sain nyt ahdistukseen opamoxia. Millä määrällä pystyy toimimaan vielä skarppina?? esim töissä
millä määrällä opamoxia??
jfdkslaö
4185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
7,5 mg
Sen tietää vain kokeilemalla, riippuu niin henkilöstä. Kannattaa kokeilla sitä vapaapäivänä annostuksen mukaan ja lisätä/vähentää vaikutuksen mukaan. Jos annostus on oikea olon pitäis olla "normaali" eli sellainen mitä terveenä sinulla olisi... noin oon ite sen pähkäillyt. :)
Mikä on annostuksesi? Hoidon alussa voi olla enemmän "päihtymyksen" kaltaista oloa. Opamox ei ole bentsoista kaikkein pahin tässä suhteessa.
Neuvoisin, ettet ottaisi Opamoxia välittömästi ennen töiden alkamista. Se kihahtaa kuitenkin jossain määrin nuppiin ja siitä voi olla haittaa. Parempi jos otat lääkkeen niin, ettei se ala vaikuttaa just kesken töiden.
Tabletteja on 15, 30 ja 50 mg. Pienemmät annokset vähentävät ahdistuneisuutta ja isot annokset saavat aikaan lihasten rentoutumisen ja helpottavat unen saantia, joten en suosittele ottamaan kerralla yli 15 mg työpäivinä.
Itsellä 15mg vielä ok, mutta 30mg alkaa jo huimaamaan.