Häiritsijät osaksi ajo-opetusta

hölmöläisen hommaa

Kymen Sanomat
20.4.2012 07:00
0
Lue koko uutinen (Kymen Sanomat)

Pystyykö ajamiseen keskittymään, jos takapenkki on täynnä höpöttäjiä? Muun muassa tätä testataan, jos ajo-opetuksen uusi opetussuunnitelma hyväksytään.

Uudessa opetussuunnitelmassa ajo-opetus on kolmivaiheinen ja ajotunteja on nykyistä enemmän. Myös palautetta ja itsearviointia lisätään.




Jo on hölömöläisen hommaa. Miksi ei saman tien vaikka kuusivaiheinen? Siinähän voisi olla vaikka mitä kuviteltuja eri vaiheita mihin voi tiellä joutua, (esim.) hinausta, renkaanvaihto&muut perushuollot mitkä pystyy kotona tekemään kuten öljynvaihto, erimerkkisillä ja kokoisilla ajoneuvoilla ajamista, automaattivaihteisella ja manuaalilla ajoharjoittelu erikseen ja hätäkeskukseen soittamista, ensiavun antamista ja eikös auton ajokortilla saa ajaa mopoa ja traktoria? Pitäisi siis ajaa mopoa ja traktoria vaikka tietty aika? (Sori tämä on pilaa älkää ottako vakavasti mutta mitä järkeä on lisäillä tuollasia kun ennenkin riitti vain 2-vaiheinen kortti niin mikä järki tuollasissa on lisäillä kun siihen pitää sitten lisätä vähän ajan päästä 3. ja 4. vaihe)

1

131

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wanhempi-Volvomies

      Hei! Olen huomannut että kaikki menee läpi, mitä esim. autokoulupuolelta ehdotetaan. Tuntuu siltä, että tässä maassa ei enää ole oikeita töitä, esim. teollisia työpaikkoja. Tälloin EU siunaa ja itsekkin ehdottaa kaikenlaisia kuluttajien kukkarolle käyviä pakollisia palveluita. Ajokorttiasioissa mennään aivan liian pitkälle. Uudistuksia ja vaatimuksia on paljon.
      Esim. mopokortti (kirjallinen koe), sitten pakollisia ajotunteja autokoulussa (uutuus) mopokorttiin.
      On tullut moottoripyöräpuolelle ja autopuolellekin kaikenlaista hienosäätöä, erilaisia ajoneuvolajeja ja korttivaatimuksia.
      Jossain oli netissä huhuja että 2016 tulee ABC-korttiin jotain tiukennuksia lisää. Lähteeköhän minultakin ABC-kortti pois, kun en en aja ammatikseni ja kukaan ei maksa lisäkursseja ym. mitä oli tulossa.

      Suomen päättäjät ovat täysin ääliöitä: Kaikki EU:n direktiivit otetaan käyttöön, ainakin ne jotka käyvät yksityisten ihmisten kukkarolle. Toisaalta kaupallisia automaahantuojia on onnistuttu puolustamaan vaikka kuinka pitkään (esim. autoverotuksen määräytyminen ja autojen teknisillä vaatimuksilla kikkailu sekä tarkoilla todistuksilla pelaaminen - joku vaatimustenmukaisuustodistus tms.)

      Väittäisin, että joku taho "lobbaa" (lue: lahjoo) ja lujaa EU:n virkamiehiä esim. liikenneturvallisuusvaatimuksissa.
      Kun globalisaation epäkohtana tavalliset työpaikat siirtyvät pois Suomesta, jää jäljelle vain virkamiehet ja keksityt palveluammatit, kuten autokouluopetus ym. keksittyine yliampuvine tasoineen ja vaatimuksineen.
      Puppuammateistako yritetään saada Suomen työllisyyden pelastajaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1788
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1345
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      120
      1140
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      984
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      377
      961
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      28
      895
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      125
      801
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      228
      775
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      705
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      676
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      14
      649
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      307
      635
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      603
    14. 44
      585
    15. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      565
    16. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      531
    17. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      521
    18. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      508
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      501
    20. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    Aihe