Aikuisten pakkohoidon tärkein kriteerihän näyttäisi olevan se, että ihminen on mielisairas (=psykoosissa tms) ja ilman tätä psykoottisuutta/mielisairautta pakkohoitoon ei voisi edes määrätä.
Entä jos suoraan sanoo, että aikoo tappaa itsensä, mutta ei ole millään tavalla psykoottinen, eikö tällöin voida pakkohoitoon määrätä? Ymmärsin, että ei voi... mutta ei kai ketään voi jättää itseään tappamaankaan?
En kysy tätä siksi, että itselleni jotain aikoisin tehdä, vaan silkasta mielenkiinnosta. Antaako yhteiskunta siis ihmisen tappaa itsensä, jos taustalla ei ole psykoottisuutta? Jos näin on, niin pitäisi tehdä jotain lakimuutosta, jotta pelkällä vakavalla itsetuhoisuudellakin saataisiin ihminen pakkohoitoon.
Entä jos suoraan sanoo, että aikoo tappaa itsensä, mutta ei ole millään tavalla psykoottinen, eikö tällöin voida pakkohoitoon määrätä? Ymmärsin, että ei voi... mutta ei kai ketään voi jättää itseään tappamaankaan?
En kysy tätä siksi, että itselleni jotain aikoisin tehdä, vaan silkasta mielenkiinnosta. Antaako yhteiskunta siis ihmisen tappaa itsensä, jos taustalla ei ole psykoottisuutta? Jos näin on, niin pitäisi tehdä jotain lakimuutosta, jotta pelkällä vakavalla itsetuhoisuudellakin saataisiin ihminen pakkohoitoon.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kukaan ei tapa itseään ilman taustalla olevaa psykoosia.
Joten ei ole pelkoa siitä etteikö hoitoon päätyisi.
Psykiatri puhuu jälleen kerran paskaa.. Voi ihminen tappaa itsensä ilman psykoosia. Pakkohoitoon voidaan myös määrätä jos potilas on itselleen tai muille vaaraksi, ilman psykoosia. Harvemmin tästä syystä kyllä laitetaan pakkohoitoon mutta ei se mitään tavatonta ole.
Ei pakkohoidon kriteerinä ole psykoottisuus.
8 §
Hoitoon määräämisen edellytykset
Henkilö voidaan määrätä tahdostaan riippumatta psykiatriseen sairaalahoitoon vain:
1) jos hänen todetaan olevan mielisairas;
2) jos hän mielisairautensa vuoksi on hoidon tarpeessa siten, että hoitoon toimittamatta jättäminen olennaisesti pahentaisi hänen mielisairauttaan tai vakavasti vaarantaisi hänen terveyttään tai turvallisuuttaan taikka muiden henkilöiden terveyttä tai turvallisuutta; ja
3) jos mitkään muut mielenterveyspalvelut eivät sovellu käytettäviksi tai ovat riittämättömiä.
Alaikäinen voidaan määrätä tahdostaan riippumatta psykiatriseen sairaalahoitoon myös, jos hän on vakavan mielenterveydenhäiriön vuoksi hoidon tarpeessa siten, että hoitoon toimittamatta jättäminen olennaisesti pahentaisi hänen sairauttaan tai vakavasti vaarantaisi hänen terveyttään tai turvallisuuttaan taikka muiden henkilöiden terveyttä tai turvallisuutta ja jos mitkään muut mielenterveyspalvelut eivät sovellu käytettäviksi. (23.10.1992/954)
Edellä 1 ja 2 momentin nojalla hoidettavana olevan alaikäisen hoito tulee järjestää yksikössä, jolla on edellytykset ja valmiudet hoitaa häntä. Alaikäistä tulee hoitaa erillään aikuisista, jollei katsota olevan alaikäisen edun mukaista menetellä toisin. (23.10.1992/954)
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1990/19901116
Eihän ketään voi estää tappamasta itseään jos oikeasti haluaa. Eikä edes sairaalahoito estä. moni on tappanut itsensä sairaalassakin ja heti sairaalahoidon jälkeen.'
Joillekin itsemurhalla uhkailu on myös peliä.
Totta kai pitää tarjota apua, mutta viime kädessä jokainen on itse vastuussa elämästään. Jos apua ei halua, niin ei sille voi mitään.
Mnusta pakkohoidon lisääminen ei ole mikään ratkaisu, vaan avohoidon palvelujen (ns. matalan kynnyksen paikat erityisesti) lisääminen ja parantaminen.
Mutta eikös se mene niin, että kaikkien kolmen kriteerin pitäätäyttyä eikä vain yhden tai kahden???
Näin olen itse ainakin luullut.
Eli ihminen voi tappaa itsensä, ilman, että kukaan siihen käytännössä voi puuttua. Mielestäni tässä kohtaa pitäisi tehdä jokin muutos, että pelkästään itsetuhoisuuden takia ihminen voitaisiin passittaa hoitoon.