Häiritsijät osaksi ajo-opetusta

hölmöläisen hommaa

Kymen Sanomat
20.4.2012 07:00
0
Lue koko uutinen (Kymen Sanomat)

Pystyykö ajamiseen keskittymään, jos takapenkki on täynnä höpöttäjiä? Muun muassa tätä testataan, jos ajo-opetuksen uusi opetussuunnitelma hyväksytään.

Uudessa opetussuunnitelmassa ajo-opetus on kolmivaiheinen ja ajotunteja on nykyistä enemmän. Myös palautetta ja itsearviointia lisätään.




Jo on hölömöläisen hommaa. Miksi ei saman tien vaikka kuusivaiheinen? Siinähän voisi olla vaikka mitä kuviteltuja eri vaiheita mihin voi tiellä joutua, (esim.) hinausta, renkaanvaihto&muut perushuollot mitkä pystyy kotona tekemään kuten öljynvaihto, erimerkkisillä ja kokoisilla ajoneuvoilla ajamista, automaattivaihteisella ja manuaalilla ajoharjoittelu erikseen ja hätäkeskukseen soittamista, ensiavun antamista ja eikös auton ajokortilla saa ajaa mopoa ja traktoria? Pitäisi siis ajaa mopoa ja traktoria vaikka tietty aika? (Sori tämä on pilaa älkää ottako vakavasti mutta mitä järkeä on lisäillä tuollasia kun ennenkin riitti vain 2-vaiheinen kortti niin mikä järki tuollasissa on lisäillä kun siihen pitää sitten lisätä vähän ajan päästä 3. ja 4. vaihe)

2

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdvvxcv

      Näin autokoulut voivat korottaa hintojaan. Kokoomuksen äänestäjät kiittävät. Ne hälläväliä-nuoret jotka muutenkaan ei piittaa mistään mitään ei hyödy lisätunneista pätkääkään.

      • tiinan mietelmât

        autokoulu kontiolahteen ja kaikki sinne uudestaan :) lol


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8271
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3962
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1410
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      36
      1311
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1132
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1070
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      807
    Aihe