Lasten etujärjästö

2400/lapsi

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/04/1532913/etujarjesto-osittaista-hoitotukea-kunnes-lapsi-tayttaa-10-vuotta

mm. "Lapsiperheiden Etujärjestö perää lisää mahdollisuuksia osa-aikatyön tekemiseen. Heidän mukaansa osittaista hoitotukea on työaikaansa lyhentäville vanhemmille korotettava tuntuvasti ja sitä on maksettava siihen saakka, kunnes lapsi täyttää 10 vuotta."

Kotona/vanhempien kanssa asuvan alle 18v. lapsen osalta mielestäni tasa summa tuloista verovapaaksi. Tämä kannustaisi myös työssä käyntiä, Vähennys oikeus siis saman talouden tuloihin elättäjälle. 2400€/ vuosi olisi ihan kohtuulinen.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -+*-+/

      Vero vähennys olisi siis käänteinen vanhanpiianverolle jota maksettiin vielä 1972, kun täytin 24 vuotta ja olin naimaton nainen. No oli sitä naitu mutta ei aviossa ja synnyttänyt. Olin silloin hyvin lapsellinen , olen nyt jo mummu.
      Oli veroluokat
      1. vanhat piiat ja pojat
      2. lapsettoman avioparit ikää yli 24v ja lapsetonta liitoa yli 3 vuotta.
      3. lapsiperheet..

    • Laki muutos heti alk

      Ihan oikein ajateltu, muutenkinlapsiperheiden tulot saisi kaksinkertaistaa. Vanhempien palkat ja muut tuet.
      Myös yh perheiden tulos voisi kaksinkertaistaa.

      Ne ihmniset jotka ovat yksinäisiä,a suvat yksin, heidän veroja voisi korottaa reilusti.
      Voisi keksiä semmoisen veron kuin yksinäistenlisä vero, jolloin yksinäisten palkasta menisi 80 % veroa, jolla maksettaisiin laspsiperheiden ja yh perheiden lisätulot.

      Hallituskin keksi solidaarisuusveron rikkaille, joten yksinäisille voisi keksi yksinäistenlisävero. ;) Ihan loisto idea pälkähti päähäni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1374
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      965
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      705
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      620
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      612
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      35
      604
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      580
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      567
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      553
    Aihe