Pelkkä nopeusnäyttötaulu alentaa nopeuksia

kjäh kjäh

http://yle.fi/alueet/oulu/2012/04/nopeusnayttotaulu_saa_autoilijan_nostamaan_kaasujalkaa_3415361.html

Nopeusnäyttötaulu alentaa tutkitusti autojen ajonopeuksia. Siirrettävien nopeusnäyttötaulujen vaikutusta autoilijoiden ajokäytökseen tutkittiin viime talvena Oulun seudulla.

Ajonopeuksien muutokset eivät välttämättä ole pitkäaikaisia, mutta ne ovat hetkellisesti sitäkin suurempia. Nopeusnäyttötaulut ovat helppo tapa vaikuttaa nopeasti ongelmallisiksi koetuissa liikennepaikoissa ja siten parantaa alueen liikenneturvallisuutta. Tutkimus osoitti myös nopeuksien vaihteluiden pienentyvän näyttötaulun vaikutuksesta.

Näyttötaulu sijoitettiin viiden arkipäivän ajaksi viiteen ennalta valittuun tutkimuskohteeseen mittaamaan ja näyttämään nopeuksia autoilijoille. Tutkimuskohteiksi valittiin alueita, joiden nopeusrajoitukset olivat väliltä 40-50 kilometriä tunnissa.

Tutkimuskohteissa suoritettiin nopeuden vertailumittauksia myös ennen taulun paikalle asettamista. Vertailemalla tuloksia keskenään saatiin tietoa tutkimuskohteiden ajonopeuksien muutoksista.

Tutkimuksen toteutti Ramboll Liikennejärjestelmät Oy.

Yle Oulu

0

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        233
        3961
      2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        122
        2291
      3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        82
        1996
      4. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        140
        1439
      5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

        Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
        Maailman menoa
        127
        927
      6. Mistä kehon osasta

        Pidät minussa eniten?
        Ikävä
        77
        919
      7. Hotelli kainuu

        Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
        Kuhmo
        37
        900
      8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

        Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
        Luterilaisuus
        330
        849
      9. Pitäis vaan lopettaa

        Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
        Ikävä
        8
        787
      10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

        Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
        Seinäjoki
        61
        746
      Aihe