Olen hankkimassa venettä parin tonnin budjetilla. Tarjolla olisi 1980 mallinen lasikuituinen tuulilasivene, jossa on 1990 mallinen 40hp jammu perässä, hyvä kone kaikilla herkuilla.
Käyttö: Ajelu, uistelu, heittokalastus.
Tuulilasivene: Ei kovin käytännöllinen, mutta toimisiko kuitenkin?
Budjetti rajoittaa tarjontaa, ostaakko vaiko eikö..
Vanha lasikuituvene ja uudempi kone - Hyvä ostos?
6
306
Vastaukset
- 33
noilla tiedoilla voi sanoa mitään. onhan konekin ko 22v vanha... kyllä sen aika nopeasti huomaa mikä on sopiva kun laitat nettiveneeseen vaikka sopivan hintahaarrukan. joku vanha vene voi olla vaikka kunnostettu täyteen iskuun ja toinen on aivan rikki. siksi siis ihan mahdoton kysymys.
- groooom
Tuulilasivene on epäkäytännöllinen,poi muodista, 40 hv jammu kova viemään bensaa... ole tarkkana jos koeajat, että käykö hyvin pätkimättä, eri nopeuksilla.... itsellä kokemusta tuollaisesta yammusta, itse en ostais tuota yhdistelmää
- Joakim_
Mihin verrattuna 40 hv Yamaha on kova viemään bensaa? Kun Vene-lehti testasi ko. koneen 1983 he epäilivät virhettä, koska koneen ominaiskulutus oli niin pieni ja tehokäyrä ideaalinen. Kaikin puolin erinomainen kone (mulla oli tuollainen 1985-1993) ja kaverilla 80-luvulta pitkälle 2000-luvulle.
Ko. kone vie täydellä teholla (reilut 43 hv) n. 17 l/h eli saman verran kuin nykyiset 50 hv 4T koneet. Matka-ajossa pääsimme helposti 60 M tankillisella (24 litraa).
- Makke77
No en ole muodin perään vaan käyttötavaran. Jammu toimi ja sähkökamaa oli uusittu koneeseen, siinä oli ollut käyntihäiriötä.
Pulpettiveneet on vähän turhan arvokkaita, johtunee juuri tuosta että niitä pidetään käytännöllisimpinä.
Ajatuksissa on ajaa yksi kesä tuulilasiveneellä ja sen jälkeen toinen vene alle.- Mercury 50hv
Juuri kunnostamassa wanhaa Brigitte nimistä tuulilasivenettä niitä ekoja Suomessa
tehtyjä lasikuituveneitä valmistettu Turun veneveistämöllä 60 luvulla ei ole kovin
paha projekti uutta maalia pintaan ja hallintalaitteiden uusiminen, vene on yhä liki
50 vuoden ikäisenä varsin tukevan tuntuinen vaikka onkin "kuttaperkkaa" kuten
alan (asiantuntijat) joskus vertaili lasikuitua, tosin ennen ei säästetty aineissa.
- bööbööbööööö
Tuon ikäiset autot, veneet yms ovat yksilöitä. Kannattaako, riippuu ihan siitä miten on pidetty huolta. Jos 'ikinä' ei ole mitään tehty, kaikki kunnostushommat kaatuu sun päälle. Mutta, jos on pidetty hyvin, niin go 4 it.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854614Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103830Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1753620Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.582052Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291114
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882