vappu?

klaara vappen

onko vappuna torilla mitään, perinteiden mukaan mennään?
Voisko joku keksiä uutta tapahtumaa, alkaa vanha jo tökkiä.

29

311

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rassisti

      Jospa mamut marssisi raiskaus tuomioita vastaan

    • tri vaan

      Sulla kyllä nyt taasen tuo ajatus harhailee. Tai on harhaillut jo pitkään. Lieneekö kukaan siitä huomauttanut.

    • arkiviisu

      Nuorille onko mitään järjestetty?
      Ei kiitos pioneerikerhoa meille.

      • 18v. ei mittään

    • ek stt

      Vanhanen, keskity olennaiseen!

      Oi aikoja, oi vappuja. Suomea ravistelee ennätyksellinen talouslama, mutta mikä nouseekaan työn juhlapäivän poliittiseksi pääuutiseksi? Ei työttömyys, ei yritysten ahdinko, vaan keskustan ehdokkaan nimi vuoden 2012 - melkein kolmen vuoden päästä olevissa - presidentinvaaleissa.

      Suurin osa suomalaisista luultavasti odottaa, että pääministeri Matti Vanhanen (kesk) kohdistaisi kaiken tarmonsa siihen, miten Suomi selviää nykyisistä ankeista ajoista mahdollisimman vähin vaurioin. Mutta ei: Vanhasta kiinnostavatkin keskustan tunkkaiset henkilöpelit ja toistaiseksi aivan ennenaikainen presidenttispekulointi.

      On siinä meillä varsinainen vaikeiden aikojen valtiomies.

      Hyvää sivustatukea Vanhanen saa keskustan puoluesihteeriltä Jarmo Korhoselta, mikä on tietysti sikäli ymmärrettävää, että häntä ei ole kukaan valtiomieheksi epäillytkään. ”Isolla K:lla” on jopa lyödä nimikin pöytään: katastrofipääministeri Anneli Jäätteenmäki (kesk).

      Kepukaksikon tämänpäiväisistä ulostuloista ei voi tehdä kuin yhden johtopäätöksen: puolueessa on täysi paniikki päällä.

      Vapun aatonaattona julkistettu kannatusmittaus osoitti, että keskustan suosio on laskenut entisestään. Vaikka poliitikoilla on tapana hokea, että gallupit ovat vain gallupeja, tätä menoa ne uhkaavat halvaannuttaa maan asioiden hoidon pahemman kerran.

      Hallituspolitiikan johtaminen kärsii väkisin, kun kannatuksen lasku pakottaa pääministerinkin keskittymään epätoivoisiin julkisuustemppuihin.

      Näin Suomen Kuvalehti 2009.

      • se on kessä

        onko sse vappu lähellä,ssitä on tässsä ooteltunna kun uudenvuodenjbileet on vielä kessken,menippä talvi noppeessti,nyt vaihdetaan vapaassti vapulle !


    • pelekäänpelekäänpele

      Ei ku simat sieraimeen ja menoksi kotiin jo ennen ku pimiä tulee ettei rakettiinsinöörit anna turpiin

    • njui0u 08yu7yuuuhddd

      Eikös torin liepeillä ole kaikki neljä Suomen "työväenpuoluetta", eli SDP;KEPU;VAS ja KOK pitämässä puheitaan ja kilvan kehumassa työväestöa ja haukkumassa Persuja! Onhan sitä siinäkin saarnassa kuuntelemista!

      • Siitä vaan jokainen toimimaan.
        Aikanaan jopa puhin lapsen lapaseen, kuten tyttäreni totesi isä höpisi torilla lapaseen.
        Siinä sitä oli totuutta, eli mikrohfoni piti laittaa lapasen suojaan jottei tuuli käy ja kun olin nuori ja innoka niin piti käyttää myös luovuutta hyväksi miten voisin sanomaani viedä eteenpäin.Eli kun ei ollut varoja ja oma rahapussi on aina ollut se tuki ja turva niin piti käyttä keinoja eli kotisoitin ja levysoittimen kohtaan vaan mikrovoni ja siinä oli vahvistin.
        Tänään on sitten jo hieman toisenlaiset vahvistimet kun vanhemmat sen järjesti pilven reunalta ja näin muistoja heiltä Markku

        Kuitenkin pidän hyvänä ihmisten perinteitä ja toisten arvomaailman kunnioitusta Markku


    • Kiihottaminen....
    • MM

      Piru vie kun en ole Lieksassa vappua viettämässä, näköjään ois vaikka mitä bileitä tiedossa !..
      Hauska paikka tämä Lieksa, juoruajien ja kateellisten kaupunki!!
      Eläkää jo 2000-lukua, samalla planeetalla ollaan te pikkusieluiset ihmiset?

