Hei.
En löytänyt oiken mitään toimivaa korkolaskuria, jolla olisin voinut laskea koron visalla maksamalleni ostokselle.
Elikkäs teen 2500 € ostoksen jonka maksan 500 € erissä pois viidessä kuukaudessa. Todellinen vuosikorko on 7,125% Miten ihmeessä lasken kokonaiskoron tuolle lainalle? itse saan ihan hirveitä korkoja. Helppiä kaipais..
Visan korkolaskuri
14
5134
Vastaukset
- iojiojiojio
Huoh. Kokeilppa tuota: https://www.op.fi/op/henkiloasiakkaat/lainat/lainalaskuri?id=20103&srcpl=3
- Pikalaskelma
Turhia hienostelematta:
Yhden kuukauden ajan lainaa on 2500 e.
Toisen kuukauden ajan lainaa on 2000 e.
Kolmannen kuukauden ajan lainaa on 1500 e.
Neljännen kuukauden ajan lainaa on 1000 e.
Viidennen kuukauden ajan lainaa on 500 e.
Kokonaismäärä on sama kuin jos sinulla olisi yhden kuukauden ajan lainaa 7500 e. Tämä taas on sama kuin jos sinulla olisi vuoden ajan lainaa 7500 / 12 = 625 euroa. Tälle summalle 7,125 % korko tekee 44,53 euroa.
Kuukausien pituuseroja ei ole otettu huomioon ja todellisen vuosikoron on oletettu kattavan kaikki kulut..- Jammo
Tuolle 2500 € lainalle tulee siis korkoa yhteensä 534 € viiden kuukauden maksu ajalla. Aika paljon jos laskin oikein.
- Peruskoulun tuotteet
Jammo kirjoitti:
Tuolle 2500 € lainalle tulee siis korkoa yhteensä 534 € viiden kuukauden maksu ajalla. Aika paljon jos laskin oikein.
Et laskenut oikein. Jos vuosikorko on 7,125 %, 2500 euron summalle kertyy vuodenkin aikana korkoa vain noin 180 euroa. Sinulla on velkaa vain viiden kuukauden ajan, joten summa on varmasti alle satasen. Lisäksi velkamäärä vähenee laina-ajan kuluessa, joten summa on paljon alle satasen.
Tai sitten ilmoittamasi vuosikorko ei pidä paikkaansa. - Jammo
Peruskoulun tuotteet kirjoitti:
Et laskenut oikein. Jos vuosikorko on 7,125 %, 2500 euron summalle kertyy vuodenkin aikana korkoa vain noin 180 euroa. Sinulla on velkaa vain viiden kuukauden ajan, joten summa on varmasti alle satasen. Lisäksi velkamäärä vähenee laina-ajan kuluessa, joten summa on paljon alle satasen.
Tai sitten ilmoittamasi vuosikorko ei pidä paikkaansa.Sitä minäkin hiukan ounastelin. Niinhän nuo laskuritkin väittää mutta kun ei tajuu miten se lasketaan!! Täytyypä ruveta opiskelee että löytäs oikean kaavan ja sitten rahat visa-kortilta tilille.
- Luepa loppuun
Jammo kirjoitti:
Tuolle 2500 € lainalle tulee siis korkoa yhteensä 534 € viiden kuukauden maksu ajalla. Aika paljon jos laskin oikein.
Ei, vaan sille tulee noin 45 euroa kuten yllä on laskettu. Korko ilmoitetaan lähes aina VUOSIKORKONA, eli kuukaudessa kertyvä korko on noin 1/12 osa tästä (todellisuudessa vuoden päivät jaetaan kuukauden todellisten päivien määrällä).
- hmm...
Jammo kirjoitti:
Sitä minäkin hiukan ounastelin. Niinhän nuo laskuritkin väittää mutta kun ei tajuu miten se lasketaan!! Täytyypä ruveta opiskelee että löytäs oikean kaavan ja sitten rahat visa-kortilta tilille.
""ja sitten rahat visa-kortilta tilille.""
Eli et ole ostamassa mitään kuten aloituksessa väitit vaan olet joutumassa vippikierteeseen. Lopputuloksenhan tiedät jo. Nooh saahan jutuistasi sitten lukea palstalla syksyllä. Kauemmin siihen ei mene.. - fsafsfsaf
hmm... kirjoitti:
""ja sitten rahat visa-kortilta tilille.""
Eli et ole ostamassa mitään kuten aloituksessa väitit vaan olet joutumassa vippikierteeseen. Lopputuloksenhan tiedät jo. Nooh saahan jutuistasi sitten lukea palstalla syksyllä. Kauemmin siihen ei mene..Älytön kommentti. Jos ei ole ostamassa mitään, niin ei silloin mihinkään kierteeseen joudu, vaan rahathan säästyy.
Varmasti aloittaja on jotain hankkimassa mihin rahta tarvii, miksi hän muuten ottaisi korollista rahaa tililleen makaamaan?
- Kauppakoulun käynyt
Koron laskukaava
korko x aika (30 pv tai 365 pv) x velkasumma jaettuna 36000 = korkosumma - ninni---1
Tuolla oon laskeskellut
http://www.laskurini.fi/raha/korkolaskuri- Tätä olen kaivanut
Kiitos =)
- Anonyymi00012
Tämä on helpoin korkolaskuri jonka olen löytänyt: https://korkolaskuri.com
- Anonyymi00013
En ole perehtynyt vuosikorkoon, se on lähinnä rahoittajan keino kertoa asiakkaalle rahan hinta kun luottoon lasketaan päälle kulut. Kuukausittain laskutettavan koron pitäisi näkyä laskussa ja korkokaavat saa netistä. Jos on osaamista johonkin taulukko-ohjelmaan, niin hyvä, hieman isommalla työllä asia hoituu ruutuperille lyijykynällä, kumilla, viivaimella ja laskimella. Ne korot ja eurot on joskus kovia.
- Anonyymi00014
Kansalaisen taloustaitoon pitäisi kuulua korkojen summittainen laskeminen päässälaskuna
yleensä tällaisessa riittää karkea haarukka ja se tulee päässälaskuna jotenkin näin:
2500 tekisi vuodessa 8% korkokannalla 200 ja kun laina-aika on alle puoli vuotta niin pyöreästi jotain ALLE puolet tuosta ja koska lainaa maksetaan kuukausittain takaisin niin tuonkin summan voi puolittaa = ALLE 50€...riittävä tarkkuus useimpiin tilanteisiin, kun puhutaan enintään noin vuoden maksuajoista.
ja prosenttilaskuhan on siinä mielessä helppoa, että jos ymmärtää 1% olevan 1/100 osa summasta, niin tuollaisen 8 % saa kertomalla 1% vastauksen 8 kertaa: 1%/2500=25 ja 25*8=200
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310328Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-739887Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056869Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2155332- 1735019
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1684211- 822711
- 1702671
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom572540Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662501