Urheilulehden viimeisimmässä numerossa oli monia ehkä yllättävä tilasto. kaikkien Eurooppalasiten liigojen katsojakeskiarvot oli tutkittu joukkuekohtaisesti. 12 eniten katsojia per ottelu vetävän seuran joukossa oli peräti 7 Bundesliga-seuraa, 2 Espanjan La Ligasta, 2 Valioliigasta ja 1 Italian Serie A:sta.
Ykkönen (vajaat 81 000 katsojaa per matsi) oli Borussia Dortmunsd, kakkosena FC Barcelona. Teemu Pukin Schalke oli tilastossa komeasti kuudentena. Paras italialainen AC Milan oli 12. sijalla.
Saksassa ei ole syyllistytty lippuen ylihinnoitteluun, tunnelmaa on, kun liigaotteluissa sallitaan seisomapaikatkin (ei UEFA:n alaisissa peleissä), hyvää olutta tarjoillaan katsomoihin ja maalejakin tehdään vieläpä eniten Euroopan suurista liigoista. Nyt siellä pelaa myös suomalaisia, joka lisää meikäläisittäin mielenkiintoa sekin.
Saksalaisseuroilla eniten katsojia Euroopassa
g70
0
96
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3108669Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat745276Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2924666SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden693255Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä22697Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42072Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr71968- 1121952
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401843Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01820