Onko kohtalotovereita?

Nyt rv 14 2. Minusta on tullut raskausden myötä kauhean kriittinen kaikkia läheisiä ja ystäviä kohtaan. :( Mukavista tyypeistä löytyy muka jotain ärsyttäviä piirteitä ja tulee olo ,että haluaa vältellä heitä.Esimerkiksi tupakoivat ystävät joiden seurasta olen ennen nauttinut, tuntuu nyt tosi vastenmieliselle. :O En haluaisi olla tämmöinen mutten voi sille mitään. :( Voisinko olla masentunut vai johtuuko raskaudesta? Onko muilla samanlaisia kokemuksia?
2141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

samoin täällä.. alkuraskaus oli niin hirveetä, että suljin jopa oma miestä pois kuvioista. mua vaan yksinkertaisesti ketutti KAIKKI, työ, kaverit, anopit, mun oma perhe ja bestis. laitoin kaikki "boikottiin"= en ottanut yhteyttä 2kk. Sen jälkeen, kun aloin voimaan paremmin niin pyyttelin anteeks ja otin kaikki takas ja olin taas oma itseäni. Mä itse tulkitsisin sitä pientä masennus raskaushormoonit. Onneks se meni ohi. kyses oli mun toinen raskaus, ensimmäisessä ei ollut mitään tollasta :/

Äänestä

Samoja tunteita ollut molemmissa raskauksissani. Kaverit on saattanu ärsyttää ajoittain, mutta varsinkin sellaisiin ihmisiin, joihin on muutenkin ollut "tyytymätön", on tehnyt mieli tehdä täysi ero. Nämä tunteet lientyivät ekan raskauden jälkeen vasta kun lopetin imettämisen ja purskahtivat taasen pintaan uuden raskauden myötä.
Mä olen tuumaillut, että tuo johtuu varmaan siitä, että lapsen saamiseen liittyvät hormonit korostaa sitä, kuinka haluaisi sulkea oman lapsensa elämästä kaikki taulapäät pois, ettei lapsi saisi minun mielestäni huonoja malleja elämäänsä.
Ainakin minua tämä on jonkun verran kasvattanut. Tässä on joutunut aluksi selvittämään mistä nuo tunteet ovat kummunneet ja sen jälkeen miettimään onko ne vaivaavat asiat todella puuttumisen arvoisia vai vaan ylireagointia. Itsetutkiskelu ollut siis paikallaan. Suurpiirteisenä johtopäätöksenä olen sitä mieltä, että ainakaan noita ystäviin ärsyyntymisiä ei kannata miettiä ennen kuin hormonit tasoittuu, mutta ne suuremmat ristiriidat on kyllä pakko jollain tavalla käsitellä heti ainakin itsensä kanssa.
Mutta voi tavaton, kuinka vaikeaa on pitää tunteitaan sisällä, jos ei niitä järkeilyn seurauksena halua ulos päästää!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MillaMagia**** kirjoitti:

Nyt rv 14 2. Minusta on tullut raskausden myötä kauhean kriittinen kaikkia läheisiä ja ystäviä kohtaan. :( Mukavista tyypeistä löytyy muka jotain ärsyttäviä piirteitä ja tulee olo ,että haluaa vältellä heitä.Esimerkiksi tupakoivat ystävät joiden seurasta olen ennen nauttinut, tuntuu nyt tosi vastenmieliselle. :O En haluaisi olla tämmöinen mutten voi sille mitään. :( Voisinko olla masentunut vai johtuuko raskaudesta? Onko muilla samanlaisia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu