Olen 38 v mies ja teen päätetyötä. Hiirenkäyttö on jatkuvaa. Reilu pari kuukautta sitten alkoi ensin oikea käsi oireilemaan. En pystynyt kontrolloimaan hiirtä kunnolla ja käsi ikäänkuin väsyi, oli pakko lepuuttaa välillä. Oireet ovat jatkuneet miltei samanlaisina, jos pitempään yhtäjaksoisesti käyttää hiirtä tai kirjoittaa niin käsivarteen tulee sellainen epämiellyttävä puristava tunne, joka suorastaan pakottaa lopettamaan homman. Sama ilmiö on myös vasemmassa kädessä, mutta ei niin pahana. Niinpä teenkin töitä molemmilla käsillä.
Lääkärissä olen käynyt useaan otteeseen, aluksi puhuttiin rasitusvammasta ja kävin fysikaalisessa 5 kertaa, ei apua. Sittemmin kävin myös OMT-terapeutilla joka tutki niskan ja totesi että siinä ei ole mitään vikaa. Niska ja olkapää on myös kuvattu röntgenissä ja todettu normaaliksi. Kävin myös hermoratatutkimuksessa josta tuli puhtaat paperit. Pari viikkoa olin saikullakin tekemättä mitään, ei apua.
En voi tehdä täysipainoisesti oikein mitään hommaa mikä aiheuttaa staattista rasitusta käsivarsiin. Joskus pienikin rasitus on liikaa. Lepotilassa käsissä ei ole kipuja, ei puutumista, ei tunnottomuutta, voimatkin on tallella. Nukun yöt hyvin. Sauvakävelyä olen harrastanut, se ei onneksi aiheuta ym. oireita.
Kellään ollut vastaavanlaisia oireita? Tai ajatuksia mistä voisi olla kysymys ja mikä tuohon voisi auttaa?
Kädet ei kestä rasitusta?
5
463
Vastaukset
- thoraetic outlet
Minulla oli myös käsien voimattomuutta ja särkyä juuri mitään ei kärsinyt tehdä, kun kädet väsyivät ja kipeytyivät.. Teen myös päätetyötä koko ajan, hiirtä ei kärsinyt paljoa käyttää. Ensin epäiltiin jännetulehdusta/rasitusvammaa mihin söin tulehduskipulääkkeitä kk verran, olin saikulla, pidin kädet täydellilsessä levossa, kylmähaudetta, rannetukia. Ei mitään apua.
Sain lähetteen fysioterapiaan missä OMT fysioterapeutti sanoi, että kyseessä TOS oireisto (thoraetic outlet syndrome) eli yläaukeaman toimintahäiriö. Aloitin ohjeiden mukaan jumppaamisen, ryhdin korjaamisen, tukilihasten vahvistamisen. Pikkuhiljaa on on käsien voimattomuus ja kipuilu heliittänyt, kun ryhti kohentunut ja hermopinteet/nikamalukot helpottaneet yläselässä.
Monta syytä varmaankin käsien voimattomuuteen/kipuiluun, minulla todennäköinen syy oli tämä TOS, koska täsmäkuntoutuksella helpottanut. Hermot pinteessä yläselässä, verisuonet puristukissa eikä lihakset saa tarpeeksi happea, siitä voimattomuus. OMT fysioterapeutit tekevät TOS testejä joilla mm.testataan käsien rasituskestävyyttä. - avun saanut.
Tenniskyynärpää ?
Tee tuota ekaa ohjetta monta kertaa illassa.
http://www.lempaala.fi/terveys_ja_hyvinvointi/terveyspalvelut/fysioterapia/itsehoito-ohjeita/tenniskyynarpaan_hoito/
Minun käteni paransi tämä mies ja vähenisn myös kuormitusta pysyvästi ja lisösin lepoa ja ergonomiaa. Tosin en käytä 8 tuntia konetta.
http://www.timonen.fi/vaivat-jannetuppitulehdus-if.html
Saman hoidonm pitäisi osta jokainen hieroja ja fysioteratepeutti, mutta osaamisessa on suuria eroja ihmisten kesken valitettavasti ja kärsijä on potilas ja kukkaro. - Hoito-opas
Mobilatin sivuilta (www.mobilat.fi) löytyy hoito-oppaita mm. kyynärpään ja ranteen hoito-opas. Siinä on hyviä venyttelyliiikkeitä helpottamaan mm. tenniskyynärpään vaivatessa.
- .............
tos oireyhtymä tuli myös mulla mieleen, jos aijot jatkaa päätetyöskentelyä suosittelen rullahiirtä ja kyynärtukea. Itsellä todettu tossi ja koitin vähän aikaa päätetyöskentelyä joka koitu mahdottomaksi vaikka oli kaikki "avut" otettu huomioon.
- avun saanut.
Tässä venyttelyä:
http://www.mobilat.fi/download/venyttelyopas.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee662231Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."61856Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381380Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?216997En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71990Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.94983Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki22957- 20794
- 71775
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39760