Apua vaelluskenkien hankintaan

klopklop

Hakusessa laadukkaat, istuvat ja vedenpitävät vaelluskengät lyhyehköille vaelluksille kevyehkön rinkan kanssa naiselle. Iskunvaimennos ainakin kantapäissä erittäin suositeltava (löytyykö iskunvaimennoksellisia vaelluskenkiä?). Tarkoitus olisi käyttää niitä etupäässä kesällä, joten löytyykö kevyttä ja hengittävää mallia, että helteilläkin pärjää? Vai olisiko markkinoilla mallia, joka sopisi sekä kesähelteille että syksykäyttöön? Syksyllä pitäisi mahtua jalkaan hieman paksumpi sukka, joten toimisiko tässä joku pohjallisratkaisu, että kesäksi laittaisi tähän astetta isompaan kenkään ohuen pohjallisen, että pärjäisi ohuella urheilusukalla? Vai mitä suosittelette niin pohjallisten kuin sukkienkin suhteen? Vai suosiolla paksumman sukan kenkä, mikä ei hiosta kesälläkään, onko sellaista keksitty?

Haluaisin myös paitsi vinkkejä kengän valintaan, myös ihan konkreettisia esimerkkejä hyvistä merkeistä ja malleista, samaten ostopaikoista. Laadusta maksan, mutta kenkien ei sentään tarvitse olla markkinoiden kalleimmat.

Hyviä ulkoilujalkineita omistan useita, niillä kävelen pitkiä lenkkejä niin maanteillä kuin poluillakin, mutta vaelluskenkien valintaan tarvitsen apua! Kohta pitäisi jo kengät hankkia, että ehtii ne sisäänajaa ennen reissua.

Kiitos etukäteen!

1

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei Klop! Vaellatko Lapissa vai muualla. Minä olen kulkenut Lapissa v:sta -86 alkaen; yhtä reissua lukuunottamatta kumisaappaissa. Kerran läksin reissuun Erälehden testissä 4tähteä saaneissa vaelluskengissä.Nilkkani kipeytyivät niin,
      että keskeytin vaellukseni. Kumisaappaat jalassa ei tarvitse varoa joka lätäkköä ja pysyy jalat kuivana. Minulla on kengissä ohut sukka ja villasukka. Vihjeeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      94
      4174
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      140
      3651
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      86
      3415
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1693
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1546
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1201
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe