Jokos olette aloittaneet allergilääkkeiden käytön tälle keväälle ?
Etelä suomessa näyttää olevan jo koivun siitepölyö, vaikka koivu ei vielä kuki.
Nenä tuntuu olevan tukkoinen tyttärellä ( asumme pohjois-pojanmaalla) .
Vaikka vuosia on jo allergioiden kanssa opeteltu elämään, niin joka kevät saan miettiä milloin aloittaa lääkitys.
Koivun siitepöly
10
367
Vastaukset
- jksjduj
Meillä alotettu lääkitys kuukausi sitten. Meillä lukee lääkepullossa (käytetään nestemäisenä kun käyttäjä vielä aika pieni) suositus että maalis-toukokuun ajan käytettävä.
Olemme vuosittain aloittaneet maaliskuun puolen välin tienoilla ja asustamme pirkanmaalla. - Nipsu_74
Meillä poika (5 v) allerginen lepälle ja koivulle. Allergialääkitys aloitettu maaliskuun lopulla. Koivun siitepölyä tulee kuulema tänä vuonna melko paljon, joten hirvittää jo valmiis tuleva kevät :( Meillä poika reagoi tosi voimakkaasti koivun siitepölylle..
Asumme kans pohjois-pohjanmaalla..
Yleensähän lääkitys pitäisi kait aloittaa n. paria viikkoa ennen tarvetta.. Eli jos Etelä ja Keski-Suomessassä koivun siitepölyä ilmassa nyt, on varmaan viimeiset hetket aloittaa tällä korkeudella lääkitys....- ex koivu allergikon isä
Meillä ei lääkitystä enää tarvita. Siedätyshoitoa suosittelen lämpimästi.
- 3000e /3 vuotta
ex koivu allergikon isä kirjoitti:
Meillä ei lääkitystä enää tarvita. Siedätyshoitoa suosittelen lämpimästi.
Yksityisellä hoitoon pääsy on kaiketi helppoa.
Jos ,,, pääsitte hoitoon tk kautta, oliko vaikeaa päästä siedätyshoitoon ?
( Meillä ei ole vakuutusta. ) - koivun siedätys
3000e /3 vuotta kirjoitti:
Yksityisellä hoitoon pääsy on kaiketi helppoa.
Jos ,,, pääsitte hoitoon tk kautta, oliko vaikeaa päästä siedätyshoitoon ?
( Meillä ei ole vakuutusta. )hei meillä aloitus oli lasten pkl eli ensin tepueys keskus lääkärille ja hän laittaa lähtteen sitte sinne lasten pollille varmasti otetaan verikoe se että missä se sitte otetaan niin en osaa sanoa : meillä on menossa nyt tytöllä 13v puolessa välissä koivun siedätys nyt jännällä odotetaan että mitä on vaikutusta tässä vaiheessa mitään ylimääräistä oiretta ei ole tullut ja päästiin helpoti tähän siedätykseen se riippuu niistä verikoe vastauksista ja oireista ainakin siellä missä meillä hoito aloittettiin ja sitte tk jatkaa kun hoito on saatu käyntiin lasten pkl llä t. Yhden ÄITI.
- Henna
Voi suositella lämpimästi siedätyshoitoa.Meillä molemmat lapset ja min olemme nyt toista vuotta siedätyksessä. Viime kevät oli ensimmäinen kevät kymmeneen vuoteen, kun pystyin oikeasti nauttimaan auringosta ja kevään tuoksuista ja allergialääkkeet jopa tehosivat :)
- nuhanenukka
Oon allerkinen tosi allerkinen auttalaa aausuuh no en nyt oikeesti vitsi vitsi suomi voittaa haittaakse? venjänä ei voi ta achooh!
- Ei lääkkeitä
Meillä ei ole tarvittu allergialääkkeitä, koska oireina on vain nuhaa ja silmien "hiekkaisuutta". Nuhaan on auttaneet keittosuolanenäsumute ja silmiin apteekin halvimmat silmätipat, jotka sopivasti kosteuttavat silmiä.
Meidän perheessä ei juurikaan rikastuteta lääketehtaita ja näin myös pidetään lääkäri loitolla. - ollos hyvä
Allergiat ovat elimistön immuunijärjestelmän ylireagointia vieraisiin aineisiin, jonka todellinen syy voi olla kelvoton ruokavalio joka pitää hälytystilaa yllä kehossa. Kun elimistön pommittaminen väärällä ravinnolla lopetetaan, myös immuunijärjestelmä rauhoittuu.
Kannattaa perehtyä aiheeseen, sillä voit päästä kaikista allergioista eroon vain muuttamalla ruokavaliotasi.
Yleensä se on viljat.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm
Viljoissa ei tutkimusten mukaan ole yhtään mitään ravintoainetta, mitä ei saisi muusta ruuasta ja huomattavasti paremmin imeytyvänä. Verensokerikaan ei nouse kun syö muita kasvikunnan tuotteita viljojen tilalla.
Rukiissa, vehnässä ja ohrassa on FODMAP-hiilihydraatteja, jotka imeytyvät huonosti ja fermentoituvat paksusuolessa. Suolistobakteerit tuottavat tehokkaasti FODMAP-hiilihydraateista kaasua, mikä aiheuttaa ilmavaivoja, turvotusta ja mahan kipuilua.
Lisäksi kyseisten viljojen imeytymättömät kuidut aiheuttaa ummetusta ja kovaa vatsaa. - 11vtyttö
Mulla on siitepölyä allergia. (koivu ja leppä) Tämä kevät on ollut aika hankala, koivun siitepölyä on ollut todella paljon. Aamulla ennen kouluun lähtöä, jos lääkettä ei muista ottaa, pahimassa tapauksessa joudun lähtemään koulusta kesken päivän kotiin... Olen elänyt siitepölyallergian (kananmunan, maitoa menee nyt vähän, paprikan, herneitä nyt sietää jotenkin ja chilin) kanssa miltei koko elämäni... Siedätyshoidon avulla siedän jo maitoa hieman (esim. Juusto jugurtit maitoa en voi kuitenkaan juoda) kanamunaakin yritettiin siedättää, mutta ei! Heti 1g tulee oksennusta ja mahakipua:S olenhan tähän elämääni jo tottunut... Mutta taas uusi riesa, reumaa mulla epäillään :'( sitä en kyllä TOD halua!!! >.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi4403788Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä743016- 1301903
- 1211657
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461440Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://311407PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1611339- 751245
- 831244
Yleltä tiukka nootti Sohvaperunat-sarjan tyypeistä: "Halutessaan ja tapauskohtaisesti harkiten..."
Näin "Sohvis-julkkiksia" suojellaan! Toisaalta ovathan nämä ihmiset itse lähteneet mukaan reality-ohjelmaan. Että mitä m181165