mitä tiedän.
Miehet olettaa että äiti hoitaa ja maksaa kaiken.
Sitten ne herää kun lapset ovat isoja eikä tarvi kokoaikaista hoitamista. Sitten taas unohdetaan, kun elarit loppuu kun pitäisi maksaa koulutusavustusta opintoihin. Miehet katoaa.
Usein syynä on se uusio, joka rikkoo perheitä ja luulee että pelastaa miehen.
Miehet olettaa että äiti hoitaa ja maksaa kaiken.
Sitten ne herää kun lapset ovat isoja eikä tarvi kokoaikaista hoitamista. Sitten taas unohdetaan, kun elarit loppuu kun pitäisi maksaa koulutusavustusta opintoihin. Miehet katoaa.
Usein syynä on se uusio, joka rikkoo perheitä ja luulee että pelastaa miehen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Miehet ovat aina syyllisiä.
Uusio pelastaa koko perheen, näinhän se usein on.
täytyy löytyä sen verran arvostelukykyä itseltä ettei ihan minkä tahansa Jampan kanssa perusta perhettä..
esim. mies joka ryyppää aina kun on mahdollisuus ei varmaan ole paras mahdollinen isä tai puoliso..
mutta tosiaan, nykyään tuntuu että miehet ovat laiskistuneet ihan urakalla..mitään ei tehdä ja jos "joutuu" osallistumaan johonkin kotitöihin niin kiukutellaan kuin pikkulapset..nimimerkillä kokemusta on..
tänä päivänä tuntuu muutenkin olevan täysin normaalia että 30v aikuiset ihmiset eivät osaa valmistaa ruokaa itse, vaan käytetään pakasteita ja muita eineksiä.
siivouksenkin suorittaa joko tyttöystävä, äiti tai siivooja miehillä.
itsekin olen alkanut miettimään, että jos ikinä lapsen haluan niin hankkiudun raskaaksi jollekin hyvännäköiselle ja mukavalle tyypille, ja kasvatan lapseni yksin, kertomatta miehelle mitään lapsestaan. sillä en halua aikuista miestä nurkkiini "homehtumaan".
miehistä ei vain nykypäivänä ole mitään hyötyä, enemmän haittaa ja rasitetta.
aina valitetaan jostakin, milloin siitä että joutuu siivoamaan, milloin seksistä..mä en vaan jaksa kuunnella.
Jotta ei ihan todellisuus unohtuisi niin miehet eivät koskaan historiassa ole osallistuneet niin paljon perinteisiin kotitöihin (ruoan laitto, siivous jne.) ja lasten hoitoon kuin nykyään. Eivät kaikki toki niin tee mutta itse olen lähipiirissäni nähnyt vaikka kuinka monta miestä jotka tekevät kotona vähintään yhtä paljon kuin vaimonsa. Ja kaikki tavallisia fiksuja miehiä.
Usein se on kotoa opittua, ettei pojan tarvi tehdä mitään, ei huolehtia mistään.
Erot on tehty liian helpoiksi, minusta sitä pitäisi kiristää, vaikka niin, että alle 15 v lasten vanhemmat ei saa erota, tai jos eroo, eivät saa ottaa uutta puolisoa tai seuralaista, ennenkuin lapsi on 18 v. Näin syntyisi pakolla isä lapsi suhde, joka kestää ja kestää.
Tai sitten ei, aina löytyy kjoka laista varmaan joku porsaan reikä.. mutta tosiasia on että miehet pääsee aina helpolla.
Olet siis eroja vastaan, olipa tilanne mikä hyvänsä? Omasta kohdastani voin sanoa, että onni ettet ole saanut tahtoasi läpi. Minusta oli kiva katella auringon nousua tänä aamuna, ilman eroa haukkaisin tällä hetkellä muraa. Ja kaikki seitsemän olisi ilman isää ja äitiä.....
On se joskus näinkin, tunnen perheen jossa 4 lasta, äiti kotona ja isä käy töissä. Kun isä tulee kotiin niin alkaa tehdä perheelle ruokaa, siivoaa korjaa ompelukoneella lasten vaatteet, neuloo sukat ym. Äiti ei tee juuri mitään, paitsi pitää silmällä nuorinta joka ei ole koulussa, lämmittää isän valmistaman ruuan tai antaa voileipää lapsille. Isä on niin rauhallinen että tuskin koskaan suuttuu. Ihana mies harvinainen.
olen hoitoalalla oleva ihminen joka tekee kotona kaiken 3 puolesta plus koira
on loppu. varsinkin sukujouluna. auttakee!!!!! yks o puuttuu lauseesta korjatkee..
siis kaikki tulloo meille naattimaan valamiista joulusta.. ps 8 vuoden koemuksella.
mie oon vaan yhen lapsen äiti, mutta lapsi on vilkas ja vaatii koko ajan huomiota. olen itse vammaistyössä hoitoalalla ja voin sanoa että töissä oot lomalla. lapsi on vilkas 8 vuotias ja mies on laiska adhd perseestä, joka ei tee mitään kotona. Millä mie listin sen?