alkoholistin tytär.

enkelit502

En tiedä miksi kirjotan.. Tuntuu että osa minusta puuttuu. Isäni on juonut koko ikäni. Erosivat äidin kanssa vuosi sitten, ja nyt isäni asuu kaukana minusta.
Olen 25v ja muutaman vuoden olen miettinyt yhä enemmän, miksi isäni joi , eikä välittänyt minusta, ei edes puhunut minulle ikinä. Meillä on varmaan oudoin isä-tytär suhde, ja itsekkin välttelin häntä paljon. Ei hän tuntunut isältäni.
Vuoden aikana hän ei ole kertaakaan ollut yhteyksissä minuun, vaikka ei se tullut yllätyksenä, koska ei hän puhunut minulle muutenkaan, tai moikannut jos tuli vastaan.
Hän varmaan juo itsensä hengiltä. Haluaisin vain tietää miksi hän tekee näin. Onko kellään ollut samaa tilannetta ja saanut isänsä kanssa välit selvitettyä? Jos hän jonain päivänä kertoisi olevan pahoillaan teoistaan, mutta en usko. Tuskin saan ikinä selville miksi näin kaikki meni. Katson kuvia jossa on 3 vuotias kännisen isäni sylissä. Sitä ei oo ikinä kiinnostanut mitä muut aattelee. katkeraa vaan aatella, etten ikinä tekisi omille lapsille näin.

2

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omalla isällä oli kans joskus into juoda mutta onneks lopetti oli kiva lapsena katsoa sen örvelllystä ja äiti oli ainoa tuki ja turva yleensä mut sit kun se ei ollut paikalla niin pelotti aikas paljon mut nyt se on ooneks ollut 4 vuotta juomatta. Ei sillä et kuuluis mulle kun omillani asun mut iloinen asiasta kyllä. Joskus uhkas muakin mut sen kanssa sovittu asiat ja nykyään hyvissö väleisä ja itse saman lainen melkein kun perinyt saman eli oma vikani et juon. Eipä tällaisille asioille ole mitään järkevää syytä. Jotkut alkoholisoituvat ja jotkut ei..

    • salajuopon poika

      Juomisen syistä on paha sanoa mitään, mutta sen voin sanoa ettei se ainakaan lapsen syy ole. Eli älä itseäsi syytä. Kiinnitä huomiota myös huomiota parin valinnassa siihen, ettet ala etsiä alitajuisesti isäsi kaltaista miestä. Pyri muutenkin hyväksymään se ettet saa asiaan vastauksia isältäsi. Keskity elämään omaa tavallista elämääsi, muista isääsi varoittavana esimerkkinä.

      Varoitan myös siitä, että oman lapsuuden muistot heräävät voimakkaana sitten kun saat omia lapsia. Tiedosta tämä ettet ala toistamaan isäsi käytösmallia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe