Romaniperheen kodin puhtaus.

Emma Koski........

Aloin tässä kirjoittamaan erään oulussa asuvan romaniperheen kodin puhtaudesta. Muutama viikko sitten juttelin rappukäytävässäni romaninaisen kanssa olen kyllä useamman kerran jutellut hänen kanssaan. Tällä kertaa hän kysyi haluaisiko tulla heille rupattelemaan lisää kahvin ja pullan kera. Vastasin myöntyvästi ja menimme hänen kotiinsa. Siis WOW! Mikä asunto siellä oli kertakaikkia niin puhdasta, siis ei missään mitään likaa,muruja,pölyjä jne. Asunto oli siis TODELLA puhdas aivan sanoin kuvaamaton.
Asunto oli todella hienosti sisustettu muutenkin. He ottivat minun todella lämpimästi vastaan esim, sanomalla ole kuin kotonasi, onko nälkä, juotko kahvia jne. Sanoin, että kupin kahvia voisin ottaa kiitos. Siinä juttelin perheen romaninaisen kanssa ja, kyselin onko jokaisella romanilla/romaniperheellä näin puhdas ja kaunis koti? Hän sanoi kyllä että, on huolehdittava todella tarkasti puhtaudesta jne, mutta saattaa myös olla poikkeuksia vain todella harvassa. Nainen esitteli asuntoansa minulle huoneesta huoneeseen, jokainen huone oli käsittämättömän puhdas ja tuoksui aivan ihanalle. Se olisi ollut normaalia mielestäni jos lasten huoneessa olisi ollut hieman ''sotkuista'' mutta, toisin oli heidän huoneensa olivat todella puhtaita,kaikki järkässä, ja muutenkin tuoksuivat ihanan puhtaalta. Kyselin perheeltä että, ottavatko kaikki romanit valtaväestön ihmiset näin hienosti vastaan he sanoivat kyllä, ketkä sen ansaitsevat. Olisipa Suomalaisessakin kulttuurissa näin että, jokainen otettaisi vastaan hienosti ja kohdellaisi kuin ihmistä. Myös kuuntelin sivukorvalla kun jokainen perheen lapsi lauleli siinä olipas kertakaikkiaan lahjakkaita lapsia, myös vanhempien olen kuullut laulavan todella lahjakkaita myös he. Todella ihana perhe! :) Toivoisin kaikki lukijat ja kommentoijat että, emme laita rasistista kommenttia tänne kiitos.. =)

19

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 21

      Puhtaus kuuluu kulttuuriin, niin kuin mielestäni ystävällisyyskin. Hieno sisustus kertoo taiteellisuudesta ja kauneudentajusta.

      Kovin paljon en romanien kanssa ole ollut elämäni aikana tekemisissä, mutta kaikki ovat olleet oikein mukavia ja ystävällisiä. Minusta tuntuu, että rasismi romaneja kohtaan on viime vuosina vähentynyt, johtuen siitä, että he kuuluvat tänne - toisin kuin esim. somalit.

    • kuuklaappavaa

      tietenkin oli puhdasta, se kuuluu kulttuuriin, mut puheet enemmistöä kohtaan harvoin puhtaita, poikkeuksia tietenkin löytyy aina.

    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      Kaikkihan sen tietää, että romanit on siistejä ja pitävät kodin puhtaana. Siksi onkin kumma, että heidän on vaikea saada asuntoa. Itse ainakin ennemmin ottaisin romaniperheen vuokralle (jos minulla vuokrattava asunto olisi), kuin valtaväestöön kuuluvaa. Siistejä ihmisiä ne on, se kai kuuluu jo heidän kulttuuriin.

      • kaaloooOooOo

        Niillähän sitä aikaa siivoamiseen piisaa. Rosvoja ne on!


    • KaaloOoooooOo

      Romaanithan on siistejä kotonaan. Kauhea saippua ja pesuaine tuoksuu jopa liikaa. Se on jotain vainoharhaista touhua kuten se, että välillä "päästävät pahaa verta" vetämällä ventit. Miten lie romaaninaisten alapäähygienia? Karvaa varmasti piisaa, kun viikaetkin heillä kasvaa - toisin kuin miesromaaneilla parta.

    • Romanimiehen ex-vaim

      Juu itsekkin olen käynyt muutamien romaneiden kotona. Aivan tajuttoman puhdasta ja kaunista, romanit ovat hieman ''vainoharhaisia'' tuon puhtauden kanssa kait sellaisen käsityksien mie oon saanut.

      Edelliselle kirjoittajalle eli ''kaalolle'' kyllä romaninaiset pitävät alapäähygienista ja koko kehostaan todella hyvää huolta. He esimerkiksi ostavat Ruotsista ja muilta ulkomailta
      ''teho pesuaineita'' pitääkseen hyvää huolta. Enkä kyllä ole romaninaisilla viiksiä tai partaa nähnyt. Ihailen romaninaisten kauneutta,karismaattisuutta,säteilyä ja heidän kauniita pitkiä hiuksia :)

      • Puikottaja

        Wittuhan alhaa hiivoman jos liikaa koittaa witunhajua jynssätä pois. Karvawittu haisee kuin ketunsyötto, olipa se mannella tai jollakin vanhanaikaisella.


