Sairasta keskustelua maataloustuesta..

Viljelijä..

Raaka-aineiden hunnalla ei ole juurikaan vaikutusta lopputuotteen hintaan, esim leivässä paperipussi maksaa enemmän kuin jauhoon käytetyt jyvät. Miksi syyllistetään viljelijät? Vaikka hesalaiset pumppaavat veden ilmaiseksi Päijänteestä ei vesi ole ilmaista Helsingissä!

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloitus on tosiasiaa. Niinpä on täysin käsittämätöntä,
      että lähes merkityksettömään kotimaiseen maataloustuotantoon
      holvataan verorahoja vuosittain jopa 3.000 M€.

      Lähes merkityksettömään. Megalomaaninen 3.000 M€ summa.

      • Maan tyhmä

        ei käsitä kansantaloudesta höläsen pölähtämää, saati kansalliseta turvallisuudesta..


      • kumm

        Et ole jopa-vain vielä vastannut paljonko tuonti alkutuotannon osuus on vuotuisesta elintarvikkeiden hinnasta ? Veikkaisin, että 1 promille.


      • JOOJOO

        Et vain usko puhetta. Teepä tilasto mistä käy ilmi tämä tuki. Tee myös tilasto sosiaalituista, jotka juoksevat täysin ilman työtä ja pääomansioitusta.


    • jahas,

      On asioita joita et käsitä Jopa_vain. Meillä on 200 päättäjää joiden enimmistön mielestä tuo "holvaaminen" kannattatta. Jaa mistä tiedämme että he kannattavat nykyistä järjestelmää, no siitä että siihen ei tehdä muutoksia.
      Minäkään en aina käsitä miksi suomi tukee kreikkaa suurilla summilla, mutta uskon että päättäjillä on enemmän tietoa kuin minulla ja heillä on myös tietoa seuraksista kun ei niin meneteltäisi.
      Uskon että suomessa monipuoluejärjestelmän ansiosta lait muovautuvat lopulta sellaisiksi että ne voidaan enemmistön voimin hyväksyä, niinkuin nämä maataloutta koskevat laitkin. Sinultahan on kysytty usein Jopa_vain mikseivät päättäjät muuta lakeja jos niissä on niin suuri vääryys kuin sinä päiväisissä kirjoituksissasi annat ymmärtää, onko siis päättäjät tyhmiä, tai onko kansa valinnut vaaleista toiseen väärät päättäjät.

    • kappas_vain

      Valtion budjetista maksettiin kyllä vuonna 2011 1278 miljonaa euroa maataloustukia.
      822,7 miljoonaa euron eu tukia ei saataisi jäsenmaksuissa "anteeksi" vaikka m aatalous suomessa loppuisikin.
      Jos Jopa_vain taas laskee valtion MYEL rahoituksen maataloustukiin niin sekään ei loppuisi vaikka maatalous suomesta loppuisi, koska rahoitus perustuu lakiin ja työeläkelakeja ei kyllä muutettaisi vaikka maatalous suomesta loppuisi.
      http://www.uusisuomi.fi/raha/108772-suomi-maksoi-21-miljardia-euroa-maataloustukia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1702
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1538
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      993
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      899
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      861
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      826
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      768
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      760
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      758
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe