öhköä pesään

ählämisuleikum

Mites nyt kun on kymmenkunta vuotta menty tämän tupu,hupu ja lupu ketjun mukana, miltä näyttää Mäntyharjun tulevaisuus??
Velkaa alkaa olla enempi kuin johtava lääkäri määrää, ja verojenkerjuukin kohdallaan!
Asukkaat vähenee ja pidot paranee, vai miten se meni?
Joku junakin siellä pysähtyi ennenvanhaan,vaan nykyään aika harvoin.
Asuntojen hinnat romahtaneet totaalisesti, siinä meni mummon mökki perikunnalta.
Tilinpäätös pikkasen pakkasen puolella.
Hyvältä näyttää, tulevaisuus.
Pitkä päätyyn ja kaikki perään.

4

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuijapää

      Hyvältä näyttää. Viimesetkin kyläkoulut lopetetaan, kaikki palvelut on jo loppuneet, verot on jo huikeat ja muut maksut, Kiinteistövero, jätevero,vedenhinta,veroprosentti.
      Että tervetuloa kehittyvään Mäntyharjuun. Ainoa kehitys on asukkaitten kuppaus että saadaan maksettua palkat näille virkamiehille.
      Sitten ihmetellään että mihin ne veronmaksajat häviää??

    • enempipettynyt

      Sinne meni talo järvenrannalla ihanuus.Paluu takaisin sorvinääreen. Juu ei kiitos Mäntyharju.Paska paikka.

    • kosti kikkanen

      Missäs tää Heikki Vaskelainen luuraa?? Vink Vink:. Iso ego pienet teot. Saiko potkut????

    • kyttälläläinen.

      Kyläkoulun ylläpito parillekymmenelle oppilaalle tulee niin kalliiksi veronmaksajille, että opetus on järjestettävä keskitetymmin.

      Palvelut saadaan sujumaan paremmin, kun ihmiset asuvat keskustassa tai ainakin sen tuntumassa. Se on veronmaksajien ja yhtä hyvin kunnan palveluja saavien edun mukaista.

      Nkyään ei enää eletä agraariyhteiskunnassa, jossa suuri osa kansaa ja etenkin maaseudulla asuvia oli työssä maa- ja metsätalouden parissa. Se vaati todella maaseudulla asumista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      134
      5452
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      3902
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2490
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      39
      2067
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      28
      1862
    6. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      1853
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1670
    8. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      52
      1641
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      30
      1584
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      40
      1576
    Aihe