    • lompola.kati

      Kyllä aivan ihania heidän kotinsa ovat. Helsingissä kun asuin vuonna 2005 yläkerrassani asui romaninainen hänen asuntonsa oli niin siisti, että en edes meinannut tai, kehata mennä hänen luo vierailee.. Kyseinen nainen muutti 2006 pois helsingistä ruotsiin, ja antoi ilmaiseksi kaikki melko uudet huonekalunsa,astiat ja muut minulle vieläkin ne minulla on. Arvoltaan kaikki huonekalut mitkä hän antoi minulle on arvoltaan vieläkin n. 20 000€.
      Hyvin ystävällisiä ihmisiä, onneksi rasismi on heitä kohtaan vähentynyt huomattavasti ja, pitäis kokonaan loppua :)

      • Suomalainen jamppa

        Kaikista pahin kosto naapurilleen, on myydä asunto mustalaisille.Tämä kertoo kaiken siitä roskasakista.Saatanan loiset.


      • Ylpeä leski
        Suomalainen jamppa kirjoitti:

        Kaikista pahin kosto naapurilleen, on myydä asunto mustalaisille.Tämä kertoo kaiken siitä roskasakista.Saatanan loiset.

        Suomalainen minäkin olen, ja romanimiehen kanssa kolme yhteistä lasta, kerettiin olla 21.vuotta yhdessä, kun hän nukkui pois vaikean sairauden takia. Mieheni oli maailman paras, kiltti ja hyvä lapsille toisin kuin moni suomalainen, tappavat perheensä ja kaikkea muuta, eikä mieheni ollut mikään loinen, tosin kuin moni suomalainen tiedän monta perheenisää ja äitiä, jotka ovat likaisia haisevat kaljalle ja hielle evätkä myös käy töissä, että sillee LOINEN !!!!


      • Vaisait

        Kun antaa niin saa itekki sanoi ennen Mustilaistytär !


      • Matti Muistuttaja

        Kyllä kai olet muistanut maksaa lahjaveron saamastasi lahjoituksesta?


    • reh--1

      Kyllä Mustalais-rotuisen koti on puhdas.
      Se on 100% totuus !
      Se että on puhdas ei tarkoita REHELLISYYTTÅ.....mitä tämä mustal-laisrotu ei halua ymmärtää!
      Heillä on omat sääntönsä. Uskokaa pois, jotta valtaväestö (oikeat suomalaiset)
      ei tajua tilannetta.

    • lompola.kati

      Näin on täysiverisen romaanin koti on puhdas! Tiedämmehän kaikki että, maailmassa on epärehellisiä ja rehellisiä ihmisiä. Siis elkää yleistäkö kaikkia romaaneita! Jos he alkaisivat pääväestö syyttämään raiskauksista,pedofiilisoinnista,ryöstöistä jne niin, ei varmana tuntuisi kivalta.

      Ihmisiä on monelle raiteille kulkemaan mutta, elkää YLEISTÄKÖ kaikkia romaneita.

    • u

      jep, varmasti puhdas mutta jos menee muualle syömään elävät kuin siat. TIEDÄN koska palvelen heitä.

    • ENT...T4

      Kyllä mustalaisen voi yleistää, joka ei ole stereotypia.
      Me kaikki oikealla järjellä varustetut tosisuomalaiset tiedämme mitä meidän mustalais-rodun edustajat ovat ajan saatossa uhonneet.
      On aivan turha höpistä heidän kulttuuristaan ja siitä, että heille ei ole annettu
      mahdollisuuksia kehittyä ja kouluttautua.
      Hevon pask-aa !
      Kaikki valmiudet on annettu, mutta kun ei kelpaa, niin ei kelpaa!
      Tuossa paripäivää sitten kävin Motonetissa, siis siellä automuseon lähellä.
      Mustalaisten mersu ja joku punainen oopeli oli parkattu invalidi-paikalle.
      Ei suomalainen sitä tee.....TSOT TSOT! tekee joku muukin, mutta MUSTALAISET PÄÄSÄÄNTÖISESTI !
      Ei kulkaa riitä enää ymmärrys.
      Mustalaiset käyttäytyvät sikamaisesti. Meidänkö pitäisi ymmärtää tätää porukkaa?
      TÄMÄ "HIENO ROTU" EI EDES PYSTY PARKKAAMAAN AUTONSA OIKEAAN PAIKKAAN JULKISILLA PAIKOILLA.
      Käytös on täysin 100% ala-arvoista.
      Kune em. porukka tulee kauppaan, niin kailotus ja huuto kuuluu.
      Jokainen tietää mitä tämä porukka on. TURHA HYSYTELLÄ !

    • Rampe.

      Eipä se taida se puhtaus auttaa pelkästään elämässä. Pitäisi riittää sitä intoa myös yhteiskunnan hyväksi tekemällä töitä niin kuin valtaväestökin.
      Mustalainen on pirun ovela se hankkii luottamuksen monella tavalla ja punnitsee asian ja AINA lopussa jymäyttää kun ulee saumaa. Mustalaisen kaveruus on vain rakentelua jymäyttämiselle.
      Tuttavani talossa kävivät muka kyselemässä ,että saako soittaa ja varastivat samalla reissulla lompakot pankkikortit,jne....

      Samainen sakki oli kyydittänyt vanhaa miestä ja nostattaneet pakolla rahaa pankkiautomaatilta. Onneksi kärysivät.

      Osalla Manneista ei ole käytöstapoja juuri laisinkaan. Näkee heti kun Manne on kaupassa on autonromu poikittain ovenvieressä.
      Katalaa sakkia ovat ja vielä niin julmetun leuhkoja olevinaan.
      Oli mahtavaa seurata Hietasaaren tanssimajakalla kun Mannesakki ostatti viinaa koko porukalle humaltuneena olevalta mieheltä. Kaunis nainen oli ensin syöttinä ja sitten homma alkoi toimimaan.

    • mies 85---

      Itsekkin työttömänä siivoan melkein joka päivä, kun olen työttömänä.

    • Sisko Siistijä

      Ovatkohan nuo kerjäläisromaanit yhtä siistejä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      149
      2489
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe