oon ajatellu kaiken ihan läpi. tossa syksyn paikkeilla ajattelin et ehkä sillon. ei ennen heinäkuuta kehtaa ettei isoveljen 18-vuotis synttärit mee vituillensa ku se odottaa niitä niin paljon, eihä 16-vuotiaan pikkusiskon itsemurha niin kiva synttärilahja ois?
itsekästähän tää on mutta tätä on jatkunu liian kauan ja mä en kestä enää.
itsekästähän tää on mutta tätä on jatkunu liian kauan ja mä en kestä enää.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Älä tee sitä. Miksi elämäsi on niin raskasta? Kerro, haluan auttaa.
pelaa minecraft niin unohdat huolesi.
Typerä teini liisa taas kerjäämässä sympatiaa.
Kerrohan huolesi? Me tai kukaan muukaan ei voi enää auttaa, jos olet kuollut.
Jotkut ei tunnu ymmärtävän, että masennus on tosi vakava juttu, hemmetin trollit eivät voi ees masennuspalstaa jättää rauhaan. Idiootit... kuitenkin, asiaan. Oli itsemurha itsekästä tai ei, ei ketään voi kai silti vaatii elämään vastoin tahtoaan, jos kaikki toivo on mennyt, eikä tunnu olevan mitään tehtävissä... Ei sillä, että sen teko kannattais, mutta niin... Onko sulla ketään, jolle voisit puhua, ja ootko puhunut? Tiiän, et voi olla vaikeeta puhua (kokemusta on), ainahan vois koittaa tehdä jotain epätavallista tai jopa vahingoittaa itseään hiukan (ei sillä et suosittelisin tätä!) avunhuutona... Mut tietty jos sitäkin on koitettu ja mikään ei tunnu auttavan... sitten ei taida auttaa. Koita kuitenki ajatella läheisiäs ja aatella positiivisesti (vaikka seki on tosi vaikeeta välil), mieti ees hiukan, miltä perheestäs tuntuis! Itsemurha on vaan niin pysyvä ratkaisu... harkitse vielä ennenkuin teet mitään!
Mistä tietää varmaksi milloin kyseessä on trolli?
Taisi tarkoittaa trolleilla noita kommentoijia eikä aloittajaa.
Aivan oikein, en usko aloittajan olevan trolli... noi kommentoijathan niitä ovat. Miksi ees olisin yrittänyt aloittajaa auttaa, jos luulisin häntä trolliksi?
Jaa.. No, minä en ainakaan ole trolli...
Et varmaan, mutta 28 on, ja huh! on kovin epäasiallinen.
Hei, yritä puhua jollekin. Hae apua... kyllä elämä siitä valostuu. Älä tapa itseäsi.