi tarvitaan "reserviä". Ei sitä tarvita. Aina löytyy ylityöhalukkaita, jotka korjaavat tilejään tekemällä ekstraa.
- saiggu1
ei tarvita ketään automaattikoneet kaikki pihalle ja ulkoistus intiaan
- COMENDANT KEKI
SAVOLAASETKIN NÄYTTÄNÄT JOUTUVAN PITELEMMÄÄ IHTENÄISYYSPÄEVEE
- OIKEUS VOITTI
HYVÄÄ ITSENÄISYYSPÄIVÄÄ PELLOKSEN JOHDOLLE
- keki22
OIKEUS VOITTI kirjoitti:
HYVÄÄ ITSENÄISYYSPÄIVÄÄ PELLOKSEN JOHDOLLE
ei ne ossee lukkee itsenäisyyspäivän lakkii jöka on uudenkarhee ei vielä sattaa vuottakaan
- kolkyt
Töiden keskeyttämisestä huolimatta on työntekijälle maksettava itsenäisyyspäivältä, jos se muuten olisi ollut työpäivä eikö ne osaa lukea vai eikö ymmärrä
- åss
molempia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874108Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242921No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760