    • nyt ei laalata

      Tule tänne, on mukavaa elää umpiossa ja erillään ulkomaailmasta! Ainut valopilkku ja yhteys suuren maailman menoon on karaokelaulanta tällä kylällä!
      Pitäis tehdä kansalaisaloite että karaokea ruvettaisiin opettamaan jo esikoulussa ettei vaan harrastus kuiva tälläkylällä, tai hoilotus jää vaan yksien kontolle!
      Miten hienoa olisi jos Lieksasta tulisi sitten aikanaan Suomen ensimmäiset karaoketohtorit tai karaokeneuvokset!
      Joskus joku turisti voi ajaa ohitse mutta sitä ei oikein kerkiä haukkumaan kun se ei nouse autosta ulos! nyrkkiä voi heilutella jälkeen moiselle eläjälle kun ajaa paremmalla autolla!

      • Nyt laaletaan

        Pierettää pierettää äiti koittaa tuulettaa, sama se haisoo se terve vaan nyt laaletaan


    • Joka kolmas

      Joka kolmas raiskaaja ulkomaalainen

      Joka kolmas raiskauksesta tuomittu on ulkomaalainen, kertoo keskiviikon Aamulehti. Vuosina 2006-2009 34 prosenttia raiskauksesta tuomittuja oli ulkomaalaistaustaisia.

      Lehti kertoo rikosten keskittyvän tiettyihin ulkomaalaisryhmiin. Tilastokeskuksen mukaan etenkin Lähi-idästä kotoisin olevat nuoret miehet syyllistyvät raiskauksiin. Synkimmät tilastot löytyvät irakilaisten kohdalta: viime vuonna irakilaisia epäiltiin 31 raiskauksesta, mikä on 5 prosenttia kaikista raiskauksista. Suomen väestöstä irakilaisia on noin 0,1 prosenttia.

      Oikeuspoliittisen tutkimuslaitoksen erikoissuunnittelijan Hannu Niemen mukaan on ulkomaalaisryhmiä, joiden suhtautuminen naisiin ja raiskauksiin on toisenlaista.

      - Heidän kotimaassaan naista, joka kulkee lyhyessä mekossa vähän humalassa pidetään hieman toisenlaisena naisena kuin Suomessa.

      Niemi on myös sitä mieltä, ettei raiskaustilastoista saisi vaieta.

      -Tätä (tilastoa) ei ole mitään syytä peitellä. Tosiasiat kannattaa tunnistaa ja yrittää niiden pohjalta rakentaa, Niemi sanoo Aamulehdessä.

      Lähde: Aamulehti

    • Kysyjä on Tampereelt

      Maassa maan tavalla.
      Onko Lieksan kotoutumismalli mielestänne oikein.

      Iltalehdestä seuraava lainaus
      "Hyvänä lisänä rasismini kasvulle on myös se, miten näitä mamuja kohdellaan ja samalla kantaväestöä yritetään muuttaa heidän kulttuuriinsa sopivaksi esim. Lieksan kristillisellä opistolla rippikouluja käyneille tytöille pari kesää taaksepäin opastettiin pukeutumista, kuinka tyttöjen pitää käyttää polvet, olkapäät ja rinnanseutu peitettynä, HEI HALOO, nyt eletään 2000 vuosilukua Suomessa."

      Lisäkysymys: Minkä puolueen valtuutettuja ja virkamiehiä on istunut viime vuosina Kristillisen opiston hallinnossa? Miettikääpä arvon äänestäjät sitä.

    • harkinnanvaraista

      Vappuna huvitellaan naamareilla.
      Musta käkkäräperuukki ja lankkia naamaan.

      • punapersepaviaani

        nostetaan kaikki kädet ylös ja huudetaan yhteenääneen syväitkää


    • Pelkureitako ootte

      Ei oo kaikkee pakko suvaita. Miks ette tee lieksalaiset asioille mitään???????

    • teetä ja näkkileipää

      Kiitos SDP ja Vasemmistopuolue. On ilo maksaa.
      "Mut mehän ei ollakkaan mittään"

      • peruspäivärahalla

        siellä punikit taas torilla puhuvat täyttä paskaa oikeudenmukaisuudesta ja tasa-arvosta, jättävät sanomatta että se ei koske kantaväestöä


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      333
      6277
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3756
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      154
      2938
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      227
      2200
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      108
      1776
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      73
      1326
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      83
      1122
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      145
      993
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      12
      984
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      934
    Aihe