Suikkanen on vaativa valmentaja ja sen on saanut tuta koko joukkue. Se on jo niin totaalitääristä tuo pelkääminen, että peli sekoaa. Vaikka maalipaikkoja luodaan, niin väkisinpuristamista on aivan hirveästi ja kädet alkavat tutisemaan juuri hetkellä, jolloin pitäisi tehdä tarkka laukaus. Nähtiin taas, että ei se onnistu.
Myös turhat jäähyt johtuvat tästä samasta asiasta, paine Suikkasen vaatimusten alla on valtaisa ja näin homma karkaa käsistä ja tulee ylilyöntejä. Näistä seuraa rangaistuksia ja Jyp käyttää ne hyvälläprosentilla hyväkseen kiittäen kaikesta tarjotusta avusta.
Ikävää on, että tämä pelko on tarttunut myös tuomareihin ja näin he viheltävät jypiläisille jäähyjä aivan liian herkästi. Pelicansien pelaajilla ei maila pysy käsissä ja näistä puhelletaan jypiläisille rangaistus. Aivan hurja tuomarikömmähdys oli 5 minuuttinen ja pelirangaistus. Videolta näki, että kyynärpäätaklaus se ei ollut. Onneksi tämä moka ei ratkaissut peliä. Tämä oli vaan yksi osoitus siitä, mitä tapahtuu, kun tuomaritkin joutuvat Suikkaspelkoon! Toivotaan jatkossa, että tuomareille ei tule pahoja kömmähdyksiä. Olisi todella ikävä, jos finaalit ratkeaisivat sellaiseen virheeseen.
Suikkasta pelätään
6
118
Vastaukset
- Pesistuomari
JYPissä oli sama ongelma. Risto Dufva oli liian vaativa ja homma ei toiminut. onneksi siellä tajuttiin pistää peli poikki ja vaihtaa valmentajaa. Nyt Ahon porukka on pitemmällä finaalisarjassa kuin Pelicans, joten täytyy myöntää vaihdon olleen erinomainen!
- Stade 45
Kyllä Suikkanen osaa valmentaa nähtiin se Turussa jokin aika sitten . Eikä tarvi ihmetellä onhan Suikkis Kärppien kasvatti ja totta kai toivon mestaruutta Lahteen kun sitä ei siellä vielä ole.
- linjatuomari
Lahden taklaus oli todella törkeä, 10 vuotta vähintäänkin pelikieltoa. Etkö sinä saatana näe miten se otti vauhtia ja tuli hullunkiilto silmissään vain tarkoituksenaan vahingoittaa paikallaan olevaa pelaajaa poikittaisella mailalla. Vittu linnaaan tuommoiset! loukkaantunut pelaaja oli kaiken lisäksi selin taklaajaan, todella raukkamainen teko. Jyp on aina pelannut sikaa jota tuomarit usein katsovat sormien välistä, onneksi sentään on Levonen tuomarina näissä peleissä, niin ei ihan kaikki sentään mene läpi.
- jkeruku
Lahden taklaus oli puhdas, eikä missään nimessä vahingoittamisyritys. Huonoa tuuria vaan, kun pelsu kaatui ennen taklausta. Hogmannin hyppytaklaus puolestaan oli juuri kuvailemasi kaltainen tilanne. Tilanteessa ei kuitenkaan käynyt mitään, kun idiootti taklasi ohi (hytönen väisti). Tuomareilta siinä mielessä virhe, että antoivat tuomionsa seurauksesta eikä rikkeestä. Lahdelle ei olisi kuulunut jäähyä lainkaan ja hogman olisi pitänyt laittaa heti pihalle!
- Stsuikikisa
Lahden taklaus ei mitenkään ollut puhdas. Riska horjutti Immosta ja Lahti taklasi päähän, näin myönsi myös Hytönen. Oikea tuomio Lahti pihalle.
- Synergia A3 katsomo
Tänään nähtiin ties monenko kerran jo tuomareilta aivan karmea munaus, kun antoivat Lahdelle 5 minuuttia ja pelirangaistus päälle. Tuomarivalvojakin myönsi lopulta, että se oli yhteentörmäys eikä vahingoittamisyritys. Onneksi JYP kesti sen jäähyn. Olisi ollut todella ikävä, jos huono tuomarityöskentely ratkaisee pelin, jonka panoksena on kuitenkin kiinnitys Suomen mestaruuteen. Tuomarit ovat peloissaan edellenkin Suikkaselle ja tuomitsevat isot rangaistukset Jypille sen takia, vaikka virheellisin perustein. Todella ikävää tuomaritoimintaa. Jos ei pysty sanomaan Suikakselle, että siinä ei ollut mitään virhettä, niin pitää ripustaa pilli naulaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait202988- 392577
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381443- 841340
- 631231
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40979Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124883- 32806
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi27645Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan59611